אחרי הדרמה הפוליטית שהתרחשה היום (חמישי) בכנסת כינסו יאיר לפיד ובוגי יעלון מסיבת עיתונאים. השניים החליטו להתפצל מכחול לבן בעקבות החלטתו של ראש מפלגתם לשעבר בני גנץ, להיכנס לממשלת אחדות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפיד תקף את החלטת גנץ וטען שהוא "נכנע ללא קרב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הקמנו את כחול לבן כדי להציע אלטרנטיבה לישראלים", פתח לפיד את דבריו. "מפלגת מרכז טובה, הגונה, ערכית. תוצאות הבחירות הוכיחו שמדינת ישראל הייתה זקוקה לזה כאוויר לנשימה. רצינו להביא שינוי, להביא תקווה, להתחיל דרך אחרת. בני גנץ החליט היום לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של נתניהו. זו החלטה מאכזבת. מה שמוקם היום אינה ממשלת אחדות ולא ממשלת חירום - זו עוד ממשלה של נתניהו. בני גנץ נכנע היום ללא קרב, וזחל לממשלתו של נתניהו. הצטרף לבלוק הקיצוני-חרדי".

לפיד המשיך: "אנחנו רצנו יחד כי בני גנץ הסתכל לי בעיניים ואמר שהוא בממשלה הרעה הזו לא יישב. והאמנתי לו. יחד אתנו צעדו באמונה – מצומת לצומת, מגשר לגשר - יותר ממיליון מצביעי כחול לבן. ישראלים טובים. משרתים בצבא, משלמים מיסים, שומרי חוק. הם מרגישים היום נבגדים – בצדק. הקולות שלהם נגנבו, וניתנו במתנה לנתניהו".

הצהרת יאיר לפיד
הצהרת יאיר לפיד | צילום: N12

"למדינת ישראל יש עכשיו משימה לאומית אחת: להילחם יחד בקורונה. אנחנו בעיצומו של אחד המשברים החמורים ביותר בתולדות המדינה. אנחנו נעבוד ללא לאות לסייע לאזרחי ישראל לעבור את המשבר. גם מהאופוזיציה. כי זה מה שחשוב עכשיו. אבל משבר הקורונה הוא לא היתר ולא אישור לוותר על ערכים. אנחנו הבטחנו שלא נשב תחת ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום. הבטחנו שלא נשב בקואליציה של סחטנים וקיצונים. אמרנו שלא ניתן לפגוע בדמוקרטיה הישראלית. דווקא בשבוע שבו ההתקפה על רשויות החוק הגיעה לשיא - נותנים פרס למפירי החוק. פרס לעבריינות. מי שזוחל לממשלה כזו שלא ימכור לנו שהוא עושה את זה לטובת המדינה".

"נעזור בכול החלטה שתסייע למערכת הבריאות"

בהמשך דבריו עסק לפיד במשבר הנוכחי הפוקד את ישראל: "אנחנו נמשיך, כמו שעשינו בכל השנים האחרונות. נשרת את עם ישראל בנחישות ובאמונה. נשמור על החזון של המרכז הישראלי: יחד עם בוגי, עם כל חברינו, נלחם על הדמוקרטיה ומערכת המשפט. נלחם על הכלכלה. על הבריאות. על פיצוי לכל מי שנפגע מהמשבר. בשביל זה אנחנו פה. זה מה שחשוב עכשיו".

חריקות בצמרת?
כחול לבן בימים טובים יותר | צילום: פלאש 90, חדשות

"מה שאנחנו הולכים לעסוק בו, הוא הגנה על הדמוקרטיה הישראלית, אבל לא רק", המשיך. "משבר הקורונה מעלה שאלות קשות: כמה מיטות בית חולים יש לנו, כמה מיטות נצטרך? כמה בדיקות יש לנו, כמה בדיקות נצטרך? איך נגן על הצוותים הרפואיים? איך נגן על ההורים שלנו? איך נחזיר את הכלכלה לתפקוד מלא. הצד הכלכלי של המשבר מנוהל רע מאוד. בקוריאה האבטלה ירדה החודש ל-3.3%. בישראל היא עברה את ה-20%. מה הם עושים נכון שאנחנו לא עושים? איך נגן על העסקים, איך נגן על העובדים? איך נוודא שכל מי שיושב בבית יהיה לו מקום עבודה לחזור אליו?".

