גינויים במערכת הפוליטית למתקפה של הרב הראשי הספרדי על עולי ברית המועצות לשעבר: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירים נוספים גינו היום (שלישי) את דבריו של הרב שפורסמו ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet, לפיהם מדובר באוכלוסיה של "לא יהודים שעוינים את הדת".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אמירה מקוממת שאינה במקומה", צייץ נתניהו, אך מבלי לציין למי מיוחסים הדברים. "העלייה ממדינות חבר העמים לשעבר היא ברכה עצומה למדינת ישראל ולעם היהודי. הממשלה בראשותי תמשיך לפעול למען עלייתם וקליטתם בארץ של אחינו ואחיותיו יוצאי בירת המועצות לשעבר". 

"הישראלים דוברי הרוסית, אלו שעלו ואלו שנולדו כאן הם שווים בין שווים בחברה הישראלית", צייץ יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ. "הם פטריוטים המשרתים בצה"ל, הם נמצאים בכל עמדות המפתח במדינה. ואנחנו נדאג שהמגמה הזו תגדל ותתחזק. עוצמתו של העם היהודי באחדותו". 

 
מספר 2 במפלגה, ח"כ יאיר לפיד, התייחס אף הוא לאמירות המקוממות של הרב הראשי הספרדי וצייץ: "עולים מבריה״מ לשעבר הם לוחמים בצה״ל המגינים על חיינו, הם רופאים ורופאות, אחים ואחיות הנמצאים עכשיו בבתי החולים. העולים הם הבסיס לתעשיית ההיי-טק הישראלית. העולים הם אחינו. מה קרה ליהדות מקבלת ומאירת פנים שאינה עוסקת בעלבונות? על הרב הראשי להתנצל על דבריו המבישים והחמורים". 


גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שרבים ממצביעיו הם עולי חבר העמים לשעבר, הגיב בחריפות לדבריו של הרב: "דברי הרב הראשי הן גזענות ואנטישמיות לשמה ואי אפשר לעבור על כך לסדר היום. אנו דורשים את השעייתו מתפקידו לאלתר ונפעל שבעתיד הקרוב ייבחר רב ראשי מקרב הציונות הדתית, שידע להכיל ולחבק ולא להפריד ולפלג".

בתגובה נוספת, ליברמן כינה את הרב "המסית הראשי לישראל" ואף קרא להעמידו לדין על הסתה. 

 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין שעלה בעצמו לישראל מבריה"מ לשעבר, גינה אף הוא את הדברים: 

מהבית היהודי נמסר: "אנו נמצאים בעשרה בטבת, יום הקדיש הכללי ויום בו אנו מזכירים את תחילת חורבן בית המקדש, זהו יום המחדד לנו כמה חשוב שיהיה שיח על אחדות בעם. היום הזה צריך להיות בסימן של אחדות וקירוב לבבות ולא יום של העמקת השסעים. מערך הגיור ובתוכו גיוריו של הרב דוד בס, הוא מערך אחראי, הגון וממלכתי ועלינו לסמוך את ידינו עליו. האחריות שלנו, ביום כזה ובשאר ימות השנה, היא לשמור על שיח מכבד, מקרב ומאחד. הציונות הדתית ההולכת בדרכו של מייסד הרבנות הראשית הרב קוק, רואה במוסד זה כאחד ממוסדות הדגל של המדינה ואנו כמפלגה נפעל לחזק את המוסד הזה, וכמו כן על ידי בחירת רב ראשי מהציונות הדתית".

הסערה החלה לאחר שהרב הראשי הספרדי לישראל, הרב יצחק יוסף, תועד תוקף במילים קשות את עולי ברית המועצות לשעבר ומכנה אותם "גויים שונאי דת". הרב יוסף השתתף בכינוס רבנים בירושלים בשבוע שעבר ואף האשים כי אותם עולים הובאו במיוחד מרוסיה על מנת להחליש את כוחן של המפלגות החרדיות.

בכינוס שצולם נשמע הרב יוסף, "הראשון לציון", אומר לנוכחים: "מאות אלפים או עשרות אלפים של גויים באו לארץ בגלל חוק 'מיהו יהודי'. יש כאן הרבה-הרבה גויים. חלק מהם קומוניסטים, עוינים את הדת, שונאי דת. הם לא יהודים בכלל, גויים. אחר כך מצביעים למפלגות שמסיתות נגד החרדים ונגד הדת".

הרב הראשי הוסיף ותקף את אותם עולים, שלטענתו "הולכים לכנסייה כל יום ראשון". "העלו אותם לפה שיהיה משקל נגד החרדים, שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים", אמר. "בשביל זה העלו אותם פה לארץ, גויים גמורים. לצערנו הרב, אנחנו רואים את פרי ההסתה שהם עושים".  

הרב יוסף נאם בפני רבנים העומדים לקראת יציאה לשליחות בקהילות יהודיות בחו"ל. הוא המליץ להם שלא לעסוק שם בגיור, בגלל הרגישות ההלכתית של הנושא. בהמשך השיחה תקף גם דיינים, חלקם בשמם, שלשיטתו מקלים יותר מדי בתחום הגיור. הרב הראשי אף קרא לא להכיר אוטומטית ביהדותם של מי שהתגיירו בבתי דין ממלכתיים לגיור – שנמצאים תחת אחריותו הישירה.