השם רודולף ורבה - או בשמו המקורי, ולטר רוזנברג - כנראה לא אומר לכם הרבה. אחרי הכל, מדובר בביוכימאי ממוצא סלובקי, שנפטר במאה הקודמת בקנדה. גם את הדו"ח עליו חתום ורבה, שהופץ באירופה באמצע שנות הארבעים, כלל לא מזכירים בספרי הלימוד. אבל ורבה לא היה רק מדען.

הוא היה בין היהודים היחידים שעשו את הבלתי ייאמן ונמלטו ממחנה ההשמדה אושוויץ. והמסמך ההוא? תיאור מפורט המשקף את הזוועות שמבצעים הנאצים מאחוריי גדרות התיל, שתרם להשבתת שילוח יהודי בודפשט אל מחנות ההשמדה - ובדיעבד הציל את חייהם של כמאתיים אלף מהם.

כעת, עלילת חייו הכמעט בלתי מוכרת, והכמעט בלתי נתפסת של האיש הזה - ששרד את תופת השואה, ונמלט כדי לספר לעולם - מוצג לעולם, בספרו החדש של מגיש הפודקאסט ג'ונתן פרידלנד. בשיחה עם יונית לוי, מספר ג'ונתן על עבודת המחקר שהשקיע בכתיבת הספר, על הצגת דמותו המורכבת של ורבה - ועל הציפיות הגבוהות שלפעמים נדרשו ממי ששרדו את השואה.

וגם - לאחר חודשים של מגעים, הודיע הממשל האמריקני הודיע כי ביקור הבכורה של ביידן בישראל  כנשיא ייערך בחודש הבא. אלא שהעיתוי, בלב סערה פוליטית, מעמיד בסימן שאלה את זהותו של ראש הממשלה שיקבל את פניו בשדה התעופה.

במקביל, קשה היה לפספס השבוע את ההד הנרחב שעורר הדיון בתביעת לשון הרע שהגישה משפחת נתניהו נגד אהוד אולמרט. ראש בראש, נפגשו שני ראשי הממשלה לשעבר - אחד מהם מורשע בפלילים, השני נאשם - באולם בית המשפט, שהפך במהרה לזירת אגרוף. איך המשפט הזה נראה בעיניים ישראלית ואיך הוא מצטייר מעבר לים?

חפשו אותנו בפייסבוק: UNHOLY PODCAST