לראשונה בהיסטוריה, ראש ממשלת אתיופיה ד"ר אבי אחמד עלי, הגיע היום (ראשון) לביקור רשמי במדינת ישראל. בפגישתו עם ראש הממשלה נתניהו התייחסו השניים לשיתופי הפעולה העתידים בין המדינות, בתחומים: טכנולוגיה, אבטחה, מים ועוד. בתחילת המפגש אמר נתניהו: "זה היסטורי, מאז מלכת שבא לא ביקר ראש ממשלת אתיופיה בישראל. נשתף פעולה ויחד נתגבר על האתגרים".  ראש ממשלת אתיופיה אמר: "הקשר שלנו הוא היסטורי וחזק". בנוסף, אבי אחמד עלי התייחס למקרה המצער של מותו של סלומון טקה ואמר: "מדובר במקרה טראגי".

"חבר שלי אבי אני שמח לקבל אותך", אמר נתניהו. "זה מיוחד לפגוש אותך פה ניהלנו הרבה שיחות בטלפון וזה הזמן שנדבר על הרבה דברים. אני רוצה דבר ראשון להודות לך ולממשלה שלך על הסיוע במציאת גופתה של הסטודנטית שנהרגה באתיופיה. גם על הסיוע מאירוע התרסקות המטוס".

ביקור נתניהו באתיופיה ב-2016 (צילום: פלאש 90)
ביקור נתניהו באתיופיה ב-2016 | צילום: פלאש 90

רה"מ הוסיף: "אתם מיד עזרתם לבקשתי וזה סימן למערכת היחסים הקרובה שלנו. אתה הפכת להיות אחד המנהיגים החשובים באפריקה. העלית את מעמד אתיופיה ואני מצדיע לך על הישגיך". עוד אמר: "אתה מתאמץ לשנות ולשפר את הכלכלה של מדינתך מבפנים ואני מבין את זה כי כראש ממשלה זה בדיוק מה שאני עושה. פה בישראל".

"הקשר שלנו מיוחד בשל 150 אלף האתיופים שחיים בארץ. קהילה שהביאה עמה את התרבות האתיופית וההיסטוריה האתיופית היהודית לישראל", אמר. "אני מאמין שהקשר הקרוב שלנו חזק בגלל הערכים הדמוקרטים שאנחנו חולקים. הקשר שלנו עלה והתחזק כרגע בכמה וכמה רמות והשיתוף פעולה שלנו נהדר".

נתניהו הסביר שהביקור חשוב מאוד שכן בכוונתם לדבר על שיתופי פעולה בתחומי האבטחה, טכנולוגיה ומים. "אנחנו שמחים לחלוק אתכם את הידע שלנו ואנחנו שמחים שאתם חולקים איתנו", ציין. "אעודד משקיעים ישראלים להשקיע באתיופיה כי אני חושב שזה חשוב. אני חושב שאנחנו יכולים לקדם דברים מעולים כל מדינה לחוד - אבל ביחד אנחנו יכולים להשיג הרבה יותר".

ראש ממשלת אתיופיה בישראל (צילום: רויטרס)
ראש ממשלת אתיופיה בישראל | צילום: רויטרס

ראש ממשלת אתיופיה הודה לנתניהו על כל הברכות וסיפר עד כמה זה מיוחד מבחינתו להגיע למדינת ישראל. "מאוד מיוחד להיות פה באדמה הזאת, מדינה עם היסטוריה ארוכה ומשמעותית", אמר. "אתיופיה חולקת עם ישראל הרבה דברים משותפים. גם אבות אבותינו היו בעלי ברית".

ד"ר אבי אחמד עלי הוסיף: "ההיסטוריה המשותפת שלנו תמשיך לשרת ולהחזיק את הקשר הקרוב שלנו". בשלב זה אחמד עלי אמר בעברית "אחים אנחנו" והוסיף: "הגעת לאתיופיה ב-2016 והיית ראש הממשלה הראשון שביקר פה ואנחנו זוכרים את זה". הוא המשיך: "אנחנו זוכרים את הישראלים שנהרגו בהתרסקות המטוס באתיופיה ואת הסטודנטית שנהרגה. תנחומינו למשפחות ולעם ישראל. אנחנו שולחים את תנחומינו למשפחתו של סלמון טקה ז"ל ומצטערים על הטרגדיה הנוראית".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום