ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני לשעבר ובכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת תקף הערב (רביעי) את תוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ והגדיר אותה כ"תוכנית של נתניהו ומועצת המתנחלים". בריאיון ל"שש עם עודד בן עמי" טען: "ארה"ב וישראל הפנו את גבן להסכם חתום, לשלטון החוק, לכינון שלום ולפתרון בעיות באמצעים בלתי אלימים. הכתבת מציאות היא דבר אחד ומשא ומתן זה דבר אחר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לטענתו, תוכנית השלום של טראמפ זהה למתווה שהציג לו ראש הממשלה נתניהו בתחילת העשור שעבר. "מה ששמעתם אמש מטראמפ הוא מה ששמעתי מנתניהו ומצוות המשא ומתן שלו בשנים 2011-2012", אמר. "אני יכול להבטיח לך שהצוות האמריקני לא ערך ולו מילה או פסיק אחד בתוכנית הזאת. יש לי את הפרוטוקולים ואני מוכן לחשוף בפניך את מה שהוצע לנו. זוהי תוכניתם של נתניהו ושל מועצת המתנחלים. באיזו הזדמנות מדובר? זהו יום עצוב לישראלים ולפלסטינים".

"היינו עדיין לכך שארה"ב וישראל הפנו את גבן להסכם חתום, לשלטון החוק, לכינון שלום, לפתרון בעיות באמצעים ובלתי אלימים", הוסיף עריקאת. "מה שנעדר מהתוכנית שהוצגה אמש הוא שלום והסיכוי לשלום. הכתבת מציאות היא דבר אחד ומשא ומתן זה דבר אחר".

בנימין, נתניהו, דונלד, טראמפ, תוכנית, שלום
"מנסים להכתיב מציאות". נתניהו וטראמפ | צילום: קובי גדעון , לע"מ

על סירובם של הפלסטינים למתווים שהוצעו להם על ידי ישראל לאורך השנים, אמר עריקאת: "תשאל את אולמרט אם השבנו בשלילה למה שהוא הציע, למפת ה-6.5 אחוזים, תשאל את ברק אם השבנו בשלילה בקמפ דיוויד, תשאל את קלינטון. הנשיא עבאס ואני נפגשנו עם טראמפ וצוותו 37 פעמים ב-2017. זו האמת. לא פספסנו שום הזדמנות. איש אינו מרוויח יותר מחתימת הסכם שלום עם ישראל, שתי מדינות בגבולות 67' עם חילופי שטחים, יותר מהפלסטינים".

"אנחנו סרבנים? זהו משחק האשמות וחיפוש אשמים", המשיך. "משימתנו כרגע היא להימנע מהגרוע ביותר. הפלסטינים והישראלים אינם יכולים לחיות על חרבם. יש לכם ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום, יש לנו נשיא מודח, אנחנו מכירים את הפוליטיקה הפנימית. אני לא רוצה לדחוף את האף שלי לענייניכם הפנימיים, אבל כל מה שאני אומר – הפלסטינים והישראלים ראויים ליותר".

"אני עדיין לא יכול לעזור את יריחו ללא האישור שלכם, אם אני צריך לצאת לכינוס הליגה הערבית בקהיר אני צריך את האישור שלכם לעזוב ומסביב יש עדיין התנחלויות. אתם שולטים בגורל שלי ובתנועה שלי - זו התכנית".