פרסום ראשון: ישראל שוקלת לאסור את כניסתן של אילהן עומאר וראשידה טאליב, שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות המוסלמיות שמתכוונות להגיע לביקור בארץ ולבקר בין היתר גם בהר הבית לצד בכירים ברשות הפלסטינית. כך נודע הבוקר (חמישי) לראשונה לחדשות 12.

בימים האחרונים התקיימו בנושא דיונים בהשתתפות גורמים במועצה לביטחון לאומי, במשרד הפנים, במשרד לעניינים אסטרטגיים ובמשרד החוץ. זאת, לאחר שלפני כשבועיים הבהיר שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר שישראל תאפשר את כניסתן של השתיים, למרות מחאה מצד ממשל טראמפ, בשל הכבוד שישראל רוחשת לקונגרס. הדיונים נמשכים גם כעת ועוסקים בשאלה המשפטית של האופן שבו ניתן למנוע את כניסתן.

ראשי המפלגה הדמוקרטית הבהירו לגורמים בכירים במשרד החוץ בארץ שאם ישראל תימנע כניסתן של עומאר וטאליב - ייחצה קו אדום ביחסים עם המפלגה, שגם כך ספגה פגיעה בעקבות התמיכה החד משמעית של ראש הממשלה נתניהו בנשיא ארה"ב טראמפ. לאחרונה פורסם כי הנשיא עצמו כועס על כך שבירושלים מתכוונים להתיר את כניסתן של השתיים.

השינוי בעמדה הישראלית מגיע לאחר שבימים האחרונים התברר שלוח הזמנים של הביקור כולו יוקדש רק לרשות הפלסטינית ורק למזרח ירושלים ונועד לעורר פרובוקציה וגם, בין היתר, לנסות ולקדם את האג'נדה של השתיים, שכבר הצהירו שהן תומכות בתנועת החרם על ישראל. בין היתר נשקלת האפשרות לאשר את כניסתה של חברת הקונגרס ממוצא פלסטיני - לבקר את משפחתה בשטחי הרשות. 

שר הפנים אריה דרעי, שבסמכותו למנוע את הכניסה בפועל, הפנה אותנו לקבל תגובה מלשכת ראש הממשלה, שמסר בתורו שהנושא מצוי באחריותו של השר דרעי. אלא שבנושא נפיץ כמו זה, מי שבסופו של דבר יקבל את ההחלטה הסופית הוא רק ראש הממשלה נתניהו.

גורמים מדיניים אישרו את פרטי הפרסום, אך הבהירו כי ההחלטה הסופית טרם התקבלה: "קיימת אפשרות שישראל לא תאפשר את הביקור במתכונתו הנוכחית. צוותים מקצועיים ומשפטיים של משרדי הממשלה ממשיכים לבחון את החומרים. על פי החוק - הסמכות נתונה בידי שר הפנים".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום