עם חשיפת תוכנית המאה על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הופתעו ערביי המשולש לגלות כי הם מיועדים להיות חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית שהנשיא מתכנן. החלוקה החדשה עתידה גם להכפיל את השטחים הפלסטיניים ותספק עיר בירה לפלסטינים במזרח ירושלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי התוכנית, תושבי ג'לג'וליה, קלנסווה, טייבה, כפר קרע ואום אל-פחם ישארו על אדמתם, אך תעודת הזהות הכחולה תהפוך לירוקה והם יסופחו למדינה הפלסטינית. הצהרת טראמפ הביאה לחשש בקרב התושבים וחלקם הפגינו את חוסר שביעות רצונם מהרעיון.

חלקם מתחו ביקורת על ממשלת ישראל וכוונתה "להיפטר מהם" במקום להשאיר אותם במדינה כאזרחים שווי זכויות. "מה קורה, למה שולחים אותנו לשטחים?", שאל אחד התושבים והוסיף: "אנחנו לא כדור משחק שנתניהו מחליט מתי שהוא רוצה להעביר אותנו למקומות אחרים. נולדתי כאן, אני מכיר כל כביש במדינה".

תושבי המשולש שחוששים מהמדינה הפלסטינית
תושבי המשולש שחוששים מהמדינה הפלסטינית | צילום: החדשות 12

חלק מהתושבים סיפרו על יחסי החברות עם היהודים השכנים והתגאו בהשתלבותם בחברה הישראלית. לתושבי הכפרים טוב בארץ. הם הסבירו כי הם רק מבקשים להישאר אזרחים שווי זכויות ולא לעבור למדינה תחת שלטון אחר ובגבולות אחרים.

באום אל פאחם למשל, מספר ההפגנות הלך והתמעט עם השנים וכך גם מספר המפגינים. לעומת זאת, נבנו בעיר מספר רב של קניונים וחנויות עם מותגים. העיר הנפיצה מנסה בשנים האחרונות להפוך לישראלית לכל דבר ועניין.