המערכת הפוליטית סוערת בעקבות נאומו הדרמטי של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. חבר הכנסת טיבי האשים אותו היום (רביעי) בחשבון הטוויטר שלו כי ליברמן מסית נגד הציבור הערבי: "גזענות ואנטישמיות לשמה". שר התחבורה סמוטריץ' צייץ: "ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק רק בעצמו". גם חברת הכנסת זנדברג תקפה את יו"ר ישראל ביתנו וגם ח"כ מרב מיכאלי שכתבה: "ליברמן משדרג את הקונספט של נתניהו ל'ניכוי ערבים וחרדים'".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר התחבורה צייץ: "ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק אך ורק בעצמו. האיש שלא בנה בית אחד, לא נטע עץ אחד, ולא סלל כביש אחד בשלושים שנותיו בפוליטיקה הישראלית - יורה לכל עבר, מטיף מוסר לכולם, וגורר את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית רעה ומיותרת. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות ילמד וייכתב עליה".

בצלאל סמוטריץ' בוועידת המשפיעים (צילום: גדעון מרקוביץ)
שר התחבורה סמוטריץ' | צילום: גדעון מרקוביץ

ח"כ ‏גפני השתמש במילים חריפות במיוחד בישיבת הסיעה של מפלגתו. בתגובה לדברים של יו"ר ישראל ביתנו אמר: "אנחנו לא זוכרים אנטישמיות כזאת בכנסת. אפילו לא מאחמד טיבי. האיש המושחת הזה יודע מה שאנחנו עושים? של נעלייך מעל רגלייך לפני שאתה מדבר על סיעת יהדות התורה והציבור החרדי. מי אתה? אפס".

"לא רק הפלת הימין". ח"כ טיבי (ארכיון) (צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות)
ח"כ אחמד טיבי | צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות

 

יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת מיקי זוהר הגיב גם הוא בחריפות: "לצערנו הנאום של ליברמן מבשר לנו על בחירות שלישיות. ההשתלחות המוגזמת שלו בחרדים טורקת את הדלת לממשלת ימין. אם היה סיכוי לפשרה איתם, היום זה התרחק בגלל החלטתו לתקוף אותם באגרסיביות. בע"ה אגיש באופן מידי הצעת חוק שתבטל את החופש ביום הבחירות כדי לחסוך למדינה 2 מיליארד שקל מיותרים".

מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים, כלכליים וחברתיים רבים. כל מערכת בחירות קורעת אותנו מבפנים ומחלישה את החברה, ומערכת בחירות שלישית ברצף על אחת כמה וכמה. 

 הר רפי פרץ: "מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים ביטחוניים, כלכליים וחברתיים רבים. כל מערכת בחירות קורעת אותנו מבפנים ומחלישה את החברה, ומערכת בחירות שלישית ברצף על אחת כמה וכמה. אני קורא לכחול-לבן, ובפרט לבני גנץ, קחו אחריות לאומית ובואו לממשלת אחדות רחבה במתווה הנשיא, ומי שמגדיל את השסעים שיישאר בחוץ".

יו"ר מרצ נאמה, הערב (צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות)
חברת הכנסת תמר זנדברג | צילום: חומת מגן לדמוקרטיה, חדשות

חבר הכנסת אחמד טיבי תקף בטוויטר: "ההסתה של ליברמן נגד הערבים והחרדים גזענות ואנטישמיות לשמה. נמשיך לבנות  גשרים עם הסיעות החרדיות למרות חילוקי הדעות". ח"כ זנדברג ממרצ כתבה: "נאום ליברמן: 'בניכוי חרדים וערבים'. הממשלה הבאה צריכה להיות בדיוק הפוכה. כולל מיעוטים מודרים, בניכוי גזענים".

 ליברמן היה ונשאר ספינולוג שעסוק אך ורק בעצמו. האיש שלא בנה בית אחד, לא נטע עץ אחד, ולא סלל כביש אחד בשלושים שנותיו בפוליטיקה הישראלית - יורה לכל עבר, מטיף מוסר לכולם, וגורר את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית רעה ומיותרת. תופעה פסיכולוגית שעוד רבות ילמד ויכתב עליה.

 

צפו בסרטון הגנוז של מיכאלי (צילום: פיסבוק)
חברת הכנסת מרב מיכאלי | צילום: פיסבוק

גם חברת הכנסת ממפלגת העבודה-גשר מרב מיכאלי גינתה את נאומו של ליברמן וכתבה: "ערבים וחרדים הם חלק מהחברה הישראלית. עתידה של מדינת ישראל תלוי בהשתלבות אמיתית שלהם בחברה. מנהיגי שתי החברות האלה צריכים להבין שזה הרגע בשבילם לשתף פעולה עם הכוחות הליברליים ולהקים ממשלה בניכוי נתניהו".

מיקי זהר (צילום: חדשות 2)
יו"ר סיעת הליכוד | צילום: חדשות 2

בכיר במפלגות החרדיות הגיב באופן חריף במיוחד ואמר: "אנו משפשפים עיניים ולא מאמינים איך רקמנו דילים פוליטיים עשרות שנים עם הנבל הזה איווט. האנטישמיות גילתה היום את פרצופה מחדש. מזעזע לחשוב שכנסת ישראל מכילה מסית שטוף שנאה כמוהו. לקשר את החרדים לאנטי ציונים, סאטמר והפלג זה שפל אנושי ומוסרי. איווט איבד את זה לנצח".‎

נאום ליברמן: "בניכוי חרדים וערבים". הממשלה הבאה צריכה להיות בדיוק הפוכה. כולל מיעוטים מודרים, בניכוי גזענים

שרת התרבות והספורט מירי רגב בחרה להתייחס בתגובתה לחלק מהדברים של ליברמן וכתבה: "טוב עשה ליברמן שהודיע היום שלא ייקח חלק בממשלת מיעוט הנתמכת על ידי תומכי טרור". והוסיפה: "אני קוראת לגנץ להתעשת ולקבל את מתווה הנשיא לאחדות, ולמנוע מערכת בחירות שלישית מיותרת".

 

ליברמן והחכ"ים החרדים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות)
ליברמן יחד עם דרעי וליצמן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90‎, חדשות

חבר הכנסת עופר כסיף מהרשימה הערבית המשותפת גינה את דבריו של יו"ר ישראל ביתנו: "ליברמן ממשיך בהסתה גזענית נגד ערבים ובהסתה אנטישמית נגד חרדים. אל מול השנאה שלו ושל נתניהו אני קורא למנהיגי הציבור החרדי להתעשת ולהבין שהגזענות פוגעת בכולנו ועלינו להיאבק נגדה ביחד".