24 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין: ברחבי הארץ מציינים היום (ראשון) את יום הזיכרון הממלכתי לרציחתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל. האירועים הממלכתיים נפתחו בטקס האזכרה הממלכתי בבית הנשיא בירושלים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ודליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח, נשאו דברים: דליה רבין תקפה את תיאוריות הקונספירציה והנשיא קרא לעצור את ההסתה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דליה רבין אמרה כי הנאבקים על זכר אביה "ניצבים מול מציאות מורכבת שמקשה עלינו מאוד. 1 מכל 3 ישראלים מאמין בתיאוריית הקונספירציה. 5% אומרים בגלוי כי הרוצח צדק - נתונים קשים. משהו נרקב בדמוקרטיה הישראלית. הנתונים מופיעים בעקביות בסקרים בעשר השנים האחרונות. צריך להסתכל עליהם בעיניים כי לא נוכל להגיד לעצמנו 'לא ידענו'".

עוד אמרה כי "לא כל העם התאבל - היו מקומות שבהם היו פרצי שמחה. היום זה מותר ומקובל להגיד את זה. פעם בכמה שבועות אנחנו פוגשים במרכז רבין את התלמיד שאומר 'טוב שרצחו את רבין, אני הייתי רוצח אותו'". במסר להנהגה אמרה: "נבחרי הציבור כולם צריכים לזכור ולהיזהר - בנמר השנאה והקיצוניות והפלגנות אי אפשר לשלוט, יום אחד הוא יכול לקום עליכם. כשתתעוררו, עלול להיות מאוחר מדי".

"הרגיעו את הרוחות, אל תעצמו עיניים"

עוד התייחסה לתיאוריות הקונספירציה ואמרה: "זו דילמה קבועה האם להתייחס להבלים המרתיחים. השנה נראה כי לא נותרת ברירה. צריך להגיד מעל כל במה את המובן מאליו והידוע - ראש ממשלת ישראל נרצח בידי מתנקש יהודי שהודה ושחזר והורשע ונשפט ולא חזר בו ולא התנצל". לדבריה, "התבססות התיאוריות הללו גורמת להשלטת אנרכיה - 'אז מה אם בית המשפט פסק?'. התיאוריה גורמת לאיבוד הצדק במערכת אכיפת החוק ולטשטוש הקו בין אמת לשקר. את המגמה הזו צריך לעצור".

קודם לכן ריבלין הזהיר בנאומו מהשיח הציבורי – והזכיר את ההסתה שקדמה לרצח רבין. "בשנה האחרונה אנו עדים להחרמות, הדרות, והתרסות של קבוצות כלפי קבוצות אחרות בחברה הישראלית. תפיסת עולם ש'מי שלא איתך נגדך'. התרבות הפוליטית, מימין ומשמאל, רוויה ניכור. את הדיון והוויכוח העניינים מחליפים השיסוע והשיסוי. כאילו לא למדנו דבר. אני פונה אל כל המחנות מימין ומשמאל - הרגיעו את הרוחות, אל תלבו את השנאה. אל תעצמו עיניים. זו איננה דרכנו. זו לא דרכו של עם ישראל".

עוד שאל ריבלין: "האם רצח של אדם על רקע דעותיו, או פעילותו האידיאולוגית יכול לקרות בישראל גם היום? אינני יודע. אני יודע שלפני 24 שנים לא האמנתי שזה יקרה לנו. אבל זה קרה לנו. במשמרת שלנו. ואני יודע שהשבר לא נעלם. שהמחלוקות בינינו עדיין עמוקות. ושהחברה הישראלית מתקשה להסכים על קווי יסוד וכללי משחק. אם ניתן לשבר להתרחב נמצא עצמנו שוב מול שוקת שבורה".

על הרצח אמר ריבלין: "חלום הבלהות שאיש מאיתנו לא האמין שיתגשם – הפך למציאות. בתודעתנו צרוב עדיין מאז הפחד מהחורבן שאנו, במו ידינו, נמיט על עצמנו. הלקח של רצח יצחק רבין מהדהד כבר כמעט רבע מאה כתמרור אזהרה. הוא היה נחוץ לנו אז, והוא בוודאי נחוץ לנו היום". 

לאחר שהתייחס להסתה שקדמה לרצח, אמר הנשיא: "פשעו של הרוצח יגאל עמיר היה לא רק המעשה האיום של נטילת חייו של אדם, ראש ממשלה בישראל– הרוצח שמט את הקרקע מתחת לזכות המחאה הלגיטימית השמורה לאזרחיה של מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית".

עוד טען ריבלין כי "יגאל עמיר ערער את האמון השברירי שקיים בין חלקי העם היריבים - יריבים ולא אויבים, חלילה - הנתונים במחלוקת בנוגע לסוגיות פוליטיות שונות". לדבריו, הרצח שבר את האמון שההכרעות הפוליטיות "יקרו תמיד רק במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי - הרצח הוכיח לנו כי אל לנו להתייחס לדמוקרטיה הישראלית ולריבונות היהודית, כאל דבר מובן מאליו".

כלקח מהרצח, אמר ריבלין, "עלינו לשנן שוב ושוב השכם והערב ששיח פוליטי אסור שייעשה באלימות. אלימות לעולם איננה דרך ליישוב מחלוקות. אסור לנו לשכוח את המדרון החלקלק שבין ההסתה והשנאה לשפיכות הדמים. עלינו לעשות הכול – כדי שלא תונף שוב המאכלת על אף אחד מאתנו בשל עמדתו הפוליטית ויהיה זה ראש ממשלה, נשיא, שר ח"כ עיתונאי או אזרח מן השורה".

הטקס, ששמו "נר יצחק", הוא האירוע הפותח של אירועי הזיכרון לרבין. במהלך הטקס הושמעו קטעי שירה וקריאה בביצוע תלמידים ולהקה צבאית. בשעה 15:00 יתקיים הטקס הממלכתי בהר הרצל. בשעה 17:00 תתקיים ישיבת מליאה מיוחדת בכנסת וב-17:30 תתכנס האסיפה המרכזית של מועצת תנועות הנוער בכיכר רבין בתל אביב.