ישראל ושווייץ ישתפו פעולה במטרה למצוא תחליף הולם לפעילות סוכנות האו"ם לפליטים הפלסטינים – אונר"א. התוכנית המשותפת נידונה במהלך ביקורו של שר החוץ ישראל כ"ץ בשוויץ. השר הורה על גיבוש מסמך שיציג אלטרנטיבות לפעילות הארגון תוך עבודה עם מדינות נוספות.

במסגרת ביקורו של כ"ץ בשווייץ הוא נפגש אתמול (שלישי) עם שר החוץ קאסיס ונשיא המדינה אולי מאורה. בפגישות הוא העלה את הצורך למצוא תחליף לאונר"א, שלדבריו מנציח את מעמד הפליטות הפלסטינית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואת הדרישה הפלסטינית "לזכות השיבה".

"אירן מתנהגת היום כאימפריה. היא לא" (צילום: מארק ישראל סאלם)
ישראל כ"ץ, ארכיון | צילום: מארק ישראל סאלם

שר החוץ השווייצרי כבר התבטא בעבר נגד הארגון של האו"ם וטען כי "אונר"א היא הבעיה ולא הפתרון". כמו כן, השר כ"ץ הזכיר במהלך הפגישה עם קאסיס כיצד אנשי אונר"א בעזה שיתפו פעולה עם ארגוני הטרור הפלסטינים נגד ישראל. 

בשל מעמדה המיוחד של שווייץ, הסיכום על שיתוף פעולה בנושא יכול בהחלט לסייע ביצירת שינוי בתחום קריטי זה. שווייץ היא חלק מהמדינות התורמות לארגון הפליטים, והקפיאה לאחרונה את העברת הכספים בשל פרשיות שחיתות שנחשפו שם, בניהולו של מנהל הסוכנות השווייצרי. שני שרי החוץ סיכמו לפעול במשותף על מנת לבחון אלטרנטיבות לפעילות הארגון, תוך קשר אפשרי בנושא עם ארה"ב ומדינות נוספות.

משרדי אונר"א ברצועת עזה (צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות)
משרד אונר"א בעזה | צילום: Abed Rahim Khatib / Flash90, חדשות

כ"ץ הורה לאחרונה להנהלת משרד החוץ לקיים עבודת מטה לגיבוש מסמך שיציג אלטרנטיבות לפעילות אונר"א. הצוות קיים כבר מספר ישיבות ובקרוב יסוכם המסמך. לדברי השר הקמת אונר"א היא מקרה ייחודי בסוגיית הפליטים העולמית, שנועדה להנציח את סוגיית הפליטים הפלסטינים ואת הדרישה "לזכות השיבה" של הפליטים וצאצאיהם המונים לדבריו כעת כ 5.3 מיליון איש.

לדברי כ"ץ נוצרה הזדמנות לשינוי הנרטיב שמסופר, לגבש ולקדם תוכניות מתאימות, שישימו דגש על הנושא ההומניטרי ושיקום הפליטים במקום מושבם ,ושיאפשרו את ביטול המנדט שניתן לאונר"א.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום