ניסיון אחרון להקים ממשלה - ולמנוע בחירותיו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, קיים הערב (רביעי) פגישות עם צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד בכנסת. בתום הפגישה אלדשטיין עידכן בחשבון הטוויטר שלו כי הפגישות, שהתקיימו עם כל אחד מהצוותים בנפרד, התנהלו "באווירה חיובית", והוסיף כי שני הצדדים הסכימו לקיים פגישה משותפת ביום ראשון הקרוב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בימים הקרובים אפגש עם ראשי מפלגות נוספים", הוסיף יו"ר הכנסת. "אמשיך לעדכן".

 

קיימתי הערב פגישות עם צוותי המו״מ של כחול-לבן והליכוד, הפגישות התנהלו באווירה חיובית. שני הצדדים נענו להצעתי לקיים פגישה משותפת שתתקיים בכנסת ביום ראשון. בימים הקרובים אפגש עם ראשי מפלגות נוספים, אמשיך לעדכן pic.twitter.com/UWmj7j3ffc

 

"לפני כשבוע המנדט להרכבת הממשלה עבר לכנסת", הצהיר אדלשטיין מוקדם יותר הערב, "המנדט עבר כשהוא חבוט, שחוק ומלווה בתחושות כעס ותסכול ציבורי עצום. הזמן עובר ונדמה שכולם כבר ויתרו וחזרנו מהר מאוד לסיסמאות וחישובי בחירות. כולם מבינים שישראל מצויה בעיצומו של מצב חירום שלטוני שעלול להביא לקריסה כלכלית וחברתית". 

"זו אכן אזעקת אמת. זהו רגע האמת של הפוליטיקה הישראלית, לא יהיה עוד רגע אחר. זהו הרגע לבחור בין מנהיגות לפחדנות, בין התחברות לכמיהת הציבור לבין משבר אמון קולוסאלי. זהו הרגע שצריך להגיד מספיק זה מספיק". 

פגישת גנץ ונתניהו בקרייה (צילום: אלעד מלכה)
נתניהו וגנץ, ארכיון | צילום: אלעד מלכה

"לכן", המשיך יו"ר הכנסת, "פניתי היום לראשי המפלגות הגדולות וביקשתי מהם להורות לצוותי המו"מ להיפגש איתי כאן עוד הערב בלשכתי ולהתכנס לניסיון אחרון להקים ממשלה ולמנוע בחירות נוספות. אני שמח להודיע שפנייתי נענתה בחיוב מצדם ועוד הערב יחל הניסיון להחזיר את השפיות לישראל". 

"אנו מברכים על יוזמתו של יו"ר הכנסת כמו גם על כל דיאלוג שיוכל לקדם ממשלת אחדות רחבה בהובלת כחול לבן ביחד עם הליכוד, אשר תתבסס על קווי יסוד משותפים", נמסר מכחול לבן. "יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') בני גנץ, הנחה את צוות המשא ומתן, בראשות ד"ר יורם טורבוביץ ומר שלום שלמה לעשות כל מאמץ כדי למנוע בחירות שלישיות מיותרות ויקרות ולהיוועד עם יו"ר הכנסת עוד היום במטרה לדון בכך".

מטעם הליכוד נמסר: "אנו מברכים על הצעתו של יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין בניסיון נוסף למנוע בחירות. ראש הממשלה נתניהו הנחה את צוות המו״מ של הליכוד להיענות מיידית ליוזמה". 

המועד האחרון להשגת הסכמה: יום רביעי, 11 בדצמבר 

אם עד ליום רביעי בעוד שבועיים, 11.12, אף ח"כ לא יגייס 61 חתימות ויגיש אותן לנשיא - הכנסת תתפזר באופן אוטומטי. אם אחד הח"כים יצליח לאסוף חתימות, הוא יקבל שבועיים נוספים כדי להרכיב ולהציג ממשלה. אם ייכשל, הכנסת תתפזר גם כן באופן אוטומטי - וישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה.

אתמול נפגש אדלשטיין עם ראש הממשלה נתניהו, לראשונה מאז פרסום כתב האישום - ומקריאת התיגר של ח"כ גדעון סער על מנהיגותו של נתניהו. בתום הפגישה פרסמו השניים הודעה משותפת: "אנחנו קוראים לאחדות בליכוד. יש צורך להוריד את הלהבות, להימנע מפיצולים ומריבות פנימיות ולהתייצב מאוחדים אל מול האתגרים העומדים בפני התנועה והמדינה".

היום התייחס יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, למצב הפוליטי ואמר כי מפלגתו ממשיכה לפעול לממשלת אחדות. בביקורת על התנהלות נתניהו אמר: "צריך לעסוק במדינה ולא בראש המדינה, במקום לעסוק במה שהצפון צריך והדרום צריך, עוסקים במה שביבי צריך וזה חבל".

במהלך סיור בצפון הוסיף: "אנחנו מחפשים כל דרך אפשרית בשביל להגיע לאחדות", הוסיף. "מחפשים כל אפשרות כדי להוביל את מדינת ישראל מול האתגרים הרבים שיש לה. אני מבטיח לאזרחי ישראל: לא נפסיק לעשות את זה, לעמוד על העקרונות שלנו ולקדם את הדברים".

יולי אדלשטיין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אדלשטיין קרא לצדדים לחדש את המו"מ לאחדות | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אתמול פורסם לראשונה בחדשות 12 המתווה החדש שנועד למנוע בחירות: בשיחות סגורות שנערכו שלשום בכנסת, נידון מתווה חדש להקמת ממשלה ב-ימים שנותרו עד לפיזור האוטומטי של הכנסת ה-22. 

על פי המתווה, נתניהו יכהן 5-6 חודשים נוספים כראש ממשלה - חודשים שממילא היה מכהן לו היו בחירות - ולאחר מכן יוחלף לשנתיים על ידי כחול לבן. בסוף הקדנציה של כחול לבן, הליכוד ישלים את היתרה ברוטציה על תפקיד ראש הממשלה.