הבוקר (חמישי) זמן קצר אחרי שהושגה הפסקת אש עם הג'יהאד האסלאמי בעזה, נשמעו תגובות רבות של הדרג המדיני. מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד טען: "הפשרה המסתמנת לא טובה – ההרתעה לא קיימת". יו"ר ישראל ביתנו תקף את ראש הממשלה: "נתניהו בשת"פ מלא עם החמאס". ושר הביטחון בנט מסר: "כללי המשחק החדשים ברורים – צה"ל יפעל בחופש פעולה מלא, ללא שום מגבלות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו תקף הבוקר בחריפות את ראש הממשלה על רקע ההסלמה בדרום. בשיחה שקיים עם קרן מרציאנו בתוכנית "מרציאנו-סגל" בגל"צ, אמר אביגדור ליברמן: "נתניהו ב-2009 התחייב למגר את שלטון החמאס ומאז הוא רק מחזק את החמאס - ראינו שיתוף פעולה  הדוק בין נתניהו לחמאס על חשבון האזרחים".

"צריך להבין מה היעד של כל ארגון טרור, הרי ארגוני מחבלים לא מתכוונים להכריע צבאות בשדה הקרב, הם רוצים לשבש את שגרת החיים", אמר ליברמן. "לצערי אנחנו שוב רואים שארגון טרור זוטר משבית מדינה לשלושה ימים". בהמשך פנה למראיינת ושאל: "קרן, את מאמינה שלא יהיו יותר סבבים? אין זבנג וגמרנו ולכן זה הזמן להציף את השאלה מה יהיה בסוף עם רצועת עזה".

תקיפות חיל האוויר בעזה
תקיפת חיל האוויר בעזה

"נתניהו מקריב כרגע אינטרסים בסיסיים אסטרטגים על מזבח הישגים קצרי טווח", המשיך ליברמן לתקוף את ראש הממשלה. "מה כללי משחקר שהוא קבע? חמאס מקבל 30 מיליון דולר מדי חודש, רשאי להתעצם, לפתח ברצועת עזה, לחמאס מותר לארגן הפגנות אלימות על הגבולות ולארגן וליזום פיגועים באיו"ש וירושלים".

"אם יש שותפות בין החמאס לנתניהו? חד וחלק. אם נמשיך ככה תוך שלוש שנים חמאס יהפוך לחיזבאללה", אמר. "השאלה אם אנחנו מסכימים שחמאס ימשיך בהתעצמות באין מפריע ושיהיה לנו חיזבאללה מדרום. זאת התכנית האיראנית לבנות לנו טבעת חנק. אנחנו צופים מהצד ומרוצים מעצמנו".

נאום תוצאות המדגם, יאיר לפיד (צילום: החדשות 12, החדשות12)
לפיד: "הפשרה המסתמנת עם הג'יהאד אינה טובה" | צילום: החדשות 12, החדשות12

בהמשך, התייחס יו"ר ישראל ביתנו גם לפלונטר הפוליטי ודיבר על הפגישה שקיים עם הנשיא ריבלין: "הנשיא אמר שהוא בקולו יבהיר את הנקודה של מועד תחילת הנבצרות לכל הצדדים. בנושא המהותי, על מה הוויכוח מונע אחדות? מי יהיה הראשון ומתי הרוטציה. זה פשוט טירוף מוחלט".

על הפרסום הבוקר ב"ישראל היום" שכחול לבן נענו לדרישות נתניהו אמר: "מה שטוב בישראל היום זה שהם לא משקפים את המציאות הם ממציאים את המציאות. לדעתי זה במסגרת ממציאים את החדשות והידיעות. נתניהו מחפש איך לטרפד את המתווה. אמרתי שאני מוכן להישאר בחוץ ותקבלו 8 מנדטים חינם". עוד הצהיר ליברמן: "מעולם לא דיברתי על ממשלת מיעוט. רק על אחדות".

ירי רקטות מעזה (צילום: רויטרס)
שיגורים מעזה לישראל | צילום: רויטרס

יאיר לפיד  גינה את הסכם הרגיעה עם הג'יהאד האסלאמי: "הפשרה המסתמנת עם אינה טובה. מפני שהיא תוביל לסבב הבא. היא אינה טובה מפני שאם נותנים לג'יהאד הישגים על ירי 400 רקטות, בסבב הבא החמאס לא יוכל לשבת בצד. היא לא טובה כי שוב לא השתנה כלום".

"ההרתעה לא קיימת", הוסיף. "תושבי הדרום לא מרגישים בטוחים, ההישג המודיעיני והמבצעי יוצא הדופן של חיסולו המוצדק של אל-עטא נותר אירוע מבודד שאינו משנה תודעה". 

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
שר הביטחון בנט וראש הממשלה נתניהו | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גם שר הביטחון בנט התייחס ואמר: "כ-20 מחבלים חוסלו ב-48 השעות האחרונות. בשלב זה, זה עוד לא נגמר. רק המעשים בשטח יקבעו. כללי המשחק החדשים ברורים – צה"ל יפעל בחופש פעולה מלא, ללא שום מגבלות. מחבל שמנסה לפגוע באזרחי ישראל, לא יוכל יותר לישון בשקט, לא בביתו ולא במיטתו, ולא בשום מקום מסתור".

"אני גאה בלוחמי צה"ל ובמפקדיו, ובכוחות הביטחון כולם, שבשעות אלו ממשיכים לעמוד על המשמר", הוסיף. "אני גאה בציבור הישראלי, ובתושבי הדרום ועוטף עזה אשר ממשיכים לגלות קור רוח וחוסן פנימי שמחזק אותנו, מקבלי ההחלטות. בשעות הקרובות אני מבקש מהציבור להמשיך להיות ערני וקשוב".