השר לביטחון פנים גלעד ארדן הגיע לראיון הערב (ראשון) במהדורה המרכזית, ובו הגיב על המשך הלימוד במוסדות החינוך במגזר החרדי - למרות הנחיות משרד הבריאות. זאת, בעקבות פתיחתם של מאות מוסדות ביניהם כוללים וישיבות, בהוראת הרב חיים קנייבסקי שהבהיר: הפסקת לימוד תורה מסוכן יותר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות הנחיות משרד הבריאות, שהשביתו את מערכת החינוך בישראל, מאות מוסדות חינוך במגזר החרדי נפתחו היום. זאת, לאור הנחיתו של הרב חיים קנייבסקי, מנהיג הזרם הליטאי ובכיר הרבנים בעולם החרדי שהודיע: "לסגור את החדר – יותר סכנה". ההנחיה להמשיך ללמוד שוגרה לתלמודי התורה, לישיבות ולכוללים, כמו תלמוד תורה בירושלים או ישיבת מיר בירושלים – הישיבה הגדולה בעולם.

מוסדות השייכים לזרמים אחרים דווקא כן צייתו להוראות משרד הבריאות, כך ברשת החינוך של ש"ס ובחלק מחצרות החסידים. גם הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף, פיזר הבוקר את תלמידי הכולל שלו: "אנחנו צריכים לשמור על מה שאומרים לנו, אני מבקש מכולם לעזוב עכשיו וללכת הביתה". אחר הצהריים ערך נתניהו ישיבה עם רבנים ונציגי מועצות גדולי התורה בניסיון לשכנע אותם ליישר קו עם הנחיות משרד הבריאות.

"אני מביע צער רב על העמדה של שר התורה הגאון חיים קנייבסקי", ענה השר לביטחון פנים גלעד ארדן כשנשאל על מוסדות החינוך החרדי שנפתחו כרגיל לאור הנחיית הרב. "לא תהייה שום אפליה באכיפה, ובהקשר הזה כל המגזרים, הקורונה לא מבדילה בין חלקי האוכלוסייה בישראל".

עם זאת הדגיש – הכוונה היא לא לפתוח בחקירות פליליות באופן מיידי: "אני כן חייב לומר שהמשטרה לא פתחה באופן אוטומטי בחקירה פלילית, גם לא נגד בעלי עסקים או בעלי אולמות. השאיפה בתקופה הזאת זה קודם כל לנסות בהידברות ובשכנוע".

"היום ראש הממשלה עשה מאמצים גדולים, גם קציני משטרה ביקרו היום בבית הרב ואני חושב שבשעה הקרובה נוכל להודיע שיש סיכום גם עם הרב קנייבסקי על חלוקה ופיצול להרבה מאוד כיתות לימוד - שלא יפרו את הנחיות משרד הבריאות".

השר ארדן נשאל בראיון גם על ההחלטה לדחות את משפטו של נתניהו – החלטה שהתקבלה הלילה: "במהלך היום היו הבהרות, כולל מנשיאת בית המשפט העליון, שהדברים היו בתיאום איתה. הייתה החלטה רק לגבי היום בגלל חוסר הוודאות וככל הנראה השופטים החליטו בגלל התקופה שאנחנו מצויים בה לדחות את המשפט".

"אני חושב שלאחר שהדברים הללו הובהרו אין מקום לכל ההאשמות האלה. מערכת המשפט היא מערכת עצמאית והיא צריכה לשמור על העצמאות שלה ולקבוע כל מה שהיא יכולה לקבוע ולנהל - זה מה שאני מאמין בו".