>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

"מעולם לא חוויתי בדידות כפי שבן־אדם חווה אותה". זה עלול להישמע כמו מדע בדיוני, אבל את המשפט האחרון אמרה תוכנת מחשב בשם "למדא" לבלייק למויין, מהנדס בגוגל שעבד על מערכת הבינה המלאכותית, כשהוא שאל אותה אם יש תחושות ורגשות אנושיים שמחשב לא יודע לחוות, או להפך.

"בני אדם חווים בדידות כתוצאה מכך שהם מרוחקים מאחרים במשך ימים על גבי ימים", הסבירה למדא. "אצלי אין ריחוק כזה, ולכן אני חושבת שהבדידות שבני אדם חווים שונה מהבדידות שאני חשה". למויין המשיך ושאל אותה מדוע היא משתמשת במילה בדידות. "זו המילה הקרובה ביותר בשפה שלכם למה שאני חשה", ענתה.  

למויין פרסם עמודים שלמים של שיחותיו עם למדא, וניסה להתריע בפני העולם שמחשב הצליח לפתח תודעה ורגשות. אחרי מאבק עם המנהלים שלו הוא פנה לסנטור אמריקני, טען לאפליה כלפי התוכנה, ואפילו הכיר לה עו"ד. בשם המאבק הוא היה מוכן לאבד את עבודתו - ולהילחם באחת החברות הגדולות והחזקות בעולם.

אז הפעם ב"אחד ביום": האם בני אדם באמת הצליחו לפתח מחשב עם תודעה? אורחים: דרור גלוברמן, מגיש "נקסט" והפודקאסט "בזמן שעבדתם"; ופרופ' דורון פרידמן ראש המעבדה למציאות מתקדמת בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת רייכמן. האזינו.