נשיא המדינה בפנייה לנשיא הרוסי: הנשיא ראובן ריבלין פנה היום (ראשון) במכתב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בבקשה שיורה על שחרורה של המטיילת הישראלית נעמה יששכר, שבית המשפט ברוסיה גזר עליה 7.5 שנות מאסר בגין החזקה בלתי חוקית של סם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

״מכובדי הנשיא, כידיד העם היהודי ומדינת ישראל אני פונה אליך בעניינה של נעמה יששכר", פתח ריבלין את מכתבו, "נעמה שגתה במעשיה והודתה בכך ועם זאת מדובר בבחורה צעירה, ללא עבר פלילי שעונש חמור כפי שנגזר עליה ישפיע השפעה הרסנית על חייה". 

"מדינת ישראל והעם היהודי מכירים לך תודה על רגישותך לחיי אדם ועל נכונתך לסכן את חיי חייליך על מנת לאתר ולהשיב את גופתו של חלל צה״ל זכריה באומל ז״ל", הוסיף הנשיא, "בשל המקרה המיוחד והאישי של נעמה יששכר אני פונה אליך ומבקש את התערבותך האישית כדי שהיא תזכה לחנינה מתוך חמלה ולפנים משורת הדין.״

אמה של נעמה, יפה, הגיבה בהתרגשות רבה למכתב ששלח ריבלין: "קראתי את מכתבו של הנשיא בדמעות, המילים מרגשות מאוד. זה מכתב מנשיא לנשיא וזה נותן תקווה ואוויר לנשימה עבורנו. אני לא יודעת מה לומר עדיין, אבל ממש מקווה שזה יעשה שינוי ויעזור לשחרר אותה כמה שיותר מהר". 

הוריה של נעמה לנתניהו: "עשה הכל לשחרר אותה" 

נתנאל יששכר, אביה של נעמה, פנה הלילה (בין שבת לראשון) לראש הממשלה נתניהו בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות. "אדוני ראש הממשלה מדבר אליך נתנאל יששכר, אבא של נעמה. אני פונה אליך כאבא אל אבא וכראש הממשלה שאני סמוך ובטוח שאתה עושה הכול כדי לשחרר אותה". עוד אמר האב: "בבקשה ממך תפעיל לחץ. תודה רבה".

יפה, אמה של נעמה יששכר, אמרה שהשר אוחנה דיבר איתה בשעה האחרונה והבטיח שהמדינה עושה הכול לקדם את שחרורה של נעמה. במקביל האם אומרת שהם בודקים מול גורמים ממשלתיים כיצד ניתן לסייע למשפחה בליווי משפטי, שעד כה ממומן מכספי משפחה ותרומות.

שר המשפטים אמיר אוחנה התייחס הבוקר למצבה והבהיר כי מאמצים נעשים "בדרגים הגבוהים ביותר" בצד הישראלי ובצד הרוסי כדי לפתור את המצב. יששכר, ישראלית בעלת אזרחות אמריקנית, מוחזקת בכלא הרוסי מזה כחצי שנה: אמש נחשפה בחדשות סוף השבוע הקלטה בלעדית של נעמה מבית המשפט, שבה ביקשה את רחמי השופט - דקות לפני שגזר עליה עונש מאסר חמור.

"מדינת ישראל צריכה לעשות, ותעשה כל מה שהיא יכולה כדי להשיב אותה הביתה", אמר השר אוחנה בריאיון ליואב לימור בחדשות הבוקר בקשת 12. "אין ספק שהעונש שניתן הוא לא פרופורציונלי, לא הגיוני ולא הולם את עברה".

אוחנה: צו ההסגרה - אינו סופי

בעקבות ההתעסקות התקשורתית הרחבה בעניינה, בייחוד עם מתן גזר הדין, טען אוחנה: "הסיכוי, ככל שיש, לפתור את האירוע הוא דווקא אם האירוע יתנהל מאחורי הקלעים ולא בפני המצלמות". על כך הוסיף: "הדברים מטופלים בדרגים הגבוהים ביותר גם בישראל וגם ברוסיה".

בעניין הסגרתו של ההאקר הרוסי, אלכסיי בורקוב, לארה"ב, הדגיש השר כי לא בטוח שאפשר לכרוך את השניים בקשר ישיר. "יש את בקשת ההסגרה האמריקנית, שהוגשה לפני שלוש וחצי שנים להסגיר את בורוקוב", הסביר, "אותה בקשה הונחה בפני בית המשפט בארץ והיא הייתה עשירה מאוד בחומרים ובראיות".

מנגד, "הבקשה הרוסית שהוגשה בעניינו, טרם נידונה אצלי וכלל לא נידונה בבית המשפט. זו בקשה דלה בחומרים". למרות זאת הדגיש כי הסגרתו של בורוקוב עדיין לא סופית וכי היא מותנית בחתימת שר המשפטים: "אני מאמין שבזמן הקרוב אקבל החלטה עליו. בימים או בשבועות הקרובים".

דקות לפני שהשופט גזר עליה עונש כבד של 7.5 שנות מאסר, נעמה יששכר פנתה לשופט בדמעות, לקחה אחריות על מעשיה ואמרה: "כבוד השופט, אני מודעת לכך שנהגתי בחוסר אחריות לפני הטיסה שלי, שהייתי צריכה להיות מודעת לכל החפצים בכבודה שלי - זאת הסיבה שלקחתי אחריות מלאה על אישום 228 במשפט הראשון שלי ב-10 באפריל". 

"אולם, אני חושבת שאישום 229 הוא בלתי סביר ובלתי מוצדק", היא הסבירה בהקלטות שפורסמו בחדשות סוף השבוע. "הפעולות שלי מעידות כל כך שמעולם לא התכוונתי להיכנס למדינה ואם המילים שלי הן לא אמינות מספיק, כמו שאמר התובע, הרי שהיו שבע שעות בין שתי הטיסות שלי ולא ניסיתי לעזוב את אזור טיסות המעבר, או לדרוש את הכבודה שלי". 

נעמה ביחד עם אמה יפה"ולראייה, המשטרה לקחה אותי בזמן שכבר ניסיתי לעלות לטיסת ההמשך הביתה", טענה נעמה והדגישה כי: "אני מבינה שזהו נושא שנלקח ברצינות רבה בפדרציה הרוסית אבל אני מתחננת בפניכם להכיר בכך שזו הייתה טעות אחת, של אדם שלא התכוון כלל להיכנס למדינה או להפר שום חוק. אני מאמינה שחצי השנה בה ישבתי בכלא מספיקה כדי לפצות על הפשע של 228 - זה הכול, השופט".