ההקלטות - והסערה: שר התקשורת לשעבר, איוב קרא, הודיע היום (שלישי) כי הגיש תלונה בלהב 433 בגין "האזנות סתר" לטלפון הנייד שלו - דבר שהוביל לפרסום השיחה בינו לבין ראש הממשלה שבמהלכה נשמע נתניהו גוער בו ומתערב בשוק התקשורת. מחוץ למשרדי היחידה אמר קרא כי הכתבה בחדשות 13 הייתה "מגמתית כדי לפגוע בי ובראש הממשלה". 

בפתח דבריו אמר קרא: "באתי לכאן ליחידת משטרה הכי מקצועית במשטרת ישראל כדי להגיש תלונה חשובה בגין האזנות סתר שהיו נגדי ונגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. הכתבה אתמול הייתה מגמתית במטרה לפגוע בי ובראש הממשלה. אני לא אתן שיפגעו בנאמנות שלי, באמינות שלי, בדרך שלי ובאידיאולוגיה שבה הלכתי שנים רבות".

עוד אמר קרא כי הוא "סומך על משטרת ישראל שתוציא ותחקור את האמת". לדבריו, "באפשרות המשטרה בפרק זמן קצר ניתן לעלות על מי שהביא להקלטות הללו. אני בטוח שהיחידה תביא לחקר האמת והצדק".

משרד המשפטים: "לנתניהו הובהר כי לא יכול לעסוק בחבריו" 

בהודעה שפרסם היום משרד המשפטים נכתב כי רה"מ היה צריך להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, במקרה שבו רצה לעסוק בתחום התקשורת. נזכיר כי נאסר על נתניהו לעסוק בתחום בכל הנוגע לקשרי חברות עם בכירים בעולם התקשורת בשל ניגוד עניינים. בשל כך התפטר נתניהו מתפקיד שר התקשורת ומינה אחר במקומו.

"בתקופת כהונתו של ראש הממשלה כשר תקשורת, נערכו לו שני הסדרים למניעת ניגוד עניינים", נכתב בהודעת משרד המשפטים. "בשנת 2015 בעקבות פניות שהגיעו באמצעות מבקר המדינה, נערך למר נתניהו הסדר ניגוד עניינים ביחס למשרד עוה"ד שמרון-מולכו, אשר ייצג באותה עת לקוחות מתחום התקשורת.

"בשנת 2016, בעקבות פרסומים בתקשורת בעניין מערכת היחסים בין מר נתניהו לבין מר שאול אלוביץ', שהיה אז בעל השליטה בקבוצת חברות הכוללת גופי תקשורת שונים, ובהם חברת "בזק", נערך הסדר ניגוד עניינים נוסף, שפורסם בשעתו לתקשורת".

איילת שקד (צילום: החדשות)
קיבלה קרדיט על הצלת ערוץ 20 | צילום: החדשות

במשרד המשפטים מבהירים עוד כי ההסדר נערך על בסיס המידע שהיה ידוע בשעתו ביחס למערכת היחסים האישית בין רה"מ לאלוביץ', ובמסגרתו הובהר כי ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים קונקרטיים הנוגעים לחברות שבבעלות אלוביץ', וכן בעניינים אחרים שיש להם השפעה מהותית על חברות אלו.

"גם לאחר התפטרותו מתפקידו כשר התקשורת, הובהר כי מתוקף תפקידו כראש הממשלה, רשאי נתניהו לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, לרבות משרד התקשורת". עם זאת, הובהר כי "נוכח רגישות העניין, עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת כרוך עם נושאים מעין אלו".

בתגובה מסר נתניהו: "הודעת משרד המשפטים מוכיחה שראש הממשלה נתניהו צדק בתגובתו והיה רשאי לפעול בעניין ערוץ 20 שאינו קשור לאף אחד בהסדרי ניגוד העניינים שנערכו לו. לכן הניסיון להשתמש בתגובת משרד המשפטים נגד ראש הממשלה הינו המשך של מסע הרדיפה השקוף והנלעג נגד ראש הממשלה נתניהו.

"כל מי שראה את הפרסומים מבין מייד שראש הממשלה נתניהו לא פעל למען אף חבר אלא אך ורק למען גיוון הדעות בתקשורת ולמניעת השתקת ערוץ 20 - כבשת הרש של הימין בטלוויזיה".

"איוב השתגעת?"

בהקלטות שנחשפו אמש בחדשות 13 נשמע נתניהו צועק על שר התקשורת דאז איוב קרא ומורה לו איך להתנהל במשרד התקשורת, אחרי שנאלץ לעזוב אותו. בשיחות, שבהן השתתפו גם קרא ובכיר נוסף מהליכוד, ניסה נתניהו להתערב בפיקוח על ערוצי טלוויזיה, למרות הסכם ניגוד העניינים האוסר עליו לעשות זאת לכאורה. 

אחת השיחות התקיימה בשנת 2017 ועסקה בהסדרת מעמדו של ערוץ 20, שבאותה תקופה לא קיבל היתר לשדר חדשות. בשיחה נתניהו הציע לבטל את מועצת הכבלים והלוויין, המפקחת על שידורי הערוץ. מועצת הלוויין אחראית גם על חברת "יס", שבאותה תקופה נמצאה בחקירת בזק, בזמן שבו שמו של נתניהו טרם נקשר לחקירה.

"בוא נבטל אותה"

בהסכם ניגוד העניינים של נתניהו נכתב כי נאסר על ראש הממשלה לטפל בבזק וביס. מתוך ההסכם: "יהיה עליך להימנע ממעורבות בכל נושא הנוגע לפלטפורמות השידורים הרב ערוצים (יס והוט ומתחריהן), וכן בכל נושא אחר בתחום השידורים שיש לו השפעה מהותית על יס והוט, או על תחום השידורים הרב ערוצים כשלעצמו". לכן, ביטול המועצה שמפקחת על יס הוא לכאורה חריגה מאותה הנחייה של היועמ"ש.

באותה שיחה נתניהו התעקש על ביטול מועצת הכבלים והלוויין וגם על תיקון החקיקה שיאפשר אחזקת ערוצי טלוויזיה בבעלות משקיעים מחו"ל. כשקרא הציע בהתחלה לפזר את המועצה, ענה לו נתניהו: "למה לפזר? בוא נבטל אותה". בהמשך השיחה כשהשר כבר דיבר על אופציה לביטול המועצה, נתניהו המשיך להתעקש ואמר: "אז תבטל אותה לגמרי".

_OBJ

בהמשך הדיון על ביטול המועצה העלה קרא בעיה: "כולם כפופים ליועמ"ש (במועצה), יש בעיה לא פשוטה במועצה הזאת. במועצת הרשות השנייה אני שולט לגמרי. פה קיבלתי מועצה לעומתית. כולם אנטי וזה לא פשוט", אמר. לאחר מכן הוסיף כי ינסה  להוביל סעיף במסגרת החוק בנוגע לביטול כל מועצות הכבלים והלוויין. לאחר מכן נתניהו שוב התעקש ואמר: "תלך פשוט ישר על ביטול. לא להתעסק בזה". 

 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום