שר הפנים אריה דרעי הודיע הערב (חמישי) רשמית כי ישראל תמנע את כניסתן של שתי חברות הקונגרס האמריקני, אליהן עומר וראשידה טלאיב, לשטחה. בישראל הגדירו את השתיים כ"פעילות חרם נגד ישראל" - ובעקבות זאת כניסתן תיאסר בהתאם לחוק. "לא יעלה על הדעת שתותר כניסת מי שמבקשים לפגוע בישראל, אף תוך כדי הביקור", נמסר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה התקבלה על דעת ראש הממשלה נתניהו, שר החוץ כ"ץ וכן השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "מדובר במי שמנצלות את הבמה המרכזית ביותר לתמיכה בארגוני BDS הקוראים לחרם על ישראל", נמסר ממשרד הפנים. "ישראל מכבדת את הקונגרס האמריקני - אך לא נתיר כניסה ארצה של מי שמבקשים לפגוע במדינת ישראל". 

השר דרעי הבהיר כי אם תוגש בקשה של טליב, מטעמים הומניטריים, למפגש פרטי עם בני משפחתה בכפוף להתחייבויות המתאימות, הוא ישקול זאת.

"הן שונאות את כל היהודים, אם ישראל תאפשר להן להיכנס - זו תהיה בושה גדולה"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, התייחס היום (חמישי) לסערת הביקור המתוכנן של שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות-מוסלמיות בישראל - ותמך בהחלטת שר הפנים דרעי שלא לאפשר להן להיכנס לארץ. 

נתניהו וטראמפ, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"זו תהיה חולשה גדולה אם ישראל תאפשר לחברות הקונגרס עומאר וטאליב לבקר בשטחה", צייץ טראמפ, "הן שונאות את כל ישראל והן נגד כל העם היהודי. דבר לא ישנה את מה שהן חושבות. למינסוטה ומישיגן יהיה קשה מאוד לבחור בהן שוב כנציגותיהן. הן בושה!". 

במהלך הדיונים בסוגיה, אמר שר החוץ, ישראל כ"ץ, כי לדעתו יש למנוע את כניסת שתי חברות הקונגרס האמריקאיות, האנטי-ישראליות, לישראל, וזאת בשל תמיכתן הבוטה בחרם על מדינת ישראל, בטרור נגד ישראל ובזילות השואה.

לדברי השר כ"ץ, תוכנית הביקור שהכינו מכוונת כולה לפרובוקציות ולהסתה נגד מדינת ישראל, ולא ללימוד פועלה של מדינת ישראל. 

It would show great weakness if Israel allowed Rep. Omar and Rep.Tlaib to visit. They hate Israel & all Jewish people, & there is nothing that can be said or done to change their minds. Minnesota and Michigan will have a hard time putting them back in office. They are a disgrace!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 15, 2019

אליזבת' וורן, שנחשבת מועמדת מובילה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, תקפה בחריפות את דבריו של טראמפ: "אם ישראל תמנע את כניסתן לשטחה, זה יהיה צעד מביש וחסר תקדים. אני קוראת לממשלת ישראל להתיר להן להיכנס למדינה". 

 

הציוץ של טראמפ מגיע לאחר הפרסום הראשון הבוקר (חמישי) בחדשות 12, לפיו שר הפנים אריה דרעי החליט שלא לאפשר את כניסתן של שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות מוסלמיות לישראל. 

גורם דיפלומטי בישראל אמר לחדשות 12 בעקבות הדיווח כי "מניעת כניסתן של שתי חברות הקונגרס תוביל לנזק תדמיתי, דיפלומטי והסברתי חמור‎". בג'יי סטריט ישראל הזהירו כי מניעת כניסתן היא בבחינת הכרזת מלחמה על הדמוקרטים. 

אילהן עומאר וראשידה טאליב‎
חברות הקונגרס השנויות במחלוקת, ארכיון | צילום: רויטרס

 יעל פתיר, מנהלת ג'יי סטריט ישראל, מסרה תגובה חריפה ביותר על הממשלה שבה הזהירה כי איסור הכניסה הוא "הכרזת מלחמה": "מניעת כניסתן לישראל של חברות הקונגרס אילהן עומאר וראשידה טלאיב, תהיה בבחינת הכרזת מלחמה על המפלגה הדמוקרטית, אשר לאורך השנים מהווה את בסיס התמיכה האיתן ביותר של מדינת ישראל בארצות הברית".

