בתוך פחות מ-24 שעות, אם לא יקרו דרמות של הרגע האחרון, צפויה הכנסת להתפזר והמדינה תלך לבחירות שלישיות בתוך שנה. גם הבחירות הקרובות, במידה ואכן יתקיימו, לא מבטיחות יציאה מהפלונטר הפוליטי אליו נקלעה המדינה. הפעם נראה כי כל צד יעשה הכל כדי לשבור את התיקו, אך מה באמת צריכות הליכוד וכחול לבן כדי להבטיח גוש של 61 חברי כנסת בפעם הבאה?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו הקפיד לומר בימים האחרונים כי במידה ויהיו בחירות - "אנחנו ננצח". ראש הממשלה רואה את הירידה התלולה בתמיכה בימין, עם 60 מנדטים לגוש ללא ליברמן באפריל, 55 מנדטים בספטמבר - ואם הוא ינצח בפריימריז את גדעון סער, הוא ירצה הפעם להגיע ל-61 מנדטים.

לשם כך נתניהו מתכוון לשים במרכז הקמפיין את עצמו, עם כתבי האישום ועם החסינות – כדי לשלוח את המסר שמנסים להפיל אותו ולשם כך הוא זקוק לתמיכת הציבור.

יו
ליברמן | צילום: החדשות 12

אך ככל הנראה הצעד הזה בלבד לא יספיק, ונתניהו יצטרך למקסם את מספר הקולות בגוש הימין, ולדאוג שאף קול לא "ילך לפח". לשם כך, בימים אלה מדברים בסביבתו על ארגון מחדש של המפלגות בגוש - ריצה של שתי מפלגות מימין לליכוד: הימין החדש של נפתלי בנט ורשימה נוספת שתורכב מהבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית.

לפני הכל, נתניהו יצטרך לוודא שהפעם כל מי שבגדר פוטנציאל הצבעה לימין - ייצא מהאדישות שאפפה אותו בבחירות האחרונות וינהר לקלפיות. בלי זה, כל הטקטיקות והאסטרטגיות לא שוות, והפנטזיה על 61 חברי כנסת תישאר בגדר חלום רחוק בלבד.

עמיר פרץ, יו
עמיר פרץ | צילום: החדשות 12

במקביל, בכחול לבן חותרים הפעם לניצחון ושואפים ל-61 מנדטים, ללא ליברמן. המהלך הראשון כבר יצא לדרך, לאחר שלפיד ויתור על הרוטציה בינו לבין גנץ, בתקווה שהוויתור יניב לפחות מנדט אחד מהימין.

בנוסף, מפלגת העבודה תנסה להחזיר את הקולות שברחו לליברמן, ולהביא שחקני חיזוק חדשים: אם הם והמחנה הדמוקרטי לא יצליחו להתרומם עד לסגירת הרשימות, הם ישקלו חיבור ואולי אפילו גוש טכני בין כחול לבן לעבודה, אך הכל יוחלט בהתאם לסקרים.

נתון נוסף שיכול לשנות את המשחק הוא שחקני החיזוק כמו גדי איזנקוט, יובל דיסקין וציפי לבני שכמעט בכל מערכת בחירות יש קרב עליהם. בנוסף, הציבור הערבי ראה הפעם כיצד ההצבעה במספרים גדולים מנעה מנתניהו לקבל את השלטון, וכיצד הרשימה המשותפת הייתה חלק מהשיחות שניהל גנץ.

האתגר הגדול ביותר של גנץ יהיה שבירת בלוק הימין ובמפלגה ינסו לגרום לכך שהפעם מפלגות הימין לא ישבעו אמונים מראש לבלוק, וישאירו את המשחק הקואליציוני פתוח לגמרי.