יום השבעת הכנסת הוא בדרך כלל יום חג, חברי הכנסת מתלבשים במיטב בגדיהם, עולים עם משפחותיהם לירושלים ומצהירים אמונים למדינת ישראל באולם במליאה, היום (שני) זה ייראה קצת אחרת. 120 חברי הכנסת ייכנסו לאולם אחד אחרי השני בקבוצות של 3, זאת בעקבות הנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות וירוס הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביומיים האחרונים נערך חיטוי יסודי באולמות ובמסדרונות הכנסת, לקראת אירוע ההשבעה של חברי הכנסת שיתנהל היום באופן חסר תקדים. ברחבי הכנסת פוזרו בקבוקים עם חומרי חיטוי לטובת חברי הכנסת והמבקרים הספורים.  מזנון חברי הכנסת והאורחים הופרדו ונוצרו מתחמים כך שלא ישהו יותר מ-10 אנשים יחד בכל רגע נתון.

חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה (צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת)
חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה | צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

בתחילת האירוע, הצהרות האמונים הראשונות יהיו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. השלושה יהיו האנשים היחידים שיהיו נוכחים בנאומיהם של נשיא המדינה ויו"ר הכנסת בפתח הישיבה. מיד לאחריהם ייכנסו חברי הכנסת למליאה לפי סדר אלפביתי, 3 בכל פעם.

עוד בתכניות להיום, לפחות בתכניות של כחול לבן, לבצע מהלך להחלפת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בנציג בטעם כחול לבן, זאת באמצעות הרוב שיש לגנץ בכנסת. בסיעתו של גנץ דוחפים לקיום ההצבעה על יו"ר הכנסת כבר היום עם ההשבעה. אדלשטיין הגיב על כך אתמול בסבב ההתייעצויות אצל נשיא המדינה רובי ריבלין ואמר: "הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר. לא אתן יד למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים".

יולי אדלשטיין (צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות)
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: פלאש 90 יונתן סינדלר, חדשות

גם לאחר דבריו של אדלשטיין על כך שלא יאפשר את ההצבעה היום במליאה, אף שרוב של ח"כים בכנסת תומכים בהחלפתו - בכחול לבן הבהירו שיתעקשו לקיים את ההצבעה היום. אך מעבר לכך שלאדלשטיין הסמכות הבלעדית להחליט אילו דיונים יעלו לסדר היום, כלל לא ברור אם יש היתכנות טכנית להצבעה בשל משבר הקורונה. אין נוהל שמאפשר הצבעה במליאה כשהח"כים לא נמצאים במקום. לפי חוק יסוד הכנסת ותקנון הכנסת, הח"כים שמתכוונים להצביע חייבים להיות במליאה באותו זמן, ולא ניתן להצביע על חוקים בסבבים.

הצטרפו לשידור הישיר (צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת)
חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה | צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

הנה הלו"ז להיום, השבעת הכנסת ה-23:

15:45-15:20: קבלת הפנים לנשיא המדינה ברחבת הכנסת ("רחבת וייל"). הנשיא, ראובן (רובי) ריבלין, ייכנס לרחבה ויו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין, יקבל פניו. לאחר מכן, יונף נס הנשיא לצלילי "התקווה" ולבסוף יניח נשיא המדינה זר לרגלי הגלעד לזכר חללי מערכות ישראל, המוצב ברחבת המשכן.

16:00-15:45: נשיא המדינה יחתום ב"ספר הנשיאים": ספר מיוחד, כרוך בהידור, בו מברכים נשיאי ישראל את חברי הכנסת לרגל השבעתם.

16:00 - ועד לסיום: ישיבת הפתיחה של הכנסת ה-23 והצהרת אמונים של חברי הכנסת במליאת הכנסת: נשיא המדינה יפתח את הישיבה ויעביר את ניהולה לידי יו"ר הכנסת אשר ישא דברים בעצמו.

חברי הכנסת יצהירו אמונים בסבבים, כאשר בכל סבב יכנסו למליאה שלושה חברי כנסת. כאמור, בתחילה, הנשיא ויו"ר הכנסת יישאו דברים בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו ויור כחול לבן בנימין גנץ, אשר יושבעו מיד לאחר מכן. יתר חברי הכנסת יכנסו למליאה ויצהירו אמונים לפי סדר הא"ב.