מכת מחץ למהלך של גנץ: ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה הערב (שלישי) כי לא תתמוך בממשלה שנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת. הודעתה של יו"ר גשר, שעומדת בראש סיעה נפרדת, "מחסלת" - לפחות זמנית - את האפשרות להקמת ממשלת מיעוט. מקורות במפלגת העבודה טוענים: עמיר פרץ בהלם מהודעת אורלי לוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעוד ראשי כחול לבן ממשיכים לקדם מהלכים להקמת ממשלת מיעוט, ואף מודים בכך בפומבי, אחת השותפות (לכאורה) למהלך מבהירה כי לא תתמוך. לוי-אבקסיס תקפה בחריפות את צמרת כחול לבן וגם את שותפיה ממרצ לרשימה המאוחדת בשמאל. 

ללוי-אבקסיס יש היסטוריה עגומה עם גנץ: מנהיג כחול לבן הפר לפני כשנה הבטחות שנתן לה, ובראשן כשחזר בו מההסכם ביניהם כדי לחבור ללפיד רגע לפני הבחירות הראשונות. הצהרתה, כך נראה, מחדשת את מסע החיזורים של גוש הימין-חרדים אחר עריקים.‎

בהודעה שפרסמה לוי הערב נכתב: "לנוכח ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, כאשר לנגד עינינו מופרים נורמות ועקרונות בסיסיים, ברצוני להבהיר מספר דברים. כולנו עדים לכך שמנהיגים שהתחייבו לפעול באמינות ובאחריות, עוסקים בימים אלה בשתדלנות מבישה ומוכנים לשלם כל מחיר לכל גורם במטרה להקים ממשלת מיעוט, גם אם זו תוקם על משענת קנה רצוץ".

"אותי זה לא מחייב"

עוד אמרה: "מדאיגה לא פחות העובדה שהחלטות מרחיקות לכת כמו משא ומתן עם הרשימה המשותפת, לרבות בל"ד, מתקבלות בחוג מצומצם מאוד הסובר שקביעותיו תחייבנה את כל חברי הכנסת השותפים לגוש. אני מבהירה: אותי זה לא מחייב".

עמיר פרץ, אורלי לוי אבקסיס, ניצן הורוביץ (צילום: דוברות העבודה-גשר-מרצ)
"אינני רואה עצמי מחויבת לשותפות עם מפלגת מרצ" | צילום: דוברות העבודה-גשר-מרצ

לוי-אבקסיס, מס' 2 ברשימת העבודה-גשר-מרצ, הבהירה ותקפה: "לא אתמוך בממשלה הנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת ואינני רואה עצמי מחויבת עוד לשותפות עם מפלגת מרצ, שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ שותפי, בלחץ גורמים רבים בראשם כחול לבן. אמרתי זאת לפני הבחירות ואני אומרת זאת אחריהן". 

עוד ציינה כי עמיר פרץ, יו"ר הרשימה, לא אמור להיות מופתע מעמדתה: "הבהרתי זאת גם לשותפי, יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ עמיר פרץ, מיד לאחר הבחירות. אזרחי ישראל זכאים לצפות מנציגיהם לנהוג באחריות ובאמינות בקיום הבטחותיהם שבעבורן קיבלו את המנדט".

בני גנץ, יאיר לפיד, משה יעלון, גבי אשכנזי, אביגדור (צילום: דוברות כחול לבן)
פגישת ליברמן עם הקוקפיט, הערב | צילום: דוברות כחול לבן

בליכוד מעלים מחירים: "המתווה הקודם - לא בתוקף"

הודעתה של לוי-אבקסיס פורסמה בעיתוי רגיש, זמן קצר לאחר פגישתו של אביגדור ליברמן עם ה"קוקפיט" - ארבעת ראשי כחול לבן - ושעות לפני הפגישה המתוכננת בין נציגי כחול לבן לרשימה המשותפת

הערב פורסם במהדורה המרכזית כי בליכוד מתחילים "להעלות מחירים" במסרים לכחול לבן. בכירים בליכוד אומרים שמתווה הנשיא, שעל פיו הסכימו בליכוד לחצי שנה ראשונה לנתניהו ואז שנתיים לגנץ, "לא בתוקף". הבכירים הוסיפו והעבירו מסר: "אנחנו ניצחנו בבחירות, הפעם נדבר במושגים אחרים לגמרי".

לפי ההערכות, מדובר בדרישה של שנה או שנה וחצי לנתניהו, יש גם גורמים שאומרים שנתניהו יציע רוטציה "רגילה". כחול לבן לא תסכים לשבת בתנאים האלה. ועבור נתניהו בחירות רביעיות הם תרחיש הרבה יותר נוח.