בני גנץ, משה יעלון, גבי אשכנזי ויאיר לפיד, או בקיצור - חברי הרביעייה של "כחול לבן" - נפגשו היום (רביעי), רגעים ספורים לפני קבלת המנדט מהנשיא. בהמשך היום ייפגשו גם צוותי המשא ומתן של המפלגה, על מנת לדון במדיניות ובאסטרטגיית הפעולה שלהם. הערב צפוי גנץ להגיע לבית הנשיא ולקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעה 20:00 צפוי הנשיא ריבלין להטיל את מלאכת ההרכבה על יו"ר כחול לבן בני גנץ, שיתחיל באופן רשמי את המגעים עם ראשי הסיעות השונות. נתניהו יכנס היום את נציגי בלוק הימין - שמונה 55 ח"כים - לצורך תיאום עמדות עוד לפני פתיחת המגעים - גנץ צפוי לשאת דברים לאחר הענקת המנדט מהנשיא. 

למרות החשש בימין, גנץ ככל הנראה לא מתכוון לפעול להקמת ממשלה צרה, ואף לא מתכוון לנהל מו"מ לקראת הקמה של ממשלה כזו. גנץ צפוי ליצור קשר עם כל ראשי המפלגות, אך הטלפון הראשון ככל הנראה יהיה לליכוד - כשהמטרה היא ממשלת אחדות כשבנימין נתניהו שני ברוטציה. בצד של הליכוד ככל הנראה יגיעו לפגישות, אך הבהירו כבר כעת כי הם מייצגים את כל גוש הימין - אחד הנושאים שגרם לכישלון השיחות בחודש האחרון.

נתניהו וגנץ לוחצים ידיים בכנסת  (צילום: דוברות הכנסת)
נתניהו העביר את המנדט - גנץ יקבל אותו | צילום: דוברות הכנסת

הבוקר התראיין יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ב"כאן רשת ב'" וטען שתמיכתו טרם ניתנה למי מהצדדים. עוד טען ליברמן כי בליכוד משקיעים מאמצים רבים בשכנוע ראשי הרשימה המשותפת לא לשתף פעולה עם כחול לבן.

בינתיים, בכחול לבן מנסים לפורר את גוש הימין - ואף הועברו מסרים לאנשיו של הרב פרץ ממקורבים של גנץ לפיהם האחרון מעוניין לראות את ידידו מתקופת השירות הצבאי בממשלה הבאה - אך בלי סמוטריץ'. שם דחו את האפשרות הזאת על הסף. בליכוד עולה החשש גם מפני אפשרות של כניסה של החרדים לממשלה בראשות גנץ ולפיד – שכן גם במידה וגנץ יצטרף לממשל נתניהו, החרדים ייאלצו להתפשר ולשבת בממשלה יחד עם יאיר לפיד.

פלאש 90, יונתן זינדל (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות)
ליברמן עדיין לא נתן את תמיכתו לאף אחד מהצדדים | צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, חדשות

גם בכנסת נערכים להטלת המנדט על גנץ. בהתאם להוראות חוק יסוד: הממשלה, יפנה מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, לנציגי הסיעות כולם ויידע אותם כי בכוונתו של הנשיא להעביר את המנדט להרכבת הממשלה בהקדם ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ולהעמיד לרשותו את 28 הימים, שנתונים לו על פי חוק. מרגע שיקבל את המנדט להרכבת הממשלה מריבלין, האבטחה של גנץ תעבור, על פי הנחיית משטרת ישראל, לקצין הכנסת ניצב יוסי גריף.