בדרך לבחירות 2020: "הדבר הנכון והנחוץ הוא לקבוע לוח זמנים לפריימריז בראשות הליכוד" - כך אמר היום (חמישי) גדעון סער במהלך כנס של הג'רוזלם פוסט. הדברים נאמרו על רקע מאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את הפריימריז, שקיומם לפני כל מערכת בחירות מתחייב על פי חוקת הליכוד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה מה שחוקת הליכוד דורשת אם הולכים לבחירות חדשות", הסביר סער. "אנחנו מפלגה דמוקרטית, לא כמו יש עתיד שבה לפיד מבטל כל תחרות פנימית. אין לנו ולא היו לנו פריימריז כמה שנים. אני תומך במאמצי נתניהו להקמת ממשלת אחדות, אבל אם לא תוקם ממשלה, זה לא יהיה סביר שנתניהו יצליח להקים ממשלה גם אחרי הבחירות השלישיות. אם אנחנו לפני בחירות חדשות, עלינו ללכת לבחירות מקדימות חדשות". 

נתניהו חותר לביטול הפריימריז הקרובים לרשימת הליכוד ובהודעה שפרסמה המפלגה בשבוע שעבר נאמר כי "לאור החשש שהמדינה תדרדר לבחירות מיותרות ובעקבות פניות רבות של ח"כים בליכוד, סיכמו יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ וראש הממשלה להביא בפני מרכז הליכוד הצעה משותפת שלא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת".

בנימין נתניהו (צילום: חיים צח לע"מ)
בנימין נתניהו | צילום: חיים צח לע"מ

כבר לפני חודש וחצי הודיע סער שאם יתקיימו פריימריז הוא יעמיד את עצמו לבחירה. השבוע שרת התרבות מירי רגב אמרה בוועידת הסיעה כי יש לבטל את הבחירות הללו, אך בתגובה אמר לה סער: "מירי, את רוצה לפתוח את זה פה לדיון?" על כך השיבה לו רגב: "אני אומרת את דעתי, אתה יכול להגיד את דעתך".

הבוקר אמר חבר הכנסת יואב קיש בגלי צה"ל שהוא תומך בקיום בחירות לראשות המפלגה: "אני לא רואה מצב שלא יהיו פריימריז לראשות המפלגה, אנחנו מפלגה דמוקרטית ויש אנשים שרוצים להתמודד". עם זאת, ח"כ קיש סירב לומר במי יתמוך אם תתקיים התמודדות כזאת. בחודש שעבר הפסיד קיש בקרב על ראשות הסיעה כאשר ראש הממשלה נתניהו תמך ביריבו ח"כ מיקי זוהר.

לפני כחודש וחצי, לאחר שהתבררו תוצאות הבחירות המאכזבות מבחינתו, העלה נתניהו את הרעיון לקיים פריימריז בזק ולבצר את מקומו כיושב ראש המפלגה. אולם אז הודיע חבר הכנסת גדעון סער כי בכוונתו להתמודד בבחירות אלו, והרעיון להקדמת הפריימריז נגנז.

בסביבתו של נתניהו טענו כי העלאת הרעיון הייתה "בלון ניסוי" שנועד לחשוף את חברי הכנסת שרוצים "לעשות פוטש" במפלגה. "זרקו בלון לאוויר והראשון שאמר 'אני מוכן' היה גדעון סער", אמרה אז שרת התרבות מירי רגב. "זאת אומרת השמועות שיהיה מי שינסה לבצע הפיכה בתוך הליכוד היו נכונות".

בנימין נתניהו גדעון סער ומירי רגב (עיבוד: חדשות)
עיבוד: חדשות

"חוקת הליכוד קובעת כי מועמדי הליכוד לכנסת ייבחרו - חלקם בפריימריז וחלקם על ידי מרכז הליכוד", הסביר היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד אבי הלוי, בשיחה עם החדשות 12. "אולם בנסיבות מיוחדות, דוגמת אלה שאירעו בתום הבחירות לכנסת ה-21, שבהן לא קמה ממשלה, שהקמתה היא בעצם תכלית הבחירות, והכנסת התפזרה לפני תום תקופת כהונתה, מרכז הליכוד, שהוא המוסד העליון של הליכוד, מוסמך להחליט כי רשימת הליכוד שהייתה בבחירות הקודמות תהיה גם רשימת הליכוד בבחירות החוזרות".

בעוד שלפני הבחירות לכנסת ה-21 קיימה תנועת הליכוד בחירות מקדימות לרשימה, הפעם האחרונה שבה נערכה התמודדות על ראשות הסיעה הייתה בדצמבר 2014, כמה חודשים לפני בחירות 2015, אז התמודדו ראש הממשלה נתניהו ומי שהיום מכהן כשגריר ישראל באו"ם, דני דנון. נתניהו הביס אז את דנון עם 85% תמיכה. כשנה וחצי לאחר מכן הקדים נתניהו את הפריימריז לראשות הליכוד משיקולים פוליטיים אבל בשל העובדה שאף אחד לא התמודד מולו, הם בוטלו וכהונתו הוארכה באופן אוטומטי.