ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) במהלך ישיבת הממשלה לאולטימטום שהציב ליברמן בריאיון ששודר אמש בחדשות סוף השבוע עם דנה ויס. "נראה שמדובר בהצגה", אמר ראש הממשלה. "אני מקווה שזה לא כך, אבל נראה שליברמן מתואם לפרטי פרטים עם הרשימה המשותפת ועם כחול לבן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"לפני חודש וחצי אמר אביגדור ליברמן, ואני מצטט: 'הרשימה המשותפת היא גיס חמישי המנסה להרוס אותנו מבפנים. המקום שלהם הוא בפרלמנט ברמאללה ולא בכנסת ישראל. המשותפת הם בפירוש אויב – איפה שהם יהיו, אנחנו נהיה בצד השני. ישראל ביתנו לא תסכים לשתף פעולה עם איימן עודה והרשימה המשותפת בשום צורה'", חזר נתניהו על דבריו של ליברמן.

הוא המשיך: "זה היה לפני 6 שבועות. לפני 10 ימים הוא חזר פחות או יותר על אותם דברים. עכשיו תראו מה קרה רק כמה ימים לאחר ההצהרה הזו, במוסף הארץ של שבת האחרונה מתועדת שיחה מוקלטת בין כתב "הארץ" ניר גונטז' לח"כ אוסאמה סעדי מהרשימה המשותפת. במהלך השיחה סעדי ביקש להפסיק את השיחה כי 'הגיע אלינו חבר כנסת מישראל ביתנו'".

בנט ושקד, בשבוע שעבר
נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: החדשות

"כשהשיחה מתחדשת כעבור שעה העיתונאי שואל 'מי זה מישראל ביתנו שהגיע אליכם?' וסעדי עונה: 'אלי אבידר'", סיפר ראש הממשלה. "נראה, כך אני חייב להגיד, שמדובר כאן בהצגה – אני מקווה שזה לא כך, אבל כך זה נראה. נראה שליברמן מתואם לפרטי פרטים עם הרשימה המשותפת ועם כחול לבן ולכן האולטימטום שהוא הציב לשני הצדדים כביכול אם לא יקבלו את תנאיו הוא אולטימטום לליכוד בלבד".

"לליכוד הוא אומר בצורה ברורה – 'לא אתן לכם להקים ממשלה צרה שתקום בתמיכה של ש"ס, יהדות התורה וימינה ואם תנסו להקים אותה אצביע נגדכם' אבל לכחול לבן הוא לא אומר: לא אתן לכם להקים ממשלה צרה בתמיכה של הרשימה הערבית המשותפת עם עודה ואחרים, הוא לא אומר: אם תנסו להקים אותה אצביע נגדכם. לנו הוא אומר: פרקו את גוש הימין, להם הוא לא אומר: פרקו את הבלוק עם הרשימה המשותפת".

נתניהו המשיך במתקפה על יו"ר ישראל ביתנו: "לכן לפי מה שנראה ברגע זה, ליברמן חותר להקים ממשלת מיעוט של השמאל שתקום בתמיכת עודה וטיבי ותהיה תלויה בהם בכל יום ובכל דבר. אני מבקש שתחשבו איך תוכל לתפקד ממשלה שתשב בחדר הזה כשהמפתח לחדר נמצא בידי טיבי ועודה. ליברמן בעצמו אמר שלשיטתו הם גיס חמישי ושמקומם לא בכנסת – לאנשים הללו הוא רוצה למסור את מפתחות הממשלה?".

מוקדם יותר, בצל מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון החדש והזמני, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש את מכתב ההתפטרות שלו מתפקיד שר הביטחון. ההתפטרות צפויה להיכנס לתוקפה בתוך 48 שעות.

