שבוע ויום להחזרת המנדט - או שעות ספורות? ח"כ דוד ביטן (הליכוד), לשעבר יו"ר הקואליציה, התראיין הבוקר (שלישי) לגלי צה"ל ואמר כי אין אפשרות בשלב זה להקים ממשלה בגלל פיצוץ המו"מ עם כחול לבן. "הגיע הזמן באמת להחזיר את המנדט, אין טעם להחזיק אותו", אמר ביטן - שמונה ימים בלבד (ללא הארכה) עד תום המנדט של ראש הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כשנשאל בריאיון לרזי ברקאי ורינו צרור אם לדעתו נתניהו צריך להחזיר את המנדט כבר הערב, השיב: "מבחינתי נכון להחזיר היום בערב, כי אין סיכוי שכחול לבן יגיעו למו"מ כלשהו ואם אין סיכוי כזה אז אין ממשלה, זה לא משנה. אני מקווה שבסוף שתי המפלגות יתעשתו ויקימו ממשלת אחדות. לאף אחד אין אפשרות להקים ממשלה אלא ממשלת אחדות בין הליכוד לכחול לבן. המציאות היא בעייתית ואני מקווה שכולם יתעשתו".

עוד הסביר ביטן: "אין משא ומתן מכיוון שהפגישה בין הליכוד לכחול לבן בוטלה לפני 8 ימים, ומאז הם לא רוצים לשבת למשא ומתן. אני לא מנהל את המו"מ, אני מאמין שניסו מולם והם לא מעוניינים, הם מעוניינים בבחירות – זה ברור לגמרי כי הם חושבים שאם אחרי השימוע יהיה כתב אישום נגד נתניהו אז הם יגיעו לתוצאות טובות יותר".

לדברי ביטן, נתניהו קיווה כי המצב הביטחוני יחזיר את כחול לבן לשולחן המו"מ: "הם מודעים לנושא הזה בגלל שהם מחזיקים בוועדת חוץ וביטחון, והוא חשב שהם כן יישבו למו"מ. לאור זה שגם את זה הם לא מוכנים כנראה שזה בלתי אפשרי, אני מאמין שהוא יחזיר את המנדט עוד כמה ימים". ביטן הוסיף: "הוא לא חייב להחזיר, כחול לבן וליברמן מעוניינים שיחזיר. זה לא משנה את התוצאה מתי אתה מחזיר את המנדט".

בני גנץ ואביגדור ליברמן לפני טקס השבעת הכנסת ה-22 (צילום: החדשות12)
מתואמים? גנץ וליברמן בכנסת | צילום: החדשות12

עוד מתח ביטן ביקורת על ההכרזות מכיוון הליכוד שלפיהן נתניהו עמד להחזיר את המנדט ימים ספורים לאחר קבלתו מהנשי לפני כשלושה שבועות: "זו הייתה טעות להכריז על זה בכלל, אני התנגדתי לעניין הזה. תחזיר מתי שאתה רוצה – אמרתי את זה לפני שבוע ושבועיים. עשו טעות". 

הח"כ טען כי ליברמן מתואם עם גנץ ולפיד והוסיף: "אני חושב שאם היה לנו 61 כחול לבן היו מתפצלים. אבל כל עוד הם חושבים שיש להם סיכוי לעשות תוצאה יותר טובה בבחירות, אין שום סיכוי לפילוג כזה. גנץ לדעתי היה רוצה להקים ממשלת מיעוט וללכת לבחירות הבאות כראש ממשלה ולכן הכול תלוי כרגע בליברמן, בשאלה אם הוא יילך עם הרשימה המשותפת".

בסוף השבוע פרסם עמית סגל כי ההחלטה המסתמנת בסביבת נשיא המדינה ראובן ריבלין היא לא להעניק ארכה להקמת ממשלה לנתניהו. לפי הפרסום, ריבלין צפוי להעביר את הזכות ליו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ.