המשבר הפוליטי בדרך לפיתרון – או החרפה? בשבוע שעבר הציג יו"ר ישראל ביתנו את המתווה שלו לממשלת אחדות. מאז לא חלו התקדמויות בשיחות ולנתניהו נותרו שבוע ויום (לא כולל הארכה) לפני שיצטרף להחזיר את המנדט לנשיא. ליברמן התייחס היום (שלישי) למגעים וקרא שוב לממשלת אחדות. כמו כן הכחיש ליברמן כי הוא מתואם עם הרשימה המשותפת - והאשים את נתניהו בשיתוף פעולה איתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך סיור בהרודיון שבמדבר יהודה אמר: "קשה לדבר בחג סוכות על המחלוקת ועל הוויכוחים והמסקנה היחידה היא שעל כולנו להתכנס ‏סביב ממשלת אחדות לאומית ליברלית רחבה. יש מקום לכולם כפי שפירטתי במתווה".

ליברמן התייחס למסרים שנשמעו בתקשורת לגבי הרכב הממשלה האפשרי ואמר: "אנחנו אכן נשמח לשמוע מראש הממשלה שהוא מפרק את גוש החרדים והמשיחיים שלו ואז יש על מה לדבר".

לדבריו, בישראל ביתנו "מחכים עדיין לתשובה מצוות המו"מ של הליכוד על הבקשה שלנו להתחיל במפגשים ולגבש קווי יסוד המקובלים על רוב עם ישראל. ‏לצערי התשובה עדיין לא הגיעה אז יש לנו זמן ויש לנו סבלנות - נחכה".

פגישת נתניהו גנץ וריבלין בבית הנשיא (צילום: חיים צח לע"מ)
נתניהו וגנץ יאמצו את מתווה הנשיא? | צילום: חיים צח לע"מ

עוד עקץ יו"ר ישראל ביתנו את נתניהו: "היחידי ששיתף לאורך שנים מאז ימי ערפאת והמפגשים בוואי פלנטיישן‏ עם הח"כים הערבים והרשימה הערבית זה נתניהו". ליברמן התייחס לדברי ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת, שחשף את המגעים עם הליכוד: "שמענו את חאג' יחיא מספר איך הוא נהנה לשתף פעולה עם מיקי זוהר ונתן אשל וראינו וקראנו מאמרים של נתן אשל, ‏אז כרגע היחידי שמשתף פעולה גם בבחירת המבקר וגם בהקדמת חוק פיזור הכנסת זה היה הליכוד ונתניהו".

במוצאי יום כיפור הציג ליברמן את עיקרי התוכנית שלו לממשלת אחדות: אימוץ מתווה הנשיא בנושא הרוטציה, פירוק "גוש ה-55" של הימין, וגיבוש קווי יסוד בנושאים הביטחוניים והכלכליים. בכחול לבן בירכו על חלקים מההצעה, אך בליכוד פסלו על הסף: "ליברמן לא מחדש דבר".

משמעות ההצעה היא שיו"ר כחול לבן בני גנץ יאלץ להסכים לכך שיו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, ימלא ראשון את תפקיד ראש הממשלה עד לקבלת ההחלטה אם להעמיד אותו לדין. אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום, הוא יצא לנבצרות, וגנץ יתפוס את תפקידו כממלא מקום ראש הממשלה.