ח
חבר הכנסת יואב קיש: "בליכוד יש אנשים ראויים יותר מבנט" | צילום: יונתן זינדל

ובוקר אחרי האולטימטום שהציב ליברמן, ח"כים מהליכוד תקפו את יו"ר ישראל ביתנו. בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגל"צ אמרה השרה רגב: "ליברמן דוחף לממשלת מיעוט שמאל בתמיכת מפלגות ערביות שזו ממשלה מסוכנת לישראל". אתמול אמר ליברמן בריאיון לדנה ויס כי נתניהו צריך לוותר על הגוש וגנץ צריך לקבל את מתווה הנשיא ונתן אולטימטום: "מי שיקבל החלטה לא נכונה - אנחנו נתמוך בצד השני".

"הוא סותר את עצמו - הוא אומר דבר והיפוכו ותומך במתווה הנשיא אבל אומר לוותר על הגוש כלומר – מתווה הנשיא עם מפלגות חרדיות. אבל לוותר על הגוש זה בלי מפלגות חרדיות", המשיכה רגב לתקוף את יו"ר ישראל ביתנו. "אני מקווה שליברמן יתעשת ויקבל את מתווה הנשיא שלא שולל אף סקטור בחברה הישראלית", הוסיפה.

בנימין נתניהו נפתלי בנט
שר הביטחון החדש לצד ראש הממשלה | צילום: רויטרס

חברה לסיעה, השר דודי אמסלם, המשיך באותו הקו בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" ברשת ב' ותקף גם הוא את ליברמן. "אסור שנוותר על הבלוק. לא נזנח את החרדים", אמר. "ליברמן מתחילת הדרך בעצם אמר את אותם דברים פחות או יותר. אם הוא חושב שנכון לישראל להקים ממשלה עם טיבי ועודה, שיעשה את זה כבר הבוקר. אנחנו לא נפרדים מהבלוק. אין אופציה כזאת".

כשנשאל אם להערכתו נתניהו יוותר על הבלוק כדי שליברמן לא יחבור לגנץ, השיב: "להערכתי לא, אין מצב כזה. אסור שיהיה מצב כזה ואנחנו לא נסכים, בוודאי שאני לא אסכים למצב כזה". הוא המשיך והסביר: "הרי בסופו של דבר אנחנו הולכים עם החרדים כברת דרך, כמעט 40 שנה, ואנחנו מסכימים איתם ברוב הנושאים. בגלל שלליברמן ולגנץ לא התאים ללכת עם חרדים או דתיים-לאומיים, אז אנחנו נוציא אותם?".

נתניהו ועודה, השבוע
ראש הממשלה נתניהו לצד יו"ר הרשימה עודה | צילום:

גם חברי ליכוד אחרים הגיבו לדבריו של ליברמן. "האיום של ליברמן - איתות להכשרת מהלך הזוי של הקמת ממשלת מיעוט עם הערבים", אמר ח"כ יריב לוין. ח"כ מיקי זוהר צייץ בטוויטר והתייחס לאפשרות של ממשלת מיעוט: "לא נחשוש להילחם מהאופוזיציה במקרה שחלילה תוקם ממשלת מיעוט ערבית".

הבוקר, ממשלת ישראל התכנסה על מנת לאשר את המינוי של נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון. על אף שחברי הליכוד תומכים במינוי עליו החליט ראש הממשלה נתניהו, נשמעה ביקורת בתוך המפלגה. "בנט ראוי, אבל בליכוד יש אנשים טובים יותר לתפקיד הזה", אמר ח"כ יואב קיש לעופר חדד "ביומן הבוקר" של רדיו ירושלים.

_OBJ

"אני חושב שבנט באמת איש ראוי, אבל אני חושב שבליכוד יש אנשים טובים יותר כמו גלנט ודיכטר", טען קיש. הוא התייחס גם להצעה של ליברמן ואמר: "אני לא רואה את בנימין נתניהו מפר את הבטחתו לבלוק. לכן אני לא רואה אותנו מגיעים לליברמן עם הסכמה. אני דווקא חושב שזה, צעד אחר - צעד שמקדם אותנו לבחירות".