שר החינוך רפי פרץ, שאמר בעבר בריאיון לחדשות סוף השבוע שהוא בעד טיפולי המרה, עורר שוב מחלוקת לאחר שאמר בריאיון לידיעות אחרונות שילדיו לא יגלו נטייה מינית שונה כי "ברוך השם הילדים שלי גדלו בצורה טבעית ובריאה". בעקבות הדברים שאמר בריאיון, שורה של ראשי ערים תקפו בחריפות את שר החינוך והודיע בתגובה על מהלכים עצמאיים שינקטו בבתי הספר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתל-אביב-יפו ייפתח יום הלימודים בפעילות בנושא הדמוקרטיה, זכויות האדם והסובלנות  וב-15 דקות של פעילות חינוכית בנושא סובלנות, חיים משותפים והגיוון הקיים בתל אביב-יפו בתחום המושג משפחה.
הערב העבירה ראשת מינהל החינוך בעירייה שירלי רימון-ברכה קובץ מערך למורים ובו שיח המעודד תלמידים לקבל כל אדם באשר הוא אדם, ואת הלגיטימיות של מבנים משפחתיים שונים.

ראש העירייה רון חולדאי: "אי אפשר לעמוד מנגד מול דברי הבלע של שר החינוך של ילדי ישראל, החושב שיש לו הכשר מדאורייתא לגבי מה טבעי ומה נורמטיבי. אין ברירה אלא לנהל מאבק על הערכים והעקרונות שלנו כחברה דמוקרטית, בה האדם הוא הריבון ללמוד, לדעת ולהחליט מה נורמטיבי ומה טבעי."

ברמת גן, ראש העיר כרמל שאמה הכהן אמר דברים ברוח דומה: "לרב פרץ זכויות כטייס בחיל האוויר, אך לאמירות החשוכות והספוגות בפוביות נגד הקהילה הלהט"בית אין שום מקום בחברה הישראלית בשנת 2020 ומקומן הטבעי הוא במדינות כמו אירן".

ועידת המשפיעים 2019, רון חולדאי
ועידת המשפיעים 2019, רון חולדאי | עיצוב: שושני אבשלום

שאמה-הכהן הוסיף: "במהלך החודש אעבור בעצמי בכל התיכונים בעיר ואקיים שיח עם התלמידים על זכויות אדם ואהבת אדם באשר הוא אדם ללא הבדל של גזע, מין, דת, גיל, רמת אמונה ונטיה מינית. במקביל אבקש מאגף החינוך לגבש מסרים ערכיים נטולי אלמנטים פוליטיים, שיועברו במערכת החינוך בעיר על מנת לנטרל ולאזן את הנזק, שגורמות אמירות חשוכות ונפסדות כאלה בכלל ובפרט שהן נוטפות מפיו של שר החינוך בכבודו ובעצמו".

ראש העיר גבעתיים רן קוניק
צילום: החדשות

הפילנתרופ מוריס קאהן הגיב גם הוא לדבריו של השר ופרסם בחשבון הפייסבוק שלו: "אמירות כאלה יובילו למקומות חשוכים. אסור לנו לעבור על זה בשתיקה. שר חינוך שמתבטא בצורה הזו לא ראוי להיות שר בממשלת ישראל".

"אקדם במערכת החינוך העירונית כל מה שהפוך מהרב רפי"

ראש עיריית גבעתיים רן קוניק הנחה את ראש מינהל החינוך בעירייה להורות לכל מנהלי בית הספר בעירו לפתוח את יום הלימודים מחר בשיח על הנושא. "לא ניתן לאף אחד, לרבות הרב פרץ, לפגוע בדמוקרטיה, בקידמה ובחופש ההחלטה של כל אדם לחיות בכבוד את חייו אך ורק לפי בחירתו האישית", מסר קוניק.