"אנחנו נעזור בכל החלטה שתסייע למערכת הבריאות. תסייע להחזיר את הכלכלה למסלול. אנחנו נשגיח על הממשלה בשבע עיניים. יש לנו תוכניות. יש לנו ידע. יש לנו אחריות לאומית. כמו תמיד, אנחנו נעבוד בשביל עם ישראל ואזרחי ישראל. יש ביטוי עברי יפה: 'דרך הישר'. כמו תמיד, דרך הישר זו הדרך שבה נלך. תודה רבה".

יעלון: "גנץ זחל לממשלת נתניהו"

אחרי לפיד עלה יעלון לנאום: "זה ערב עצוב, במשך זמן עמלנו ליצירת אלטרנטיבה. אלטרנטיבה של מנהיגות, דוגמה אישית נקיית כפיים שאכפת לה ממדינה יהודית ודמוקרטית, מנהיגות שתשקם את הדמוקרטיה הישראלית הנדרסת והנרמסת. בסיסמא 'ישראל לפני הכול' לא ראינו סיסמא ריקה אלא נכונות".

בוגי יעלון בהצהרה
בוגי יעלון בהצהרה | צילום: N12

"איחדנו כוחות ויצרנו כוח פוליטי", המשיך יעלון. "הצלחנו תוך זמן קצר ליצור אלטרנטיבה שלטונית במלוא מובן המילה וגם תקווה של שינוי. לצערי החלטתו של גנץ לזחול לממשלתו של נתניהו, שמסמל את כל מה שאנחנו מתנגדים לו, הכניסה הזו מאכזבת ובלתי מובנת. ברור שכולנו חייבים להתגייס להילחם לאור המגפה הנוראה ונעשה את זה. כבר התחלנו, אך אי אפשר להיות שותפים לממשלה הזו. לכן נלך כסיעה משותפת מהאופוזיציה - אין לנו ארץ אחרת גם אם אדמתנו בוערת".

לאחר הצהרות יעלון ולפיד הגיע לאולפן "המהדורה המרכזית" חילי טרופר, ח"כ מחוסן לישראל, ונשאל אם בכחול לבן יבטיחו לנתניהו חוק שיאפשר לו לכהן שממלא מקום ראש ממשלה במהלך משפט. "הרבה אנשים איבדו את הפרנסה - זה מה שמטריד את אזרחי ישראל, אני שם את הסיפור בפרופורציות הנכונות", אמר טרופר. "מה היה פה? יו"ר כחול לבן אמר 'אני רוצה להיות י"ור הכנסת', ובא לפיד ואמר לו 'אני לא אצביע איתך'. גנץ עשה הכול כדי לשמור על כחול לבן ביחד".

"הערב הזה צריך לחשוב מה ישראל צריכה", המשיך טרופר. "לא הסתיים המשא ומתן, יש פרטים שעוד לא סגורים ואני לא אכנס לפרטים. אנחנו נדאג שלא יהיה חוק צרפתי וכו', זה בלב המשא ומתן, לב הדרישות שלנו. גנץ ישמור על הדמוקרטיה גם כשנהיה בפנים, אם נהיה בפנים". 

מוקדם יותר פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי מקורבי לפיד טוענים: "גנץ חתם על תעודת הפטירה הפוליטית שלו היום, נתניהו ירמה אותו ובסוף הדרך יזרוק אותו לאנחות. לא ירחק היום שגנץ יבין את זה. בני בגד בעקרונות ובערכים שהבטחנו לבוחרים שלנו".

עוד לפני הגשת הבקשה הרשמית לפיצול, חברי "יש עתיד" עזבו את קבוצת הוואטסאפ המשותפת של חברי כחול לבן. בתגובה לאירועים אמר לפיד לאנשיו במפלגה: "בני החליט לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של ביבי. אין דרך להבין את זה".

בצל ההתנגדויות דווקא נראה שממשלת אחדות קרובה מאי פעם ובסביבת נתניהו טוענים כי "חותרים לחתימה על הסכם עוד הלילה". מסתמן כי נתניהו יהיה ראשון ברוטציה ויכהן כראש ממשלה עד ספטמבר 2021. ראשי חוסן לישראל צפויים להתמנות לשרים בכירים ואחד מהם יקבל את תיק המשפטים, אך לליכוד תישאר זכות וטו בענייני משפט. תיקי החינוך, הפנים והדתות יישארו בידי בלוק הימין.