שבוע עבר מאז שח"כ גדעון סער הפיל פצצה פוליטית ב"פגוש את העיתונות" כשהצהיר על כוונתו להתמודד על הנהגת הליכוד, ובשעה שמספר ראשי ערים הצהירו מאז על תמיכה בו, חברי הכנסת של הליכוד נשארו נאמנים לבנימין נתניהו כמעט לחלוטין, לפחות כלפי חוץ. עמוק בתוך הליכוד, יש חברי מרכז רבים שמאמינים בחפותו של נתניהו ובצורך שהוא ימשיך להנהיג את המדינה. אבל מה יקרה אם ייאלץ לפנות את המקום בקרוב? אלה שדיברנו איתם - לא מודאגים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בתי הקברות מלאים באנשים שאין להם יורשים - ובכל זאת תמיד נמצא להם יורש", אומר אריאל מורלי, חבר מרכז הליכוד ומנהל מחלקה במרכז למורשת בגין. "ביום שאחרי נתניהו, יאיר במפלגה אור הדמוקרטיה הפנים מפלגתית. אחרי עשר שנים בתפקיד נראה שנתניהו אחד המנהיגים הבולטים בעולם וברור שנראה שאין לו תחליף כרגע, אבל כשאתה מסתכל על החמישייה המובילה של הליכוד ודאי שאתה רואה שבבוא היום יהיה מי שירש אותו. גם את בגין ירשו וגם את שמיר".

לדורון אטיאס, חבר ותיק בליכוד, חשוב להבהיר שהיום שאחרי לא יהיה קל - אבל התנועה תקום ממנו. "זה יהיה הלם, נצטרך להתרגל", צופה אטיאס. "יכול להיות שנראה מפלה ונצטרך לבנות את עצמנו מחדש. אחרי נתניהו זה עולם אחר, מפלגה אחרת. לא משנה מי ייבחר, לכשייבחר, נלך איתו. יכול להיות גם שיהיו תומכי נתניהו שיעזבו, אבל אם יתאפשר לו לסיים את תפקידו כמנהיג התנועה בדרך היפה והנכונה - הליכוד יישאר חזק יותר אחרי".

אריאל מורלי, איש המרכז למורשת בגין וחבר מרכז הליכו
אריאל מורלי: "גם את בגין ואת שמיר ירשו"

גם גבריאל קדוש, חבר מרכז הליכוד ששימש במשך עשור כראש עיריית אילת מטעם המפלגה יכול לדמיין את היום שאחרי, אבל הוא דווקא מצהיר "אני לא חושש לליכוד".  "מה שעושה את ההבדל בינינו ובין המפלגות האחרות זו הדמוקרטיה של הליכוד", הוא משוכנע. "לליכוד יש גלריה שלמה של אנשים עם יכולת וכושר הנהגה שיכולים לצמוח ולהצליח. לא צריך לדבר על החמישייה הראשונה אלא על ה-40 ויותר. מנהיגים שצמחו מהפריפריה, שצמחו מתוך המפלגה. העניין של מי יצליח יותר יוכרע בהליך דמוקרטי וחוקת המפלגה שומרת על המסגרת ועל הליכוד".

הפגנת התמיכה בראש הממשלה נתניהו (צילום: קובי ריכטר, TPS)
מתוך הפגנת התמיכה בנתניהו | צילום: קובי ריכטר, TPS

מי שמעז גם למנות שמות הוא שמעון דרויש, חבר מרכז הליכוד מירושלים. "אני חושב שאחרי נתניהו הליכוד תמשיך בדרכה", הוא אומר. "גם לי קשה לראות את זה בייחוד נוכח המצב הביטחוני, אבל אני חושב שבליכוד יש מספר חברי כנסת שכן מתאימים ליום שאחרי. אנשים שמנוסים עשרות שנים בפוליטיקה". בין השמות מונה דרויש את גדעון סער אותו הוא מכנה "אדם טוב" ואת צחי הנגבי שהוא מכנה "ח"כ מוצלח".

