עם פחות מ-12 יום לפיזור הכנסת, גורמים בליכוד טוענים כי ניסיון "פוטש" ללא פריימריז סוכל בקרב המפלגה. בכירים בליכוד מספרים שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין דן איתם בהשגת חתימות. במקביל, בליכוד החלו לאסוף חתימות על מנת לקבל ארכה של שבועיים מהנשיא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מה שקרה בשבוע האחרון הוא שהסיכוי הקלוש לממשלה צרה עם אביגדור ליברמן הפך למעשה ללא קיים. ליברמן הציב דרישות, אבל לא נראה שבצד החרדי אין מי שמסוגל לעמוד בהם. מן הצד של כחול לבן, בכירי המפלגה לא זזים מעמדתם ולא מוכנים לשבת תחת נתניהו בגלל האישום נגדו.

איסוף חתימות לקבל ארכה של שבועיים מהנשיא
בליכוד החלו לאסוף חתימות לקבל ארכה של שבועיים מהנשיא

למרות העמדות הרשמיות של לא נשב עם נתניהו, בכחול לבן יש דילמה רצינית. אם נתניהו או בקרבתו ינקבו במספר שהוא פחות מ-5 חודשים לכהונתו, יכול אפילו להיווצר קרע בין גנץ ואנשיו, לבין לפיד. אך מנגד, בשלב הזה נתניהו גם הוא לא מוכן לשקול פרק זמן של פחות מ-8 חודשים לכהונה. ‎

במקביל יו"ר ישראל ביתנו ליברמן אישר כי הוא מוכן לחתום גם לגנץ וגם לנתניהו, כדי לאפשר להם לנהל עוד שבועיים של מו"מ - אך אף צד לא ביקש זאת. במצב זה המתמודד הראשון שיגיע לבית הנשיא עם חתימה זו הוא זה שיזכה לנהל את המו"מ באותה הארכה.

בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בכחול לבן מעריכים ששבועיים נוספים לא יועילו בכלום ולא יובילו להתקדמות, כשכבר ועדיף להתקדם לבחירות. אם נתניהו ינסה ללכת על מהלך כזה הם יצטרכו לחשוב שוב.

בתחילת השבוע הקרוב יכול להתרחש התסריט מסוג אחר: בכיר בליכוד שאוסף 61 חתימות ומנסה להקים ממשלה. בכירים בליכוד טענו כי מדובר באדלשטיין שדן בנושא, ומקורבי נתניהו אומרים שלמעשה סוכל ניסיון שם "פוטש". בלשכת יו"ר הכנסת נמסר כי הוא מתמקד בהרכבת ממשלה ושום דבר לא יסיט אותו ממטרה זו.