הדרמה הפוליטית אמנם רחוקה מלהיגמר, ועדיין לא ברור האם מישהו מחברי הכנסת יצליח להקים ממשלה או שפניה של ישראל לעבר למערכת בחירות שלישית בתוך שנה. סקר מנדטים חדש של חברת החדשות שפורסם אמש (שלישי) במהדורה המרכזית בדק איך הייתה נראית מפת המנדטים לו הבחירות היו נערכות היום. שאלה נוספת שנבדקה היא כיצד הייתה נראית המפה לו גדעון סער היה עומד בראש הליכוד במקום נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לו הבחירות לכנסת היו מתקיימות היום, המפלגה הגדולה ביותר, גם הפעם תהיה כחול לבן, שזוכה ל-34 מנדטים (לעומת 33 בכנסת הנוכחית). מיד אחריה מוצבת הליכוד עם 33 מנדטים (לעומת 32), המפלגה השלישית בגודלה – גם הפעם תהיה הרשימה המשותפת עם 13 מנדטים – כמו בכנסת הנוכחית.

למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום
למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום

על פי הסקר, המפלגות החרדיות מתחזקות כשש"ס זוכה ל-8 מנדטים ויהדות התורה ל-8. מנגד, גם ישראל ביתנו של ליברמן מתחזקת במנדט ועומדת בסקר הנוכחי על 9 מנדטים. הימין החדש בראשות בנט ושקד זוכים ל-6 מנדטים על פי הסקר.

בשמאל המצב עגום יותר. במפלגת העבודה-גשר בראשות עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס מאבדים מנדט אחד ועומדים על 5 מנדטים, מפלגת המחנה הדמוקרטי בראשות ניצן הורוביץ מאבדת 2 מנדטים מכוחה ועומדת על 4 מנדטים בלבד. על פי הסקר, הבית היהודי-האיחוד הלאומי לא עוברים את אחוז החסימה וזוכים ל-2.9% תמיכה בלבד, כמו גם עוצמה יהודית שזוכה ל-2.2% בלבד.

בחלוקה לגושים המצב נשאר דיי דומה לכנסת הנוכחית. גוש הימין זוכה ל-39 מנדטים, והחרדים זוכים ל-16. גוש המרכז שמאל עומד על 43 מנדטים והמפלגה המשותפת, כאמור על 13 מנדטים. ליברמן כגורם נפרד – עם 9 מנדטים.

למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום
למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום

הבוקר קרא גדעון סער לראש הממשלה להתפטר מתפקידו – הסקר בדק גם כיצד תיראה מפת המנדטים במידה וסער יעמוד בראש הליכוד. בתסריט הזה, כך על פי הסקר, כחול לבן תתחזק ל-35 מנדטים, והליכוד תרד ל-26 מנדטים בלבד. הרשימה המשותפת תשמור על 13 המנדטים היציבים, וש"ס תתחזק ל-10 מנדטים – יהדות התורה תשמור על כוחה עם 8 מנדטים.

בתסריט המוצע, ישראל ביתנו של ליברמן לא תושפע ותשמור על כוח של 9 מנדטים, הימין החדש יתחזק ויעלה גם הוא ל-9 מנדטים. בשמאל העבודה-גשר תעמוד על 6 מנדטים והמחנה הדמוקרטי על 4 מנדטים בלבד. גם בתסריט הנוכחי הבית היהודי-האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה על 2.9% תמיכה ו-2.2% בהתאמה.

מבחינת החלוקה לגושים, תסריט בו סער עומד בראש הליכוד יוביל לכך שגוש הימין יעמוד על 35 מנדטים, החרדים על 18, גוש המרכז שמאל זוכה ל-45 מנדטים, המפלגות הערביות ל-13 וליברמן ל-9.

למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום
למי היית מצביע אילו הבחירות היו מתקיימות היום

הציבור התבקש גם לדרג מי הוא חושב שמתאים יותר לתפקיד ראש הממשלה. בהשוואה בין נתניהו לגנץ, נתניהו מוביל במעט עם 40% תמיכה לעומת 39% של גנץ. 14% אמרו שאף אחד מהם לא מתאים ו-7% טענו שהם לא יודעים.

בהשוואה בין בני גנץ לגדעון סער, גנץ זוכה ליתרון משמעותי עם 40% תמיכה לעומת 23% בלבד של סער. 24% אמרו שאף אחד מהם לא מתאים ו-13% טענו שאינם יודעים.

הנשאלים התבקשו לענות גם על השאלה האם הם מסכימים עם הקביעה של סער שנתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה גם אחרי בחירות נוספות. 54% מהנשאלים ענו שהם מסכימים (41% בקרב תומכי ימין, ו-77% בקרב תומכי מרכז-שמאל). 26% טענו שהם אינם מסכימים (40% בקרב תומכי ימין, 7% בקרב מצביעי מרכז-שמאל). 20% ענו שהם לא יודעים (19% בקרב תומכי ימין, 16% בקרב תומכי מרכז-שמאל).

הסקר נערך על ידי מנו גבע ומכון מדגם בקרב 510 משתתפים בגילאי 18 ומעלה. הסקר נערך באמצעות משאל טלפוני ואינטרנטי. מועד איסוף הנתונים: 26 בנובמבר 2019, טעות הדגימה: 4.4.