"לא להיגרר אחרי רטוריקת השנאה של הנשיא האמריקני"

"בשעה שהנשיא טראמפ מסית בגזענות כנגד חברות הקונגרס עומאר וטלאיב, כמו גם כנגד מחוקקים דמוקרטים נוספים שהמשותף לכולם הוא שאינם לבנים", הוסיפה פתיר, "על ישראל להיזהר שלא להיגרר אחרי רטוריקת השנאה של הנשיא האמריקני ולהיות מזוהה עימה".

"ישראל עמדה בפני בחירה קשה", צייץ דייויד האריס, מנכ"ל הוועד היהודי-אמריקני בטוויטר. "חברות הקונגרס האנטי-ישראליות תכננו לסייר בגדה המערבית, והן לא תרצו להיפגש עם אף אחד מהמנהיגים בישראל - ועדיין, על ישראל היה להכניסן לשטחה, מבלי שדעותיהן משנות". 

גם במערכת הפוליטית הגיבו לדיווח. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מסר: "מדינה שאין לה מה להסתיר לא הייתה שוקלת להגביל את תנועתיהן של שתי חברות הקונגרס. עוד ניסיון נואש להסתיר את המציאות מהעולם ובעיקר מעצמנו".

גם ח"כ עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת הצטרפה לביקורת החריפה של עודה וטענה כי לנתניהו ולטראמפ יש "ברית של גזענות": "ממשלת הימין משקשקת משתי נשים אמיצות שמתנגדות לכיבוש. הן מייצגות את דעת הקהל העולמית - המתנגדת לכיבוש ולהתנחלויות. אני מברכת את בואן. הניסיון להגביל את צעדי חברות הקונגרס הוא עוד שלב במתקפה של טראמפ עליהן. הפעם באמצעות נתניהו. הברית בין השנים האלה היא ברית של כיבוש וגזענות".

הבוקר חשפנו כי בימים האחרונים התקיימו בנושא דיונים בהשתתפות גורמים במועצה לביטחון לאומי, במשרד הפנים, במשרד לעניינים אסטרטגיים ובמשרד החוץ. זאת, לאחר שלפני כשבועיים הבהיר שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר שישראל תאפשר את כניסתן של השתיים, למרות מחאה מצד ממשל טראמפ, בשל הכבוד שישראל רוחשת לקונגרס. הדיונים נמשכים גם כעת ועוסקים בשאלה המשפטית של האופן שבו ניתן למנוע את כניסתן.

השינוי בעמדה הישראלית מגיע לאחר שבימים האחרונים התברר שלוח הזמנים של הביקור כולו יוקדש רק לרשות הפלסטינית ורק למזרח ירושלים ונועד לעורר פרובוקציה וגם, בין היתר, לנסות ולקדם את האג'נדה של השתיים, שכבר הצהירו שהן תומכות בתנועת החרם על ישראל. בין היתר נשקלת האפשרות לאשר את כניסתה של חברת הקונגרס ממוצא פלסטיני - לבקר את משפחתה בשטחי הרשות.

ראשי המפלגה הדמוקרטית הבהירו לגורמים בכירים במשרד החוץ בארץ שאם ישראל תימנע כניסתן של עומאר וטאליב - ייחצה קו אדום ביחסים עם המפלגה, שגם כך ספגה פגיעה בעקבות התמיכה החד משמעית של ראש הממשלה נתניהו בנשיא ארה"ב טראמפ. לאחרונה פורסם כי הנשיא עצמו כועס על כך שבירושלים מתכוונים להתיר את כניסתן של השתיים.

גורמים מדיניים אישרו את פרטי הפרסום, אך הבהירו כי ההחלטה הסופית טרם התקבלה: "קיימת אפשרות שישראל לא תאפשר את הביקור במתכונתו הנוכחית. צוותים מקצועיים ומשפטיים של משרדי הממשלה ממשיכים לבחון את החומרים. על פי החוק - הסמכות נתונה בידי שר הפנים".

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום