הלחץ על הח"כים מרשימת תל"ם נמשך: בכירים ברשימת כחול לבן הודיעו היום (שני) כי שני הח"כים, צבי האוזר ויועז הנדל, סיימו את דרכם במפלגה ולא ייכללו יותר ברשימה. הזעם עליהם במפלגה מגיע על רקע סירובם לתמוך בהקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - המנוגדת להבטחת הבחירות של המפלגה. יעלון הציב בפניהם אולטימטום: הצבעה בעד או התפטרות מהכנסת. גנץ: "יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה". מסביבתם נמסר: "לא נזוז מילימטר, מילה זו מילה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר כחול לבן בני גנץ פרסם הודעה רשמית המתייחסת למשבר במפלגה. "בכחול לבן יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה", מסר. "לא של בכירים ולא של מקורבים". לאחר מכן במפלגה הוציאו הכחשה ודחו את האמירה של אותו בכיר במפלגה, שטען שדרכם של השניים הסתיימה.

מסביבתם של הנדל והאוזר נמסר: "מילה שלהם זו מילה, הם לא יישבו עם מי שלא מקבל את ההסדר המכונן של מדינה יהודית ודמוקרטית. אין להם שום כוונה לזוז מילימטר מעמדתם, והסקר של "דיירקט-פולס" מוכיח שהם צודקים. כעת הם פועלים לאחדות. אם זה לא יצליח יצטרכו להחליט מה עושים".

במקביל, הסתיימה פגישת גנץ עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. גנץ מסר: "סיימנו עכשיו פגישה טובה שבה דיברנו על עקרונות היסוד וסיכמנו על שיתוף פעולה להרכבת ממשלה, כדי להוציא את ישראל מהבוץ שהיא נמצאת בו ולמנוע בחירות רביעיות. על הפרטים נדון בהמשך, נסכם עקרונות פעולה משותפים ונמשיך קדימה".

יו"ר כחול לבן בני גנץ (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90)
יוביל לממשלת מיעוט? בני גנץ | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ב"כחול לבן" ישנו כעס אדיר על שני הח"כים שמהווים סמן ימני במפלגה - צבי האוזר ויועז הנדל, שמסרבים לתמוך בממשלת מיעוט, שתישען על הרשימה המשותפת. פעילי המפלגה, ובפרט ברשימת "יש עתיד", זועמים על השניים ושוקלים להפגין מול ביתיהם. בקבוצת נשות "יש עתיד" נכתב: "אסור שאנשים שנתתי להם את בקול שלי - ייתנו אותו לביבי".

בשיחות סגורות הבהיר יו"ר תל"ם, בוגי יעלון: אם האוזר והנדל לא מתיישרים - עליהם להתפטר מהכנסת. למרות הדרישה מהח"כים - איש לא יכול להכריח את השניים להתפטר, ואם יעשו כן יצטרכו לעשות זאת מרצונם החופשי. הצבעה בעד ממשלה צרה גם היא בעייתית להאוזר והנדל שציבור תומכיהם מתנגד נחרצות להישענות על תמיכה או הימנעות של הרשימה המשותפת.

אופציה שלישית, בעייתית אף היא מבחינת הח"כים, היא להצביע נגד עמדת מפלגתם ולפרוש ממנה, או לחילופין לערוק למפלגה אחרת. על פי חוק המפלגות אם שניהם יפרשו לבד יופעלו עליהם סנקציות נגד "עריקות" ממפלגה - בין השאר הם לא יוכלו להתמנות לתפקידי שרים בכנסת הנוכחית.

היו בכחול לבן גם מי שהציעו שהאוזר והנדל יצביעו בעד הקמת הממשלה אך יישארו מחוץ לקואליציה - אך מהלך כזה עלול להיות מסובך יותר לביצוע. יו"ר תל"ם, בוגי יעלון, הבהיר כבר כי הוא יתמוך בהקמת ממשלת מיעוט, ויהיה מוכן להישען על הרשימה המשותפת כדי להבטיח את ראשות הממשלה לבני גנץ.