חבר הכנסת וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מונה היום (ראשון) רשמית לשר הבריאות במקומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנאלץ לוותר על תיקיו בשל הודעת היועמ"ש על הגשת כתב אישום נגדו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. בימים הקרובים יחולקו גם יתר התיקיו בהם מחזיק נתניהו - רווחה, תפוצות וחקלאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מלשכתו של ליצמן נמסר כי "בשל ההתפתחות הפוליטית והמשפטית, מונה ח"כ יעקב ליצמן לשר הבריאות בפועל, במקום תפקיד 'סגן שר במעמד שר' - מינוי שהחזיק בו עד עתה. זאת לאחר שהוברר כי סמכויות 'סגן שר-במעמד שר' שהועברו לליצמן בשעתו, אינן תקפות במינוי שר מעליו שאינו ראש ממשלה". עוד נמסר המינוי בוצע בהתאם לאישור מועצת גדולי התורה.

לפני כשבועיים הודיע נתניהו בתגובה לעתירה של התנועה לאיכות השלטון כי הוא יתפטר מכל תפקידיו - מלבד ראש הממשלה - עד ל-1 בינואר, 2020. כיום משמש נתניהו, מלבד ראש הממשלה, גם כשר הבריאות, שר התפוצות ושר הרווחה - תפקיד שבו הוא מחזיק מאז אוגוסט האחרון, לאחר שהשר חיים כץ נאלץ להתפטר לאחר שהוגש גם נגדו כתב אישום. בנוסף, הוא משמש ממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר. לפני מספר חודשים ויתר נתניהו על תיקי החוץ והביטחון בהם החזיק במשך זמן רב, לטובת השרים ישראל כ"ץ ונפתלי בנט, בהתאמה.

במערכת הפוליטית העריכו עוד בתחילת החודש כי נתניהו יבצע מהלך כזה, עוד לפני שהיועץ המפשטי לממשלה יידרש לעסוק בנושא. לפי תקדימיים משפטיים מהעבר, שר שנגדו מוגש כתב אישום בעבירה שיש עמה קלון מחוייב להתפטר - דרישה שאינה קיימת עבור ראש ממשלה.

בארגון JCW, המלווה את הנפגעות של מלכה לייפר, מחו על מינויו של ליצמן לשר וטענו כי מדובר ב"סטירה בפני כל קורבנות ההתעללות המינית בילדים בישראל ובכלל". עוד נמסר מהארגון כי "חובה לזכור כי המשטרה המליצה להעמיד את יעקב ליצמן לדין, בגין ניצול לכאורה של מעמדו ומרותו במשרד הבריאות, במטרה להשפיע באופן פסול על שיקול דעתם של פסיכיאטרים, על מנת למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של עבריינית המין המסוכנת מלכה לייפר שמבוקשת לדין על עשרות רבות של אישומים קשים. לדעתנו מקומו של ליצמן הוא על ספסל הנאשמים ובוודאי לא סביב שולחן הממשלה".