המגעים לאחדות: בתום שבע שעות של דיונים שנמשכו אל תוך הלילה, הסתיימה הבוקר (ראשון) פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת בני גנץ. בתום הפגישה מסרו השניים כי השיגו הבנות ורשמו התקדמויות משמעותיות במו"מ להקמת ממשלה. יו"ר הליכוד ויו"ר חוסן לישראל קבעו לקיים פגישה נוספת בהמשך היום במטרה להגיע לחתימה על הסכם קואליציוני. ברקע ההסכמות המתגבשות, וכפי שפורסם לראשונה ב-N12, ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד הודיעה כי היא עוברת לחוסן לישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים ביש עתיד הביעו אכזבה מהחלטתה של ח"כ תמנו שטה לעבור למפלגתו של גנץ: "זה מפתיע ומאכזב. תמנו שטה אפילו לא דיברה עם כל האנשים שעבדו איתה כל השנים אבל אנחנו ממשיכים הלאה. לא באנו לפוליטיקה בשביל כיסאות. באנו למען אזרחי ישראל".

בהודעה שפרסמה כתבה ח"כ תמנו-שטה: "החלטתי להישאר בכחול לבן במסגרת חוסן לישראל ולתת גיבוי מלא לראש המפלגה, ח"כ בני גנץ, בממשלת האחדות שתוקם בקרוב. גנץ הוא מנהיג ששם את ישראל לפני הכל וזו לא סיסמה אלא עובדה. אני מאמינה שבעת המורכבת הזו הן בשל משבר הקורונה, הפלונטר הפוליטי והשסעים החברתיים, האינטרס הציבורי הוא ממשלת אחדות שתתפקד בצורה מיטבית מול האתגרים העומדים לפנינו למען ישראל. חונכתי על ערבות הדדית ואחדות העם ואני בוחרת בדרך הזו מתוך הבנה שאנחנו חייבים ללכד ולאחד את החברה הישראלית בעת הקשה הזו".

פנתה לקצין הכנסת (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
חוברת לגנץ. פנינה תמנו-שטה | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

עוד מסרה תמנו-שטה: "לא אסתיר, לא קל להיפרד מהמסגרת הפוליטית הראשונה שלי, שהיתה לי בית פוליטי אך בניגוד להחלטה שנלקחה ביש עתיד שלא להיכנס לממשלת אחדות כעת, אני סברתי אחרת ועל כן בשעת מבחן זו אני בוחרת לתת אמון וחיזוק למהלך זה. אני סומכת על גנץ שבאמת עבורו ישראל לפני הכל, ואהיה לו לעזר כשליחה ונבחרת ציבור".

מהדיונים בין נתניהו לגנץ עולה כי חוסן לישראל תחוקק חוק שיאפשר לנתניהו לכהן בממשלה כשגנץ ראש ממשלה. עד כה אף שר לא היה יכול לכהן תחת כתב אישום, אך החוק ישונה עוד השבוע. ח"כ אבי ניסנקורן, ממקורביו של גנץ ויו"ר סיעת כחול לבן המתפרקת, אישר זאת ואמר: "לפי הסכם הרוטציה - נתניהו יהיה ממלא מקום ראש ממשלה, אבל הוא לא יוכל להיות שר מיניסטריאלי".

בריאיון לפגוש את העיתונות הוסיף: "דרשנו את החלפת אדלשטיין כי הפר צו בית משפט. אנחנו רוצים שמספר השרים יהיה קטן ככל האפשר עם שוויון בקבלת ההחלטות". עוד תקף ואמר: "לא אנחנו פירקנו את המפלגה. הבקשה הייתה מוכנה אצל יש עתיד ותל"ם כמה ימים מראש, באחריות".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אישר את טענתו של ניסנקורן. בריאיון לפגוש את העיתונות אמר כי בקשת הפירוק הוכנה מראש למקרה שגנץ ייכנס לממשלה: "כול המערכת הפוליטית ניהלה דיון על האפשרות שיחליטו להיפרד מאיתנו ולכן פניתי ליועץ המשפטי וביקשתי שיכין מסמך. הוא שאל אם אני חושב שזה יקרה ואמרתי לו שלא".