>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

לאחרונה פורסם כי שליחים של ממשל ביידן ביקרו בסעודיה כדי לקדם הסכם נורמליזציה עם ישראל. סעודיה צפויה לקבל באופן סופי ריבונות על האיים טיראן וסנפיר בים האדום שהיו בשליטת מצרים, וישראל צפויה לקבל בתמורה, בין היתר, אישור למטוסים ישראלים לטוס מעל סעודיה. אלה הצעדים הראשונים בנורמליזציה רחבה יותר.

"אנחנו רואים פה את תחילתו של מסע, כשהסוף מאוד ברור היעד ברור זה נורמליזציה במודל שיש לישראל עם האמירויות ובחריין", הסבירה פרשניתנו המדינית דנה ויס. "בעצם מה שאנחנו רואים לאט לאט יחסים שמתקיימים מתחת לרדאר נהיים גלויים. בין ישראל לבין סעודיה יש ים של אינטרסים וים של קשרים. שמענו לא מכבר שביקרו שם רמטכ"ל, שר ביטחון וראש מוסד. יש גם אנשי עסקים ושיתופי פעולה ביטחוניים - אבל הכל במחשכים. אנחנו רואות עכשיו את הצעד הראשון לעבר יחסים גלויים, כשבסוף הדרך, ויש עוד דרך ארוכה מאוד, אולי נוכל לראות גם נורמליזציה מלאה".

הפעם ב"אחד ביום", דנה ויס ופרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, על היחסים הארוכים והמורכבים בין ישראל לסעודיה, ההתפתחויות האחרונות, והמשמעות של הסכם נורמליזציה פוטנציאלי.