המדינה במצב חירום - הכנסת מושבתת: לאור היעדר ההסכמה על חלוקת המושבים בין המפלגות בוועדות הכנסת השונות, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סגר היום (רביעי) את דיוני המליאה מבלי שהנציגים הצביעו על הקמתן. משמעות הדבר היא שהכנסת לא תתפקד לכל הפחות עד יום השני הקרוב. גנץ כתב בתגובה לנציגי כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו והעבודה-מרצ: "לצערי יו"ר הכנסת בשליחות רה"מ לא מאפשר לנו למלא את תפקידנו. לא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לבית המשפט העליון".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נציגי שתי המפלגות הגדולות נפגשו הבוקר כדי לדון בחלוקת המושבים בוועדות השונות, ולפשר בין דרישת הליכוד לחלוקה שווה לבין דרישת כחול לבן לחלוקת מושבים יחסית בהתאם לתוצאות הבחירות. הפגישה הסתיימה מבלי שהצדדים הצליחו להגיע להסכמות. אדלשטיין הסביר את ,תוצאת הפגישה כך: "כחול לבן ושותפותיה התנהלו באופן שערורייתי. ראשיה סירבו לראות את טובת הציבור שמתמודד עם בעיות קשות שנוצרו כתוצאה מנגיף הקורונה".

לטענתו של אדלשטיין, כחול לבן אשמה במצב - בכך שדחתה את הצעתו להקים כבר היום ועדה מסדרת שוויונית שתפעל עד לשבוע הבא, ולהביא לאחר מכן את הנושא להכרעת המליאה. "אמרתי במהלך כל היום לנציגי המפלגות: אל תחשבו על הכותרת של העיתון, תחשבו על הציבור", הוסיף יו"ר הכנסת. "לא יקרה כלום אם במהלך שבוע אחד תהיה ועדה פריטטית ובינתיים נכין את מליאת הכנסת לאפשרות קיום דיון והצבעה".

בכחול לבן לא מתכוונים לוותר והודיעו כי בכוונתם לעתור לבג"ץ: "יולי אדלשטיין פועל לרמוס את הדמוקרטיה הישראלית בשליחות בנימין נתניהו. המשבר שבו מצויה ישראל מחייב כנסת פעילה שעובדת למען האזרחים. נעתור לבג"ץ כדי לעצור את הטירוף".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ניסה לסייע בפתרון המצב, ושוחח עם אדלשטיין על חשיבות שמירת עבודת המשכן השוטפת בזמן חירום. נשיא המדינה התריע בפניו כי "כנסת מושבתת פוגעת ביכולת של מדינת ישראל לתפקד בחירום בצורה טובה ואחראית - צריך לעשות הכול כדי לטפל במשבר, אבל מתוך זהירות שלא לפגוע פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית שלנו", אך ללא הועיל.

יולי אדלשטיין
יו"ר הכנסת אדלשטיין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הנשיא: גם במצבי חירום - הכנסת היא גורם מפקח ומאזן

"הוויכוח המתמשך על פתיחת הכנסת פוגע במאבק המשותף שלנו בקורונה", הוסיף הנשיא והדגיש: "גם ובמיוחד במתכונת חירום - לכנסת תפקיד קריטי. הכנסת גורם מפקח ומאזן, מרכיב חיוני בפעולה הבריאה, הנכונה והתקינה של המערכות כולן, גם בעיתות חירום. כנסת מושבתת פוגעת ביכולת של מדינת ישראל לתפקד בחירום בצורה טובה ואחראית. אסור לנו לתת למשבר, חמור ככל שיהיה, לפגוע בתשתית המערכת הדמוקרטית שלנו. צריך לעשות הכול כדי לטפל במשבר, אבל מתוך זהירות שלא לפגוע פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית שלנו".

יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר בתורו לנשיא המדינה כי הוא פועל בכדי ליישב את המחלוקת וקורא לליכוד ולכחול לבן להגיע להסכמות על הקמת ועדות הכנסת באופן מיידי. "הפערים בין הצדדים אינם גדולים ולאזרחי ישראל מגיע שנבחריהם יעבדו בשבילם ויפקחו על עבודת הממשלה. אין כל סיבה למשוך זמן", אמר יו"ר הכנסת.

הנשיא מטיל את הרכבת המנדט על ח
הנשיא לאדלשטיין: "צריך לעשות הכול כדי לטפל במשבר" | צילום: לע"מ

כחול לבן הציעה לקיים את הדיונים בווידאו או בקבוצות קטנות. במפלגה טענו שהליכוד, בהוראה מגבוה, משתק את הכנסת במכוון כדי לסכל את החוקים נגדו ואת החלפת ראשי הוועדות. הטענה באה בין היתר לאחר שמליאת הכנסת נסגרה הבוקר דקה בלבד אחרי שנפתחה. יו"ר הכנסת אדלשטיין הדף את הטענות.

יו"ר מרצ ניצן הורביץ איים היום כי אם הוועדות לא יוקמו מידית - הם יעתרו לבג"ץ. אתמול הצהיר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שהוועדות יוקמו, מבחינתו, גם ללא הסכמות בין סיעות הבית. הוועדות מוקמות מאז ומעולם בהסכמה – כשהן משקפות את הכוחות היחסיים בין הסיעות השונות. אדלשטיין הכריז שאם יהיה צורך, הוועדות יוקמו לראשונה בהיסטוריה גם ללא הסכמה.

חיטוי במשכן הכנסת - השבעה בצל הקורונה
המליאה ביום השבעת הכנסת ה-23 | צילום: עדינה וולמן, דוברות הכנסת

מלשכתו של אדלשטיין נמסר הבוקר שהוועדות השונות יוקמו, בניגוד להחלטה שקיבל בצהריים: "נוכח הפייק ניוז שמופץ בשעה האחרונה על ידי גורמים חסרי אחריות, אנחנו מבקשים להבהיר כי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פתח את מליאת הכנסת בשעה 11. הוא אף הבהיר כי מליאת הכנסת יוצאת להפסקה ולא ננעלת, כדי לאפשר למצות את המו"מ בין נציגי הליכוד לכחול לבן בתיווכו. יו"ר הכנסת שב וקובע כי על הכנסת להקים בהקדם האפשרי את הוועדות הרלוונטיות ולקיים פיקוח פרלמנטרי מלא על הממשלה".

תחילה יש להקים את הוועדה המסדרת של הכנסת, ובהמשך ועדת כספים וועדת חוץ וביטחון. הוועדות הללו קריטיות בייחוד במצב הנוכחי – שבו ישראל נמצאת במשבר מתגלגל וללא כנסת או ממשלה מתפקדת כבר יותר משנה.