13 יום נותרו לפיזור הכנסת ונראה שישראל דוהרת לבחירות, אבל האם דווקא ח"כים זוטרים יושיעו מהליכה לקלפיות בפעם השלישית? ח"כים בשורות האחוריות של הליכוד וכחול לבן מתחילים להילחץ מהאפשרות של בחירות חדשות וחוששים שלא יצליחו להיבחר לכנסת הבאה, ונראה שמשהו שם מתחיל לזוז.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הסכמות בין כחול לבן לליכוד להקמת ממשלת אחדות - על אף יוזמת אדלשטיין לחידוש המגעים בין הצדדים - נראות רחוקות מאוד ואפילו קלושות. לכן, נראה שהמוצא היחיד מבחירות הוא תרחיש שבו מועמד אחר מהליכוד יצליח לגייס 61 חתימות ולבקש לעצמו את האפשרות להרכיב ממשלה.

האופציה הזו אמנם נשמעת מופרכת, אך היא בעלת סיכוי גם כי נתניהו פשוט נמנע במכוון מקביעת מועד לפריימריז – ומנסה לקבוע עובדות בשטח: לא לאפשר למועמד אחר מהליכוד לנצח אותו ולהרכיב ממשלה בתוך חלון 21 הימים. ייתכן שבדיוק בגלל זה – מישהו אחר בליכוד ינסה לקבוע בעצמו את העובדות לנתניהו, לגייס את החתימות הדרושות – ולנסות להרכיב ממשלה בזמן שנותר.

גדעון סער
יצליח לגייס 61 חתימות עבורו? סער | צילום: Flash90

במקרה בו מועמד כזה מצליח לגייס את החתימות הדרושות – הוא יקבל 14 ימים לנסות ולהרכיב ממשלה, ובטווח הזה ייתכן שיקבל גם את אמון הבוחרים בליכוד בפריימריז. מהלך כזה, של החתמת 61 ח"כים למועמד אחר מהליכוד, הוא בדיוק זה שבו לכל ח"כ יש השפעה מכרעת - ולח"כים מהשורות האחוריות יש אינטרס ברור לעשות הכל כדי להימנע מבחירות. השאלה היא האם תצליח להתגבש קבוצה מספיק גדולה בליכוד לקידום מהלך עוקף נתניהו ועוקף בחירות בפעם השלישית ואילו ח"כים באילו מפלגות ישתפו פעולה עם מהלך דרמטי כזה של הרגע האחרון ממש, שימנע עוד יום בחירות שככל הנראה יוביל לאותן תוצאות. 

חברת הכנסת היחידה בליכוד שהביעה בפומבי תמיכה במועמדותו של גדעון סער היא מיכל שיר, שנחשבת מקורבת שלו. שיר היא גם היחידה שצייצה קריאה נרגשת להימנע מבחירות שלישיות - על ידי הבעת תמיכה ביוזמת סער לפריימריז בזק בליכוד בשבועיים הקרובים. השאלה אם יהיו ח"כים נוספים במפלגה שיהיו מספיק אמיצים להצטרף אליה. 

 היום אמנם התחדשו המאמצים לכינון ממשלת אחדות בין כחול לבן והליכוד בחסות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, אך הסיכוי שעמלו יוביל להתפתחות משמעותית אינו גבוה. בכחול לבן יש בעיה לשבת עם נתניהו תחת כתב אישום כה חמור – אך הבעיה הגדולה יותר היא חוסר האמון המוחלט של הרביעייה בנתניהו. הם לא מאמינים שיקיים את חלקו ברוטציה ויפנה את מקומו וככל שהצעות הליכוד כלפיהם משתפרות – החשדנות שלהם עולה.