ועדת הבחירות המרכזית פסלה הבוקר (רביעי) את התמודדותה של חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת. ההחלטה התקבלה ברוב של 27 חברי הוועדה שהצביעו בעד פסילתה - מול 7 מתנגדים. נציג מפלגת העבודה ונציג יהדות התורה תמכו גם הם בפסילת יזבק שהצהירה בסיום הדיון: "ניפגש בבג"ץ". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"התחלתי את דרכי המקצועית בעבודה ובהתנדבות בארגוני נשים. הדבר היחיד שעסקתי בו בחיי שנוגע לאלימות - הוא המאבק באלימות בכל צורותיה", טענה ח"כ יזבק במהלך הדיון. "היום אני מבקשת לדבר על איך כוחות אפלים הופכים איזה שנאבקה כל חייה למען ערכי הצדק והשלום, לתומכת טרור - רק כי זה משרת את מטרתם הפוליטית והאלקטורלית. איך אישה שנאבקת באלימות בכל צורותיה הופכת לתומכת רצח. זה אבסורד שמי שתומך בנימול ודיכוי תוקף את בעל החזון הדמוקרטי".

איתמר בן גביר אמר בנאומו במהלך הדיון כי "במקום זה, בו אני עומד לפניכם, יו"ר ועדת הבחירות וחברי הוועדה, ללמד קטגוריה על היבא יזבק - אין אני עומד יחידי; עִמדי ניצבים כאן בשעה זו מליוני אזרחי ישראל קטגורים, ועוד אלפי נרצחים שנרצחו בפעולות טרור במאבק נגד מדינת ישראל".

"אין בוועדה דבר מלבד ריטואל קבוע של פסילה וקרקס פוליטי", הגיבו ברשימה המשותפת לפסילה. יזבק הגיבה גם היא: "אינני מופתעת שפסלו אותי, זה היה משחק מכור מראש. וועדת הבחירות הינה גוף פוליטי ולא גוף משפטי, חבריה מקבלות החלטות פוליטיות. אני חוזרת ומדגישה שמעולם לא קראתי לשימוש באלימות. הרדיפה נגדי לא תועיל וכך גם לא בקשות הפסילה".

היועמ"ש טען שבדברים שאמרה בעבר, בהם דברי שבח למחבלים, "מעוררים שא נפש", אך הדגיש גם שהבהירה בתצהיר שהיא מתנגדת לאלימות והסבירה שלא קראה במפורש לפגיעה באזרחים או בחיילים. לפיכך קבע היועץ כי "אין מסה קריטית של ראיות ברורות, חד משמעויות ומשכנעות המצדיקות את פסילתה של המשיבה מלהתמודד בבחירות לכנסת ה-23.

היועץ הבהיר כי בהתאם להוראות החוק, אין מקום בכנסת למי שתומך במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד ישראל, כך גם למי שתומך בפגיעה בחיילי צה"ל. עם זאת, הבהיר שבדבריה של יזבק אין מספיק על מנת לפסול את התמודדותה.