מבוי סתום במגעים לאחדות: יממה לפקיעת המנדט להרכבת הממשלה שנמסר ליו"ר כחול לבן בני גנץ, במערכת הפוליטית עשו אמש (שלישי) מאמצים להגיע להסכמות לכינון ממשלת אחדות - השחקנים המרכזיים נפגשו אחד עם השני, אלא שנראה שהסיכויים לכך שההכרעה באמת קרובה, נותרו נמוכים. "לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים" הדגיש הלילה גנץ, ואילו ראש הממשלה נתניהו הזהיר: "גנץ מתכוון להקים ממשלת מיעוט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתום פגישתו הלילית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס גנץ למגעים הקדחתניים ואמר כי במהלך שיחתו עם נתניהו חזר על דבריו בחודשים האחרונים: "כפי שאמרתי מאז כניסתי לשדה הפוליטי, לישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית שתורכב בראש ובראשונה משתי המפלגות הגדולות בהובלת כחול לבן שניצחה בבחירות". עוד אמר גנץ כי קווי היסוד של ממשלה זו "ייקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר".

"בחירות בפעם השלישית הן דבר רע", הדגיש גנץ. "אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה".

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: הדס פרוש פלאש 90)
נתניהו וגנץ. קיפאון במגעים | צילום: הדס פרוש פלאש 90

מנגד, בליכוד עשו מאמץ להטיל את האשמה לפיצוץ במגעים על כחול לבן. "לצערי הבנתי היום בפגישה עם גנץ שהוא דוחה את מתווה הנשיא ומתעלם מרצון רוב העם", הסביר נתניהו לאחר הפגישה, וחזר על אזהרתו מהימים האחרונים: "גנץ מתכוון להקים ממשלת מיעוט שנשענת על הימנעותם של הרשימה הערבית המשותפת".

בתוך כך הודיע נתניהו כי בכוונתו להיפגש היום עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, במאמצים נוספים להקים ממשלת אחדות לאומית.

גנץ ונתניהו נפגשו במשרד ראש הממשלה בירושלים, בניסיון להגיע להבנות שיסללו את הדרך להקמת ממשלת אחדות - 24 שעות לפני שפוקע המנדט שניתן לגנץ להרכיב ממשלה. הפגישה ארכה קצת יותר משעה. 

דקות לפני שהחלה הפגישה, העלה נתניהו סרטון לרשתות החברתיות שדווקא עשוי להקשות על כחול לבן להצדיק כניסה לממשלה בראשותו, בו הצהיר: "קראתי לבני גנץ ואביגדור ליברמן להקים ממשלת אחדות רחבה, שתשמור על ביטחון ישראל ותספח את בקעת הירדן". 

 

 

הנשיא ריבלין נזף בנתניהו: "מגנה בכל תוקף את הצגת הנבחרים הערבים כאיום קיומי" 

לפני הפגישה בין גנץ לנתניהו, ראש הממשלה נתניהו וחברי צוות המשא ומתן של הליכוד השרים זאב אלקין ויריב לוין נועדו עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, במשכן הנשיא בירושלים. נתניהו קיווה שלצוותי המו"מ יהיה מתווה מאושר לאחדות להציג בפניו, אך בינתיים עוד אין כזה.

במהלך הפגישה של הנשיא עם נתניהו וחברי צוות המו"מ של הליכוד, ריבלין עודכן על ידי אורחיו בתמונת המצב הפוליטית, הדגיש כי הוא סבור שמדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות איתנה ורחבה ככל שניתן - וגם נזף בנתניהו על האמירות שהשמיע כלפי הציבור הערבי. 

״יש לגנות בכל תוקף את הצגת כלל נבחרי הציבור הערביים כ'איום קיומי' על מדינת ישראל או כ'גיס חמישי'", אמר ריבלין. "אנו החיים כריבוניים בארצנו, במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית, חייבים להבטיח שוויון זכויות ושיח מכבד וענייני מול אזרחי ישראל כולם״.לפני הפגישה עם נתניהו, ערך גנץ פגישה עם שותפו, מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד. השניים העלו לרשת תמונה שלהם מחוייכים כדי להזים את השמועות לפיהן גנץ מתכוון להיכנס לממשלת אחדות ללא לפיד - ובכך, למעשה, לפרק את כחול לבן. 

מוקדם יותר, גנץ נפגש עם מי שמשמש כמתווך בין שתי המפלגות הגדולות, יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן - זאת לאחר שליברמן נפגש הבוקר עם נתניהו ודיווח על פגישה "טובה ועניינית". ליברמן צפוי לכנס מחר מסיבת עיתונאים בשעה 13:00 ולמסור הצהרה לתקשורת. 

הערכה: ההכרעה לא תתקבל ביממה הקרובה, המנדט יוחזר לנשיא 

עם זאת, ולמרות מרתון השיחות בין כלל הגורמים, נראה שגם היום לא תושג הכרעה ולא ייצא עשן לבן. ההערכה היא שבכחול לבן ישיבו הלילה את המנדט לנשיא המדינה, לאחר שאופציית ממשלת המיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת די ירדה מהפרק. 

מה שהתחדד לאחרונה בקרב הנהגת כחול לבן הוא שקבלת מתווה הנשיא, שמשמעותו ישיבה בממשלה תחת נתניהו לפחות בחלק מהזמן, פירושה פירוק של כחול לבן. יאיר לפיד ו"יש עתיד" לא יהיו חלק מהדבר הזה - וגם לא חלק מחברי מפלגתו של גנץ, "חוסן לישראל". 

בליכוד אמנם הסכימו להתחייב שסוגיית החסינות לא תדחה את הרוטציה על תפקיד ראש הממשלה, אך לאחר שיתר החברים לצמרת כחול לבן שמעו במה מדובר, הנטייה היא לוותר על עסקה כזו עם הליכוד. כשהמקסימום שהליכוד מסוגל לתת לא פוגש למעשה את המינימום של כחול לבן.

אם המגעים לאחדות ייכשלו גם לאחר שיחלו 21 הימים האחרונים לקיום מגעים להרכבת ממשלה, בכחול לבן חוששים מתרחיש שבו ליברמן יחבור ברגע האחרון לגוש הימין ויקים ממשלת ימין צרה עם נתניהו, שתמנה 63 ח"כים.