מבקר המדינה אישר הערב (רביעי) לרה"מ נתניהו לקבל הלוואה מחברו, איש העסקים ספנסר פרטרידג׳, בתנאי שוק. ההחלטה התקבלה בהמשך לאישור העקרוני שנתן לכך קודמו בתפקיד, המבקר יוסף שפירא, וחלק מהכסף, שעומד על סכום של 300,000 דולר, מיועד להחזר המתנה שקיבל נתניהו מבן דודו המיליארדר נתן מיליקובסקי.

לאחרונה, פנו פרקליטיו של ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בטענה כי רובו המוחלט של הכסף ממיליקובסקי לא הלך למימון הגנתו המשפטית של נתניהו עצמו, אלא למימון הגנת אשתו שרה בתיקי המעונות. בימים אלה בוחן היועמ"ש את טענה זו ובקרוב הוא צפוי להחליט על הסכום שאותו יצטרך נתניהו להחזיר. 

לפני כחודשיים, דחתה ועדת ההיתרים את בקשתו של נתניהו לקבל תרומה מפרטרידג' בטענה שלא העביר הצהרת הון מפורטת, כפי שהתחייב לעשות. בעקבות ההחלטה, הגיש נתניהו בקשה נוספת, וזאת כדי שיותר לו להלוות כספים מאותו חבר למימון הגנתו המשפטית. כפי שפורסם במהדורה המרכזית, מבקר המדינה הקודם יוסף שפירא התייעץ בנושא עם היועץ המשפטי מנדלבליט ואף התכוון לאשר את המהלך.  

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "מבקר המדינה הקודם יוסף שפירא אישר עקרונית לראש הממשלה בנימין נתניהו את קבלת ההלוואה, תוך התנייה שההלוואה תינתן בתנאי השוק, עריכת הסדר ניגוד עניינים בתאום עם היועמ"ש לממשלה, וכן דיווח בהצהרת ההון השנתית. לאחרונה, העבירו פרקליטי רה"מ את הסכם ההלוואה בין רה"מ למלווה, וכן את הסכם המשכון הנלווה להסכם. במסגרת העברת המסמכים ציינו פרקליטי רה"מ כי ההלוואה מיועדת לכיסוי הוצאותיו המשפטיות של רה"מ, וכן למימון הסכומים אותם הוא אמור להשיב למר מליקובסקי, בהתאם לפרטים שמסר ליועץ המשפטי לממשלה".

עוד נמסר כי "עם קבלת המסמכים הנ"ל, ערכו במשרד מבקר המדינה בחינה מקיפה של ההסכמים, ובסיומה נחה דעתו של מבקר המדינה כי ההלוואה המתבקשת הינה בתנאי השוק המקובלים. יצויין כי הובהר לפרקליטי רה"מ כי נדרש לערוך הסדר ניגוד עניינים בעניין הלוואה זו, אצל היועמ"ש לממשלה וכן לדווח על לקיחת ההלוואה במסגרת הצהרות ההון השנתיות כמקובל".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה להחלטת מבקר המדינה: "מדובר בהחלטה תמוהה ומעוררת חשד של מבקר המדינה אנגלמן. מצד אחד, בוחר אנגלמן להקפיא דוחות ביקורת כי מדובר בתקופה רגישה של בחירות, אך מצד שני מקבל החלטות הרות גורל המנוגדות להחלטות קודמות של ועדת ההיתרים. אין ספק שיש כאן טעם נפגם. כשמדובר בקשר בין בעל הון לראש ממשלה מכהן, ובעיקר כשמדובר בכסף לטובת ייצוג משפטי בעבירות שקשורות בקבלת מתנות מבעלי הון, היינו מצפים להחמרה פי כמה וכמה בסטנדרטים של ניגוד עניינים. למרות שוועדת ההיתרים דחתה את הבקשה, החליט אנגלמן לפגוע באופן בוטה במעמדה תוך שהוא מוביל לפגיעה באמון הציבור ברשויות השלטון ולמראית עין של אכיפה בררנית כלפי רה"מ".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום