בכירים בליכוד מבהירים היום (שני) כי ראש הממשלה נתניהו לא יוותר על בקשת החסינות. לדבריהם, "זאת זכות מפורשת שנתן לו המחוקק". ההצהרה מגיעה לאחר שיו"ר כחול לבן בני גנץ קרא לנתניהו לוותר על בקשת החסינות כתנאי לכניסה לממשלת אחדות ומניעת מערכת בחירות שלישית, שצפויה להתקיים בשניים במרס

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מוקדם יותר היום, הודיע יאיר לפיד כי הוא מוותר על הרוטציה לראשות הממשלה עם בני גנץ סמידה והכנסת תתפזר ותתקים מערכת בחירות נוספת. במהלך ישיבת הסיעה של כחול לבן בכנסת אמר לפיד: "כולנו כחול לבן גדולה ומאוחדת מאחורי בני גנץ - המועמד שלנו לראשות הממשלה. אני לא מוותר, זאת זכות גדולה להיות חלק מכחול לבן". לאחר ההודעה של לפיד, בליכוד ובישראל ביתנו הודיעו על ביטול ישיבות הסיעה שתוכננו להיום. 

"כשאמרתי בזמנו שלנתניהו קרה משהו זה היה על הרגע שהוא החליט שהוא יותר חשוב מהמדינה - זה לא יקרה בחדר הזה, בחדר הזה ישראל לפני הכל", הסביר לפיד. "מה שחשוב זה לא הרוטציה, אני לא באי לפוליטיקה בשביל כיסא. מה שחשוב זה התוצאות של התלמידים והקריסה של חדרי המיון והילדים בממדים בעוטף".

יאיר לפיד (צילום: החדשות12)
יאיר לפיד | צילום: החדשות12

לפיד המשיך ותקף את נתניהו. "יש לנו תפקיד בהיסטורי, אנחנו צריכים לשחרר את המדינה, זו מלחמת השחרור שלנו לשחרר משחיתות, קיצוניות ונתניהו", אמר. "כדי לעשות את זה בנינו את המפלגה הגדולה ביותר, הגדרנו עקרונות, ערכים ועמדנו בהם מול כל פיתוי. נעשה הכל כדי למנוע את הבחירות ביומיים הקרובים, אך אם לא נצליח כחול לבן תרוץ בהנהגתו של בני גנץ ותנצח".

בסביבתו של לפיד חשו כבר תקופה ארוכה שמה שהיה נכון לתחילת החיבור בין "חוסן לישראל" ל"יש עתיד" כבר לא נכון לאתגרים הפוליטיים הנוכחיים ושהדבר משמש נשק פוליטי נגד כחול לבן. למרות שלפיד אמר במהלך הדברים שההחלטה התקבלה בקלות, ככל הנראה זאת לא הייתה החלטה קלה מבחינתו של לפיד: קדמה לה פגישה בארבע עיניים בינו לבין גנץ במהלכה השניים ליבנו את הדברים ביניהם.

גנץ לנתניהו: "אם תוותר על החסינות - אנחנו פרטנרים לשיח"

עם תחילת הדברים שלו, יו"ר הסיעה, בני גנץ תקף בחריפות את נתניהו. "הוא אמר בקמפיין שכל התיקים יקרסו כמו מגדל קלפים ואז התעוררנו עם שלושה כתבי אישום חמורים", אמר. "עשרות שעות ישבנו בחדרי המו"מ ונתניהו נשאר עם אותה המנטרה - אפס זמן על מהות, רק מילים על חסינות ונבצרות".

"למרות זאת, גם היום עוד לא אפסו הסיכויים למנוע את הבחירות היקרות והמיותרות", הוסיף גנץ. "נתניהו צריך להעמיד את ישראל לפני נתניהו ולעשות מעשה. אני חוזר וקורא לראש הממשלה, אני חוזר על מה שאמרתי לך לנציגיך מהיום הראשון של המשא ומתן - אם תוותר על החסינות אנחנו פרטנרים לתחילתו של שיח".