יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, לא מסתיר את דעותיו על מערכות שלטון החוק במדינת ישראל. עדויות חדשות שפורסמו אמש (שישי) באולפן שישי חושפות את מידת מעורבותו של נתניהו הבן בהחלטות של אביו, ואף את מה שחושב יאיר על ראש הממשלה. "הוא איש חלש שעושה שטויות", אמר נתניהו הבן על פי גורמים ששוחחנו איתם.

בחודש מרס 2017, אחרי לא מעט קשיים פוליטים וכיפופי ידיים, הושגה פשרה על מתווה תאגיד השידור הציבורי עם כחלון, אך אז הכול התפוצץ ונולד משבר התאגיד. הערב נחשף כי מי שגרם לפיצוץ היה יאיר נתניהו. ראש הממשלה ישב בביתו בבלפור עם יועציו על מבנה התאגיד, כשברקע כחלון מאיים שיפרק את הממשלה אם לא תהיה הסכמה. האווירה הכללית היא שהולכים על המתווה של כחלון, אך לפתע נפתחה הדלת וממידע שנמסר לנו יאיר התפרץ בצעקות נגד ההחלטה. בשלב מסוים הוא ירד על ארבע כדי לדמות חיה ואמר לכולם "אתם חלשים, מלקקים לכחלון". באותו דיון עלה בין היתר גם הרעיון איך להסביר את ביטול התאגיד והשארת רשות השידור.

בנימין נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
"איש חלש שעושה שטויות" | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90

נתניהו יזם פגישה שצולמה עם עובדי רשות השידור - מה שהעובדים לא ידעו זה שמי שיזם את הפגישה הוא בנו של ראש הממשלה. "הודיעו לי כמה שעות לפני", סיפר אחד העובדים שנכח בפגישה. "אני לא יודע למה עשו את זה כל כך חסוי. הבטיחו לעזור ולא עזרו". גורמים שהיו בפגישה הביעו התנגדות מכיוון שלדבריהם אין דרך אמיתית לבטל את הקמת התאגיד ולעזור לעובדים המפוטרים: "זה ניצול ציני של מצוקתם".

ניר חפץ (צילום: חדשות 2)
ניר חפץ בבית המשפט. ארכיון | צילום: חדשות 2

על פי העדויות, יאיר ענה: "את מי הם מעניינים?". במהלך הדיונים סביב התאגיד פרץ גם ויכוח בין יאיר לבין אחד האנשים הכי קרובים לנתניהו אז שלמה פילבר, שהפך לימים לעד מדינה. מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ניסה להסביר את התיקונים שיובילו לפיקוח ממשלתי על התאגיד, אך יאיר שרצה לסגור אותו בצורה מוחלטת לא התרצה. "אתם פחדנים, נכנעים לכחלון", אמר. פילבר השיב לו פחות או יותר כך: "יאיר מה אתה מבלבל את השכל? אתה מבין שאם הממשלה תתפרק על זה לא בטוח שאבא שלך יישב על הכיסא".

אבל נתניהו הבן לא הסתפק בכך ומצא דרכים אחרות ויצירתיות ללחוץ על אביו ובאמת באותו השבוע ראש הממשלה שינה את החלטתו וחזר מההסכמות עם כחלון. רגע לפני שטס לסין הצהיר נתניהו אז: "בשביל מה צריך את התאגיד הזה? לשלוח מאות משפחות הביתה ערב פסח. בשביל מה?"

המעורבות בקמפיין הבחירות

למרות ניצחונו של יאיר נתניהו בסיבוב הראשון, כחלון התעקש, החשש מנפילת הממשלה גבר והתאגיד לא נסגר. לעובדי רשות השידור לא דאגו: "נתנו לנו תחושה שלא ינטוש אותנו, שהוא יילחם עלינו - אכזבה גדולה".

שר האוצר כחלון (צילום: הדס פארוש, פלאש 90)
"אתם חלשים, מלקקים לכחלון" | צילום: הדס פארוש, פלאש 90

כדי להבין את השורשים של ההשפעה של בנו של ראש הממשלה צריך לחזור לקמפיין הבחירות מ-2015. על פי עדותו של חפץ, קרנו של יאיר עלתה אחרי הבחירות. בליל הניצחון של ראש הממשלה, נתניהו קרא לצוות הכי מצומצם שעבד על הקמפיין, בהם פילבר, חפץ ונתן אשל ואמר שהקרדיט לניצחון מגיע קודם כל לו אבל יש עוד אדם אחד שהוביל את הכול - יאיר. אנשי הקמפיין הופתעו.

באותה מערכת בחירות צולם הסרטון שעורר סערה על "הערבים שנעים בכמויות אדירות לקלפי", הוא נולד אחרי שכתב ערוץ 7 בא לראיין את נתניהו ביום הבחירות וסיפר על אחוזי הצבעה גבוהים של הערבים. לפי עדות חפץ, נתניהו מסיבותיו שלו נתן ליאיר קרדיט גם על הרעיון הזה.

יאיר נתניהו על אביו: "איש חלש שעושה שטויות"

יאיר רצה גם לנהל את המטה הרוסי בבחירות ואף התכוון לנהל ישיבה של המטה שנקבעה מראש. אחרי שהוסבר לו שעליו לעבור דרך ישיבת מנהלי מטות קודם לכן, נתניהו הבן סירב. ואז בהוראת מנהלי הקמפיין בוטלה ישיבת המטה.

יאיר אפילו ניסה לצרף לפגישות חבר שאין לו שום ניסיון פוליטי מתאים - רומן אברמוב - שגם מככב בהקלטות שפורסמו במהדורה המרכזית מהדרך למועדון חשפנות. אברמוב גם קיבל עבודה בחברה של ג'יימס פאקר, המקורב למשפחת נתניהו.

שרים ומקורבים מספרים שיאיר מתקשר באופן קבוע ללשכת ראש הממשלה ודורש שיכניסו שיחות לאבא שלו גם בישיבות רגילות וגם בישיבות קבינט וראש הממשלה לרוב יפסיק את הישיבה ויקבל את השיחה. גורמים שונים שעמם שוחחנו אמרו שגם שמעו לא פעם את יאיר אומר לאביו לפניו וגם שהוא לא נמצא בחדר: "אני שומר עליך, אתה עושה החלטות לא נכונות" או את המשפט "הוא איש חלש שעושה שטויות".

"ציד מכשפות. שפיכות דמים. שטאזי בואך גסטפו"

נתניהו הבן גם נחקר על מעורבותו בתיק 4000, וחלק מהדברים שאמר גם פורסמו בהחדשות 13. הערב נחשפים גם הדברים המדוייקים שאמר לחוקר:

החוקר ערן בוכניק: "יש נגדך חשדות אנחנו הולכים לדבר על כל החשדות"
יאיר נתניהו: "ציד מכשפות. שפיכות דמים. שטאזי בואך גסטפו"
חוקר: "בסדר גמור"
יאיר נתניהו: "זה מה שיש לי להגיד. מדינת משטרה"

חוקר: "נתחיל... אני רוצה ש..."
יאיר: "מאפיה. מתנהגים כמו מאפיה. אפילו המאפיה לא מערבת נשים וילדים. בושה וחרפה"

יאיר הכחיש בחקירה כי הוא מתערב בענייני ראש הממשלה ובהחלטות, אך הוא מספר לחוקרים בכל זאת את הסיפור על ארוחת ערב שבה השתתף יחד עם אלוביץ' ואישתו איריס. בשיחה הוא הסביר לבן הזוג מדוע יש סתירה בין העובדה שהם ימניים אבל האתר שלהם שמאלני או כפי שהוא מכנה אותה בעדותו "וואלהסטן". אחרי הארוחה הוא שלח לאיריס הודעות ובהן תגובות של בלוגרים שמראות איך לדבריו הקוראים שונאים את אתר וואלה ומכנים אותו "וואלה אכבר", "אתר שמאלני גועל נפש" והכול בגלל שהיה באתר כתבות נגד מעשיו של אלאור אזריה.

ניר חפץ מחזק בעדותו את המעורבות של יאיר ואת ניסיונות ההשפעה על בני הזוג אלוביץ'. "יאיר היה מעורב בסוגיות שקשורות לבזק ואלוביץ'. שרה ויאיר שלחו אותי לפילבר לומר לו - 'אל תעזור יותר לבזק - אלוביצ'ים לא חברים שלנו". אבל זה לא נגמר שם, יאיר היה עובר על כתבות ומדווח להוריו. "תראה מה עם עושים לך", אמר לאבא שלו על אלוביץ'.

מטעמו של יאיר נתניהו נמסר בתגובה: "אוסף של רכילויות שקריות, הזויות וחסרות ביסוס שנסמכות על שקרים. כמה צפוי שחודש לפני הבחירות מתפרסמת כתבה מכפישה וממוחזרת על משפחת נתניהו שכל מטרתה לפגוע בראש הממשלה נתניהו ובשלטון הימין. גם הפעם, התשובה שלנו בקלפי".