ליברמן פותח את מערכת הבחירות בנאום תוקפני: יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, ערך היום (רביעי) מסיבת עיתונאים בה תקף את כחול לבן והליכוד בחריפות - והאשים את שתי המפלגות שגרמו למערכת בחירות מיותרת. מוקדם יותר היום, הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזורה ולקיום הבחירות לכנסת ה-23 ב-2 במרס. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"שתי המפלגות הגדולות, שיחד יש להן 65 מנדטים, נושאות באחריות למערכת בחירות מיותרת", הצהיר ליברמן בפתח דבריו. "מעבר לקרב האגו שהתנהל במשך חודשים מי ראשון, מי שני, מתי הרוטציה ומעבר לכך, גם במישור המהותי. לא הליכוד ולא כחול לבן רצו ממשלת אחדות. שניהם העדיפו בחירות מוקדמות". 

"בליכוד היה ברור, וגם ברור היום - מה שמעניין זה לא ממשלה רחבה ולא ממשלה צרה, אלא 61 בלי ישראל ביתנו. על מנת לשכוח בעיות אחרות שלא קשורות לענייני המדינה", האשים ליברמן. 

"גם כחול לבן, בגלל המתיחות הפנימית ועניינים פנימיים, לא הסכימו ולא רצו להקים ממשלת אחדות", הוסיף, "אבל גם בכחול לבן מקווים שהם יגדילו את הייצוג ל-37-38 מנדטים, וכל אחד מתוך השיקולים שלהם החליטו לגרור את המדינה למערכת בחירות נוספת". 

בנימין נתניהו בני גנץ מתחבקים (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)
תולה את האשמה בשניהם. נתניהו וגנץ | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"ישראל ביתנו התנהלה מאוד באחריות. לא פסלנו אף אחד אבל אמרנו שאנחנו לא ניכנס לממשלה על מנת להתיישב על הכסא, אלא על מנת להוביל שינויים. גם בנושא הביטחוני, אני פרשתי מתפקידי כשר הביטחון כמחאה נגד ההסדרה/ כניעה לטרור. מה שראינו בחודש האחרון מאשר את זה, פשוט הפקירו את תושבי הדרום, והניסיון לקנות שקט בכסף קטארי נכשל לחלוטין". 

"גם מבחינת נושאי דת ומדינה, אנחנו דיברנו על התחבורה הציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, גיור על ידי רבני ערים, לא קיבלנו שום תשובה מספקת בנושאים האלה", אמר ליברמן, "לכן אנחנו אכן אמרנו, אנחנו אנשים שקודם כל נאמנים לערכים שלנו ולעקרונות. אנחנו לא מרמים אף אחד, שמרנו על התנהלות אחראית, ממלכתית, לא נתנו יד למניפולציות. לא הסכמנו להחליף את יו"ר הכנסת, כמו שלא הסכמנו להחליף את יו"ר הוועדה המסדרת, למרות שגם הליכוד וגם כחול לבן שיחקו משחק כפול כל הזמן". 

"כחול לבן רימו את הבוחרים שלהם" 

"אנחנו לא הסכמנו לתמוך בחוק שמונע מחבר כנסת שיש נגדו כתב אישום להרכיב ממשלה, להיות מועמד להרכבת הממשלה", הבהיר ליברמן," אמרתי כמה פעמים - לא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק. לא הסכמנו גם לכל השינויים שניסו לעשות במחטף, להקים את ועדת הכנסת בתקופת המעבר. אנחנו תמכנו במתווה הנשיא, למרות שהמתווה העניק יתרון לרה"מ נתניהו ואפשר לו לכהן ראשון כראש הממשלה". 

"התנהלנו בצורה הכי אחראית והכי ממלכתית. אני חושב שגם כחול לבן פשוט התנהלו בצורה מחפירה, הם למעשה רימו את הבוחרים שלהם. ראיתי פה את הח"כים של כחול לבן שיוצאים מגדרם לרצות את החרדים, גם במפלגות החרדיות, גם בוועדת הכספים, גם בועדת הכנסת. למרות אותה סיסמה של ממשלה לאומית חילונית. הכל סיפורים. הדבר היחיד שנשאר מכל זה זה אותו דף לבן ריק, עם חתימה של גנץ למטה". 

"אין הצדקה לפסילת הרשימות". טיבי ועודה (צילום: דוברות חד"ש, חדשות)
"מבדילים בין הציבור הערבי לח"כים שלהם" | צילום: דוברות חד"ש, חדשות

"אני חושב שעשינו הכל על מנת להקים ממשלה, ממשלה לאומית רחבה. ואנחנו פונים קודם כל לכל האנשים השפויים: אני לא יכול לקבל שכל מה שמכתיב את סדר היום במדינת ישראל היא הבעיה האישית של ראש הממשלה. אני לא יכול לקבל את הטירוף הזה ששלושה רמטכ"לים, בשיא הרצינות, שקלו להקים ממשלה בתמיכת איימן עודה והרשימה המשותפת. אותם אנשים שבעימות האחרון עם ארגון טרור התייצבו לצד הג'יהאד וקראו לחיילי צה"ל פושעי מלחמה". 

"אנחנו מבדילים בין הציבור הערבי כולו, שרובו לויאלי למדינת ישראל, לבין אותם ח"כים שבמקום לעודד שילוב של המיעוט הערבי בחברה הישראלית, מובילים אותו לעימות מול הרוב היהודי".

 ליברמן תקף בחריפות את נתניהו: "תסתכל בראי, שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש" 

הבוקר פרסם ליברמן פוסט בפייסבוק בו תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. בפוסט הגיב לביקורת שהושמעה נגדו ולטענות שהוא מופעל בידי גורמים מחו"ל. "אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם? אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?", תקף. "אז תסתכל בראי טוב טוב. שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש".

ליברמן תקף את נתניהו גם על התנהלותו המשפטית והפוליטית. "לידיעת ראש הממשלה ומקורביו, עברתי לא מעט חקירות ומעולם לא חששתי מהן, מעולם לא הסתתרתי מאחורי חסינות", כתב. "אם הייתי רוצה לתקוף או לפגוע בך אדוני ראש הממשלה במקום הכי רגיש, הייתי מזכיר לך את דבריך בשנת 2008 על ראש ממשלה אחר, אהוד אולמרט".

רה"מ בנימין נתניהו (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נתניהו)
מתקפה חריפה על נתניהו | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של נתניהו

"ההבדל בינינו שאצלי מעולם המטרה לא קידשה את האמצעים ומעולם לא החלפתי עקרונות בכיסא", תקף ליברמן. "לו הייתי מתנהל כפי שאתה מתנהל, הייתי מצטרף לממשלת מיעוט עם 'כחול לבן' ללא היסוס".

עוד הצהיר ליברמן: "לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות, בסילופים ובגרסאות זדוניות נגדי באופן אישי ונגד משפחתי וסביבתי הקרובה, היוצאים מבית היוצר של רחוב בלפור". בעקיצה נגד נתניהו כתב: "כנראה שבגילך זכרונך בוגד בך ושכחת שתמכתי במתווה הנשיא שהעניק לך, ולא לבני גנץ, זכות לכהן ראשון כראש ממשלה".