דורון אטיאס, חבר מרכז הליכוד
דורון אטיאס: "לא משנה מי ייבחר, נלך איתו"

מדובר בחברי מרכזי ליכוד תומכי נתניהו, משפיעים, חלקם פוקדים חברים רבים לתנועה. הם ממש לא סבורים שיש לסלק את נתניהו מכיסאו, להיפך, הם חושבים שהוא יכול וצריך להמשיך להנהיג עד שהוא עצמו יחליט לסיים את תפקידו. אלא שהם גם לא שותפים למתקפה על גדעון סער שמבקש לאתגר את שלטונו. הגם שחלקם חושבים שביצע צעד לא חכם פוליטית הם סבורים שהוא אדם ראוי. גילוי מעניין נוכח הודעת הגיוני החריפה שכוונה לגדעון סער כביכול בשם מפלגת הליכוד.

ואיך יסתיים הפלונטר הפוליטי הנוכחי לדעתם? זה לבטח לא יהיה צעד דרמטי מהצד שלהם ואם לשפוט לפי התשובות שאנו מקבלים בליכוד אנחנו דוהרים לבחירות. בשלב הנוכחי הם תמימי דעים שכל קונסטלציה של ממשלת אחדות צריכה לכלול את נתניהו בראש. תפוח האדמה הלוהט מצוי מבחינתם בידיו של בני גנץ.

נתניהו לוחץ ידיים לתומכים בפסח 2018 (צילום:  הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש 90)
נתניהו לוחץ ידיים לתומכיו, ארכיון | צילום: הדס פרוש, נועם רבקין פנטום, פלאש90, פלאש 90

כולם מלבד דרויש השלימו כבר עם ההליכה למערכת בחירות שלישית ומקווים או מאמינים שגוש הימין יצליח להתחזק בה ל-61 מנדטים. קדוש טוען כי הוא מזהה "מעבר מצביעים לימין והתעוררות של המצביעים הימנים דווקא בעקבות האירועים של הימים והשבועות  האחרונים". דרויש מקווה שיימצא הפתרון להקמת ממשלת אחדות ולא רואה כיצד מערכת בחירות נוספת תשנה את התמונה הפוליטית.

מרבית חברי הליכוד עמם שוחחנו סבורים שבמידה רבה הביקורת כלפי מערכת המשפט מוצדקת. "אני מאחל לראש הממשלה שיוכיח שזה אכן מקרה מבחן", אומר קדוש. דרויש בוחר בטון חריף יותר: "אני חושב שיש פה מעשה שלכאורה באופן ממוקד במתכוון נתפסים בראש הממשלה. עשו ישיבה והחליטו להפיל אותו".

גבי קדוש, ראש עיריית אילת לשעבר
ראש עיריית אילת לשעבר גבריאל קדוש: "לא חושש לליכוד"

מורלי משרטט מצב קשה לא פחות. "להגיד שאקבל בהבנה החלטה של בית המשפט שתרשיע את ראש הממשלה - לא" הוא אומר. "נוצר קרע בין הפרקליטות לציבור גדול. אם תהיה החלטת בית משפט בה יימצא אשם זה מחייב על אף שזה עצוב".

שלא כמו חברי הליכוד האלה שעמם שוחחנו, יש במפלגה גם מי שכבר לפני שנים התפצלו ממחנה ראש הממשלה - אחת מהם היא אסנת מידן, פעילה מרכזית בליכוד שמנהלת כמה קבוצות ווטסאפ בולטות של פעילים. "אני לא פעם ולא פעמיים קראתי לנתניהו לצאת לנבצרות גם לפני שנתיים", היא אומרת. "הוא מבזה את התנועה, הוא ומשפחתו. הגיע כבר זמנו ללכת. ההפגנה השבוע הייתה מיותרת, זו הייתה הפגנה מסיתה עם שנאה לרשויות החוק".

אסנת מידן, חברת מרכז הליכוד
אסנת מידן: "נתניהו מבזה את התנועה, הוא ומשפחתו"

"לביביסטים שמגיעים מהרשתות החברתיות אין כוח אלקטורלי משמעותי וכוח חזק במרכז לכן למרות שראש הממשלה ינצח בפריימריז הבאים זה יהיה בשיעור קטן יותר משחושבים" , היא סבורה. "ביום שאחרי הכל יחזור להיות טהור. הביביסטים ילכו לדרכם, לא יצביעו לליכוד. אני מעריכה שאנחנו נחלש ונצטרך להקים מפלגה מחדש כמו בימי ה-12 מנדטים. אבל יוולד ליכוד חדש".