מפלגות הליכוד וכחול לבן הודיעו במשותף היום (שלישי) כי הסתיימה פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ יחד עם צוותי המשא ומתן, וכי הצוותים ייפגשו שוב בצאת החג במטרה להגיע להסכמה להקמת ממשלת חירום לאומית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמש גנץ נתן הצהרה לתקשורת ובה הוא יצא במסר מפייס ונמנע מלתקוף את נתניהו או להאשים אותו בתקיעת המשא ומתן. מיד לאחר ההצהרה, נתניהו פנה לגנץ בציוץ בחשבון הטוויטר שלו וקרא לו להיפגש, וכאמור - השניים נפגשו במעון ראש הממשלה באותו הערב.

לרבים הנאום נראה כמו ביטוי ביטוי של חולשה, אבל נראה שגנץ נשא את הנאום הזה כשהוא יודע שהוא בדרך לפגישה עם נתניהו ושיש רצון להתגמשות בצד השני. הוא הגיע לפגישה יחד עם אשכנזי, ולאחר שעות צוותי כחול לבן והליכוד הודיעו במשותף שהושגה התקדמות משמעותית במספר נושאים. לכן הם ביקשו ביחד מהנשיא להאריך את המנדט של גנץ, והנשיא נענה לבקשה והאריך את המנדט ב-48 שעות.

סלע המחלוקת שמונע כרגע את חתימת ההסכם הוא הזירה המשפטית. בליכוד רוצים לבטח את עצמם בסוגיית בג"ץ - האם בג"ץ יוכל למנוע מנתניהו להרכיב את הממשלה. הנושא השני בתחום המשפטי הוא הוועדה למינוי שופטים והפחד של הליכוד הוא שניסנקורן שיעמוד בראש הוועדה יחד עם שופטי בית המשפט העליון ישתמש ברוב שלו בוועדה וימנה את מי שהוא רוצה. בליכוד רוצים כדי לבטח את עצמם ולכן רוצים לקבוע שלשלוש דמויות בוועדה תהיה זכות וטו. כרגע זכות הוטו נתונה לשר וחבר כנסת, והשאלה היא מי יהיה חבר הכנסת השלישי. בכחול לבן הציעו שזה יהיה צביקה האוזר.

מלבד הנושא המשפטי, בליכוד עדיין מתלבטים האם ללכת על העסקה הגדולה הזאת, כי לפני הסקרים הדרך של הליכוד לקדנציה של 4 שנים בטוחה בבחירות הבאות. ייתכן שהנשיא יסכים לתת לגנץ עוד הארכה, אך זה יקרה רק במידה שצוותי המשא ומתן יציגו התקדמות משמעותית ביותר - הסכם חתום או משהו קרוב לזה.

בתוך כך, בימינה ניסו להפעיל לחץ ולמנוע את ההסכם של השניים בגלל מה שהם מכנים "מכירת מערכת המשפט והריבונות לשמאל". בהודעת המפלגה שיצאה תוך כדי הפגישה נכתב כי "נתניהו תוקע סכין בגב הציונות הדתית" והדגישו כי מדובר ב"סיום עידן גוש הימין".

בליכוד הגיבו למסרים החריפים ואמרו כי "האמירות שנשמעות ממפלגת ימינה משוללות יסוד ונועדו לנסות ולטרפד ממשלת חירום לאומית לטובת תפקידים לבכירי ימינה. ראש הממשלה עומד איתן על העקרונות של המחנה הלאומי, כפי שנהג תמיד, ובראשם החלת הריבונות".‎