גינוי טורקי להודעות ראש הממשלה: שר החוץ הטורקי גינה היום (ראשון) את ההכרזה של ראש הממשלה נתניהו בשבוע שעבר לפיה בכוונתו לספח את בקעת הירדן – מיד לאחר הבחירות. "ישראל הופכת למדינת אפרטהייד גזענית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שר החוץ הוסיף כי "התכנית המביכה של נתניהו היא ניסיון בזוי להרוויח קולות לקראת הבחירות". בהמשך גינה שר החוץ את חוסר התגובה בקהילה המוסלמית העולמית וטען כי במידה והיו מגיבים, ההתנהגות הפזיזה של ישראל ושל ארצות הברית לא הייתה מגיעה לנקודה הזו".

מוקדם יותר היום אישרה הממשלה את הכרה ביישוב מבואות יריחו, בישיבה מיוחדת בבקעת הירדן. למרות שהיועמ"ש הביע התנגדות למהלך בשל העיתוי, יומיים בלבד לפני הבחירות, הוא הסיר את התנגדותו, אחרי שנתניהו אמר בישיבה כי ישנה סבירות גבוהה שתכנית המאה תגיע מיד לאחר הבחירות.

במהלך הישיבה נעשתה הפסקה לצורך התייעצות עם ראש הממשלה וראש המל"ל, לגבי יסוד הדחיפות בקבלת ההחלטה בנוגע להקמת הישוב. במסגרת ההתייעצות, הוצגו בפני היועץ המשפטי לממשלה התפתחויות מדיניות מן היממה האחרונה, לצד הערכת ראש הממשלה וראש המל"ל לפיה קיימת דחיפות בקבלת ההחלטה להקים את הישוב ע"י הממשלה בעת הזו.

ישיבת הממשלה בבקעת הירדן (צילום: חיים צח לע"מ)
ישיבת הממשלה בבקעת הירדן | צילום: חיים צח לע"מ

ההתיישבות במבואות יריחו החלה ב-1999, ועל פי ההצעה מתגוררות במקום כ-45 משפחות. כמו כן פועל ביישוב מוסד חינוכי לנערות ובו כ-40 נערות ואנשי צוות. להצעה להחלטת הממשלה צורפה חוות דעת של איתי אופיר, היועמ"ש של מערכת הביטחון, שקבע ש"קיימת מניעה משפטית לקדם את הצעת ההחלטה בעת הזו". עוד ציין יועמ"ש מערכת הביטחון כי לא התקבל כל נימוק שמצדיק את המהלך בעיתוי הזה.