ניצחון לשדולת הנשים: בית המשפט המחוזי בנצרת עילית קיבל עתירה של שדולת הנשים נגד עיריית עפולה - שלא לאפשר קיום הופעה של זמר חרדי בהפרדה מגדרית בעיר. בעקבות החלטת בית המשפט שר התחבורה בצלאל סמוטריץ תקף את נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות". בתגובה לדברי סמוטריץ' נתניהו תקף: לא מתרשם מקבינט הטוויטר. גורמים בימין המאוחד אומרים כי "נתניהו התקפל בפני הערבים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההופעה הייתה עתידה להתקיים ביום רביעי הקרוב, ובפרסומים לקראתה נכתב כי "האירוע מיועד למשפחות בהפרדה מלאה", עם שמות של בכירים בעירייה. בעקבות הפרסום פנתה שדולת הנשים לראש העיר, אבי אלקבץ, ודרשה ממנו לבטל את המופע במתכונתו הנוכחית – בטענה לפגיעה בערך השוויון ולהפליית נשים.

לאחר שלא נענו מעיריית עפולה, החליטו להגיש לבית המשפט המחוזי בנצרת עילית עתירה מנהלית דחופה נגד העירייה ונגד "מרכזים לקהילה ולהתחדשות שכונות בעפולה" – כדי לא לאפשר לקיים את האירוע.

עיריית עפולה (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
נענתה לעתירה | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

בית המשפט קיבל את העתירה, בעקבות המלצות דו"ח הצוות המשרדי לבחינת הדרת נשים במרחב הציבורי -  שאומצו ע"י היועץ המשפטי לממשלה וקיבלו תוקף של החלטת ממשלה. ההמלצות קובעות כי: "הנהגת הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי מהווה הפליה פסולה וחמורה של 14 נשים אך באשר הן נשים".

העירייה והמרכזים לקהילה ולהתחדשות השכונות בעפולה  התבקשו על ידי בית המשפט לטפל מידית בנושא ולהבטיח את השתתפותן של נשים על בימת האירוע. בפסיקה נכתב: "כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לפי שיקול דעתו לשהות בכל מקום באירוע, ונאסר בזאת על מי מן הסדרנים או המאבטחים, או כל גורם מארגן אחר באירוע, לבצע פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי".

בנוסף נכתב בהצהרה כי על המאבטחים והסדרנים המשיבות למנוע כל ניסיון שנועד לבצע הפרדה מגדרית, לסכל כל ניסיון להציב שלטים המורים על הפרדה או מחסומים ואמצעי כריזה". בעקבות העתירה, עיריית עפולה קיבלה את עמדת היועמ"ש והורתה להסיר מהפרסומים לאירוע את נושא ההפרדה המגדרית.

האזינו לקטע מתוך הפרק (צילום: יח"צ, חדשות)
"חלטה שכל כולה כפייה חילונית" | צילום: יח"צ, חדשות

בעקבות הפסיקה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מערכת משפט מטומטמת. סליחה שלמרות מעמדי לא מוצא מילה מעודנת יותר. טמטום פרוגרסיבי פודמנטליסטי". סמוטריץ' לא הסתפק בתקיפת מערכת המשפט, והמשיך לתקוף גם את נתניהו: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, ח״כ אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "סמוטריץ' התבלבלת עפולה זו לא מאה שערים. אם לרגע חשבנו שצום תשעה באב יגרום לבצלאל סמוטריץ' להרהר מעט בתוכניותיו להחזיר את מדינת ישראל לימי דוד המלך, מסתבר שטעינו".

ליברמן הוסיף כי לדבריו "התגובה המטורללת" שלו על ביטול האירוע בהפרדה בעפולה והדרישה שאיחוד מפלגות הימין יחד עם החרדים יתנו כניסה לממשלה בחקיקה שתבטיח את הפיכת ישראל למדינת הלכה: "זאת הסיבה ש"ישראל ביתנו" לא תשב בממשלה עם סמוטריץ', פרץ והחרדים". עוד הוסיף ליברמן כי "חייבים להחזיר את מדינת ישראל לנורמליות".

ליברמן: "לא פליטת פה" (צילום: החדשות)
"חייבים להחזיר את מדינת ישראל לנורמליות" | צילום: החדשות

איתמר בן גביר, מראשי עוצמה יהודית, אמר בתגובה להחלטה כי בית המשפט נתן היום לטענתו עוד הוכחה לכך שבמערכת המשפט דרוש תיקון יסודי ועמוק. "במסווה דמוקרטי, החלטת בית המשפט היא למעשה החלטה שכל כולה כפייה חילונית. ביום צום תשעה באב, בו אנו מקוננים על חורבן בית המקדש, מגיע בית המשפט ומעמיק את הקרע בעם ישראל באמצעות החלטה מבישה", הוסיף בן גביר.

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים: "עשינו היום עוד צעד משמעותי כדי להבטיח את מעמדן וזכותן של נשים להיות נוכחות ושוות בכל מרחב ציבורי. נשים במרחב הציבורי.  לא ייתכן שבמרחב הציבורי ובמימון ציבורי אבא לא יוכל ללכת עם הבת שלו למתנפחים ואמא תופרד בכניסה לפארק ציבורי מהבנים שלה, כפי שהיה אמור להיות באירוע בעפולה".

אורי קידר, מנכ"ל ישראל חופשית, שיבח את ההחלטה: "מדהים כל פעם מחדש שבתי המשפט נאלצים שוב ושוב לענות על אותה סוגיה ולקבוע שאין סיבה או זכות קיום להפרדה מגדרית באירועים ציבוריים. הגיע הזמן שרשויות מקומיות וחברות הפקה יפסיקו לקיים ולפרסם אירועים כאלו. המרחב הציבורי, כשמו כן הוא - שייך לכולם, ולכולן".