יו"ר כחול לבן בני גנץ מאיץ את המגעים לממשלת מיעוט: במפלגה קבעו מרתון פגישות מול מפלגת העבודה ומול מרצ שיחל מחר (שני) והחלו לחשוב כיצד לשווק הקמה של ממשלה צרה לציבור. במקביל נתניהו שוחח היום עם ליצמן ודרעי, ובכיר בליכוד הצהיר כי מינוי נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון הוא הדבר היחיד שמנע ממנו לחבור לכחול לבן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

גנץ אמר היום שלא יסכים לשבת בממשלה תחת בנימין נתניהו כשמעל ראשו עומד כתב אישום, ואף האשים את נתניהו בשימת שיקוליו האישיים לפני שיקולי הביטחון - דברים שלא נאמרים רגע לפני איחוד. ואכן מאחורי הקלעים החל גנץ להאיץ את המגעים עם המפלגות שירכיבו את ממשלת המיעוט: אם עד כה המפגשים עם העבודה התנהלו בעצלתיים כעת נקבע מרתון של פגישות מולם ומול מרצ.

בהמשך השבוע גם תתקיים פגישה בין גנץ לאביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו. בחדשות סוף השבוע התראיין ליברמן והציע לגנץ לקבל את מתווה הנשיא (רוטציה ונבצרות לנתניהו), אך התשובה הרשמית של גנץ תגיע רק לאחר פגישתם. גורמים בכחול לבן מסרו בנוגע לדברים ש"לא הייתה שום פריצת דרך".

עמיר פרץ, בני גנץ (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90)
יקיים מרתון פגישות עם נציגי העבודה | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

בכחול לבן חושבים כבר איך לשווק את הצעד הזה, ל הקמת ממשלה צרה בתמיכה או בהימנעות של המפלגה הערבית המשותפת. כרגע הם שוקלים להציג את הממשלה הזו כזמנית בלבד שמטרתה לצלוח את ההחלטה בכתבי האישום של נתניהו או את העברת התקציב.

במקביל להתפתחויות בכחול לבן בגוש הימין לא חוששים מהתפרקות. החרדים יודעים שנתנינו זקוק להם יותר מאשר הם זקוקים לו, שכן אם הגוש יפורק הם יצטרפו לממשלה בראשות כחול לבן. אמנם ישנו מאזן אינטרסים וגם נתניהו יכול להציב את אותו איום, אך הוא נוטה לטובת החרדים. נתניהו שוחח היום עם יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקוב ליצמן, ובשיחה כולם הביעו שכנוע עמוק לכך שפניו של ליברמן לממשלה צרה.

דרעי ונתניהו - המחלוקת הבאה? (צילום: מרים אלסטר- פלאש 90)
מאזן אינטרסים? נתניהו ודרעי | צילום: מרים אלסטר- פלאש 90

החוליה החלשה של הבלוק הייתה אילת שקד ונפתלי בנט, אך בכיר בליכוד העריך: "בלמנו את בנט ברגע האחרון, הוא כבר התחיל לנסח נאום שיסביר את החבירה שלו לגנץ". עם זאת בימין החדש מסרו שמדובר "בקשקוש מוחלט".

יו"ר ישראל ביתנו והשר לשעבר אביגדור ליברמן התראיין אמש באולפן "חדשות סוף השבוע" והגיב לראשונה למינוי הזמני של נפתלי בנט לשר הביטחון ואיחל לו הצלחה. ליברמן פירט את המתווה שלו לממשלת אחדות ופסל את האפשרות שיתמוך בבחירות ישירות ומהירות בין גנץ לנתניהו: "לא משנים חוקי משחק תוך כדי המשחק".

ליברמן הציג במהלך הריאיון את שתי ההחלטות שנדרשות משני המנהיגים - נתניהו וגנץ. לדבריו, "גנץ צריך לקבל את מתווה הנשיא כולל הנבצרות ונתניהו צריך להיפרד מהגוש החרדי-משיחי שלו". יו"ר ישראל ביתנו: "אני מצפה ששני האישים יקבלו החלטות נכונות. אני מתכוון לפנות לשניהם ולבקש פגישה עוד השבוע. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו בישראל ביתנו נסיק את המסקנות. מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו נתמוך בצד השני".

בתגובה טען ראש הממשלה בנימין נתניהו שליברמן מתואם עם איימן עודה והרשימה המשותפת. "נראה שליברמן מתואם לפרטי פרטים עם הרשימה המשותפת ועם כחול לבן ולכן האולטימטום שהוא הציב לשני הצדדים כביכול אם לא יקבלו את תנאיו הוא אולטימטום לליכוד בלבד", אמר בפתח ישיבת הממשלה בהתייחסו לדברים שאמר יו"ר ישראל ביתנו בחדשות סוף השבוע".