אמיר כוכבי ראש עיריית הוד השרון מסר: "רפי פרץ לא מעד בלשונו. אלו דעותיו ואמונותיו. כמו כל פוליטיקאי מהסוג הזה הוא שואף ליישם את תפיסותיו במחוזות ההשפעה שלו. קרי, בבתי הספר של כולנו. אנחנו לא נאפשר. אקדם במערכת החינוך העירונית תוכניות לדמוקרטיה, שוויון, הכרה באחר והכלה של ההבדלים. בקיצור - כל מה שהפוך מהרב רפי".

כרמל שאמה הכהן
צילום: עופר חן

גם יו"ר נעמת חגית פאר תקפה בחריפות את שר החינוך בעקבות הדברים. "בורות מבישה. לאחר שרצה להמיר הומואים - כעת הוא מבקש לחנך את הוריהם", מסרה. "דבריו של שר החינוך על קהילת הלהט"ב מוכיחים כי לאחר שרצה לחנך מחדש הומואים ולהמיר אותם - כעת שר החינוך של ישראל מבקש לחנך מחדש גם את ההורים שלהם. אלו הם דברים שטבעי שישמעו על ידי שר חינוך של מדינות חשוכות במזרח התיכון ולא על ידי שר החינוך של ישראל. מציעה לרב פרץ לחזור למקורות ולשנן שוב את 'ואהבת לרעך' ואת 'ויברא אלוהים את האדם בצלמו'".

"גם בהרצליה יום הלימודים יחל מחר בשיח שיוקדש לנושא ערכי כבוד האדם, חרותו וחשיבות השיוויון, הסובלנות והכבוד הדדי בין בני אדם", נכתב בהודעה מטעם העירייה. "בעקבות האמירות החשוכות של שר החינוך, הרב פרץ, אמר ראש העיר משה פדלון כי 'ברצוני לחזור ולהדגיש כי חוק חופש האדם וחירותו הינם ערך מוביל במדינתו ישראל בכלל - ובעיר הרצליה בפרט'".

יפה בן דוד, מנכ
יפה בן דוד, מנכ"לית הסתדרות המורים | צילום: מתוך סרטון של הסתדרות המורים


עוד נכתב בהודעה מטעם העירייה: "העירייה, באמצעות מערכת החינוך שלנו וכלל העשייה העירונית, תמשיך לדגול ולחנך לערכים של זכויות אדם, אהבת אדם באשר הוא אדם ושיווין לכל. זאת, ללא הבדל דת, מין, גזע, אמונה ונטייה מינית. הנחתי את אגף החינוך לפתוח מחר בבוקר את יום הלימודים בשיח על ערכי שיווין, הכלה וקבלת האחר. לא ניתן לאמירות בלע מסוג הדברים הקשים שנאמרו לפגוע באף תושבת או תושב - כולנו ריקמה אנושית אחת".

יפה בן דויד, מזכ״לית הסתדרות המורים הגיבה גם היא לדברים: "מערכת החינוך שלנו מכילה מגוון רחב של עובדי הוראה ותלמידים, מדתות שונות, מגזרים שונים ואורחות חיים שונים. אנו דוחים כל אמירה מפלה ומפלגת. כארגון המייצג את עובדי ההוראה, נעמוד על המשמר שעובדי ההוראה והתלמידים לא יפגעו ושלא יחוו אפליה כלשהי. אנו נמשיך לחנך לערכי שוויון, הכלה, סובלנות וקבלת האחר".

אוהד חזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב מסר בתגובה: "בזמן שממשלת ישראל מפקירה את הקהילה הגאה, עשרות ראשי ערים ברחבי הארץ עושים היסטוריה. לא נפקיר את הזירה החינוכית לאמירות המסוכנות של שר החינוך, אותן אמירות שמכשירות את הקרקע לאלימות ושנאה נגד אלפי בני נוער גאים שעליהם הוא אחראי. כדאי ששר החינוך יבין - חינוך בצורה טבעית ובריאה הוא חינוך להיות מי שאתה".