ההבטחה המדינית של נתניהו - אם ייבחר שוב: ראש הממשלה נתניהו כינס הערב (שלישי) את כלי התקשורת ל"הצהרה דרמטית" כדבריו בכפר המכביה שברמת גן ואמר: "אני מודיע על כוונתי להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח". זמן קצר לפני הצהרת נתניהו, בבית הלבן הודיעו כי בשעה 20:30 יתקיים תדרוך עם בכירי הממשל בהם הנשיא טראמפ, היועץ לביטחון לאומי בולטון ושר האוצר מנוצ'ין, אולם נושא התדרוך לא פורסם, וזמן קצר לאחר שנתניהו סיים את דבריו - טראמפ הודיע כי הוא פיטר את ג'ון בולטון והוא ימנה יועץ חדש בשבוע הבא.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"התוכנית של הנשיא טראמפ תוצג ממש אחרי הבחירות", אמר נתניהו בפתח דבריו. "זה ממש מעבר לפינה, זה מציב לפנינו אתגר גדול וזה מציב לפנינו גם הזדמנות גדולה. זאת הזדמנות היסטורית - שעת כושר חד פעמית להחיל את הריבונות הישראלית על יישובינו ביהודה ושומרון".

"אצלי אף אחד לא ייעקר", הדגיש ראש הממשלה. "גנץ ולפיד אמרו שיש ליישם את ההתנתקות במקומות אחרים - אצלי לא תהיה עוד התנתקות. אם תבחרו בי - אני מבקש לקבל מכם מנדט ברור להחיל את הריבונות הישראלית על כל היישובים. מתוך כבוד לנשיא טראמפ אני אמתין עם החלת הריבונות על כל היישובים - עד הצגת התוכנית".

בקעת הירדן
בקעת הירדן, ארכיון | צילום: פלאש 90, משה שי

"בשלו התנאים לריבונות בבקעת הירדן"

"בכוונתי להחיל את הריבונות על היישובים ועל אזורים אחרים בתיאום מירבי עם ארה"ב", הצהיר נתניהו. "הדבר יחייב הקמת קואליציה שמחויבת לעקרונות הללו וגם היערכות ביטחונית. אבל יש מקום אחד שבו ניתן להחיל את הריבונות הישראלית, מיד אחרי הבחירות אם אקבל מכם מנדט ברור לעשות זאת. בימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך - היום אני מודיע על כוונתי להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח".

"זהו הגבול המזרחי של מדינת ישראל", הסביר נתניהו. "זהו קיר המגן המזרחי, קיר מגן שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה ק"מ, ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן ולא רק ברצועה צרה ליד המים. אלא בכל בקעת הירדן במובן הרחב של המילה - אני מקווה שצה"ל יישב שם תמיד, ושבקעת הירדן תהיה בריבונותנו לעד".

"לא אעשה דבר בלי לקבל מנדט ברור מהציבור"

"כפי שקיבעתי את גבול הביטחון מול סיני בהקמת גדר הביטחון, כפי שקיבעתי את אחיזתנו ברמת הגולן בהשגת ההכרה האמריקנית, כך אני מבקש לעשות עם בקעת הירדן".

לאחר מכן נתניהו הציג מפה בפני היושבים ואמר כי היא מוסיפה עומק אסטרטגי לישראל בשטחים וכוללת את כל היישובים הישראלים. בנוסף הדגיש ראש הממשלה כי "לא מספחים פלסטיני אחד, אבל היא מאפשרת לפלסטינים צירי גישה אפשריים מזרחה ומערבה. יחד עם החלת הריבונות בכנסת הבאה, אביא לממשלה הבאה תוכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בבקעת הירדן".

"המהלך הזה יוכיח שיהודה ושומרון לא יהפכו לעולם לעזה"

"אנחנו מדינה דמוקרטית", הדגיש נתניהו. "לא אעשה דבר בלי לקבל מנדט ברור מהציבור ולכן אזרחי ישראל אני מבקש מכם מנדט ברור לעשות את המעשה הזה! אני מבין שיש פה הזדמנות ייחודית וחד פעמית לעשות דבר שיש עליו הסכמה רחבה - להביא לגבולות קבע בטוחים למדינת ישראל".

"המהלך הזה יוכיח שיהודה ושומרון לא יהפכו לעולם לעזה, ושכפר סבא נתניה ות"א לא יהפכו לישובי עוטף יהודה ושומרון", אמר נתניהו.

בנימין נתניהו, דונלד טראמפ
צילום: אבי אוחיון לע"מ, חדשות

בשעה 18:00 הערב, עוד לפני ההצהרה, ראש מועצת בקעת הירדן דויד אלחייני אמר: "אני מודה שהרגע הזה הוא אחד החשובים והמרגשים ביותר שחוויתי כראש המועצה. אני מודה מעומק ליבי לראש הממשלה בנימין נתניהו שהפך את הרגע הזה, בהכרזתו בכפר המכביה, ללא פחות מאשר רגע היסטורי למדינת ישראל".

עוד הוסיף אלחייני כי "בל נשכח כיצד הוא עמד בנחישות מול הלחצים של ממשל הנשיא אובמה לוותר על הבקעה, והנה – בהזדמנות הראשונה שיכל, נתניהו שוב מפגין מנהיגות, נחישות ואומץ לב של מדינאי ופטריוט אמיתי ומממש לא רק לנו, תושבי הבקעה, את החלום, אלא לרוב המכריע של תושבי מדינת ישראל. תודה לך ביבי, ואם הציניקנים יגידו שאתה עושה זאת בגלל הבחירות, אל תתרגש מהם, הם כנראה לא מבינים איזה מהלכים מקדימים חייבים היו להיעשות כדי שהצהרה דרמתית כזו תבשיל ותתרחש".

הצהרת נתניהו אמורה הייתה להתקיים בשעה 17:00, אך דקות ספורות לפני כן הודיעו כי היא נדחתה לשעה 18:00. כמו כן, כשעה לפני ההצהרה, יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר דחה את העתירה הדחופה שהגישו סיעות "כחול-לבן" ו"המחנה הדמוקרטי", נגד שידור חי של דברי נתניהו בכלי התקשורת.