זה היה כישלון של המוסד – כך דיווחו מרבית כלי התקשורת, לפני פחות משנה: הרשויות במדינה במזרח הרחוק עצרו 11 בני אדם באוקטובר 2022 והאשימו אותם במעורבות בחטיפתו של אדם שנחשד כפעיל חמאס. למעשה היה מדובר במבצע הונאה וחשיפה, וספק אם אכן הסתבך כפי שנטען בתקשורת הזרה או שתוצאותיו דווקא הושגו באופן חשאי.

בדיעבד, מטרת החטיפה באותה מדינה הייתה להשיג מידע על תוכנת מחשב המאפשרת לפרוץ לטלפונים ניידים. ומה שנתפס כ"פשלה" היה למעשה מבצע הפללה רחב היקף, שהצביע על פעילים פלסטינים שעומדים בקשר עם חיזבאללה ואיראן. מאחורי המבצע הזה – שרק על קצה הקרחון שלו סופר לפני שנה – עומד "ענף 3" בחיל המודיעין: הענף להפללת מטרות מודיעין.

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

התכלית של הענף הזה היא לנהל מערכת מודיעין אל מול ענפי מודיעין אחרים. אפיק אחר שבו פועלים קציניו להפללת מטרות מודיעין הוא בעת מבצעים מיוחדים נגד מטרות איכות – וכעת לראשונה נחשפת במגזין N12 המעורבות של הענף במבצע החשאי במדינה במזרח אסיה, שהביא לידי ביטוי, ביתר שאת, את התחזקות שיתוף הפעולה בין גורמים פלסטיניים בחמאס לציר איראן–חיזבאללה, גם במישור המודיעין.

זיקה מודיעינית איראנית

הסיפור החשאי הזה הוא לא היחיד שקשור לפעילות ענף 3. הפללת יעדים בתקיפות מב"ם (המערכה שבין המערכות) בסוריה היא מנת חלקו של הענף: בשנה האחרונה התבצעו תקיפות אל מול מערכות מודיעין ונכסים ייחודיים של גופי המודיעין, בכמה אתרים חשובים בסוריה – כך למשל בא-סוַוידא שבסוריה בנובמבר 2022, בשכונת אל-מַזה שבבירה דמשק ובקוניטרה שבדרום אותה מדינה באפריל השנה.

המערכות שהותקפו במקרים האלה שייכות לגופי מודיעין דוגמת המיניסטריון, למשמרות המהפכה, לחיזבאללה ואף לסורים עצמם. בתקיפה במרכז המודיעין האיראני באל-מזה שבדמשק, באפריל, אף נהרג קצין מודיעין של משמרות המהפכה. חודשים ספורים לפני כן נהרג אלוף-משנה דאוד ג'עפרי, המשרת בחיל האוויר והחלל של כוחות המשמר של הרפובליקה האיסלאמית, בפיצוץ מטען חבלה ליד דמשק.

דאוד ג'עפרי, קצין משמרות המהפכה שחוסל בסוריה
קצין משמרות המהפכה שחוסל בסוריה. דאוד ג'עפרי

כמה תקיפות מב"ם שהתרחשו לאחרונה, ויוחסו לצה"ל בדיווחים זרים, כוונו למטרות מודיעיניות – ובעקבות התקיפות הורחבה יכולתה של ישראל לטוס בצורה חופשית יותר בגזרת סוריה. למטרות אלו הייתה זיקה מודיעינית איראנית, ואלו מסוג המשימות המונחות לפתחו של ענף 3.

זהו אחד הענפים הייחודיים שיש במודיעין, ופעולתו יוצרת את המערכה על עליונות מודיעינית. מטרת הענף היא לסייע בתקיפות שכל ייעודן הוא שימור העליונות המודיעינית של ישראל במרחב – ומניעת ההתבססות של איראן בו. בלב הפעילות עומדת שאלת מפתח מורכבת – מה האויב יודע עלינו ומה הוא מסוגל לעשות, איך הוא בונה את כוחו ואיך הוא נערך לעקוב אחר צה"ל או לחשוף את סודותיו.

תקיפה בסוריה
ענף 3 אחראי להפללת המטרות במערכה שבין המערכות (מב"ם). תקיפה בסוריה, ארכיון

קצין המודיעין של הנבחרת

ענף 3 כבר בן 70 שנה ולו מסורת ארוכה בחיל המודיעין, ומיום היווסדו הוא עסק לא רק בראיית צה"ל. בתקופה האחרונה מנסים באגף המודיעין להשפיע על המציאות עד כדי השפעה על מטרות שנתקפות: מדובר בפעולה הרבה יותר אקטיבית שנועדה להגיע עד לצד האחר כדי לחולל את ההשפעה.

פעילות המודיעין בענף 3 מצביעה על מטרות, מתכננת תקיפות ומקדמת אותן. באמ"ן מבינים שהמטרות הן מודיעיניות בלא מעט מקרים, בטח במערכות אל מול חיזבאללה ואיראן, שבהן התקיפות חשאיות. בשנים האחרונות נהיה ענף 3 הלכה למעשה המוביל בניתוח הגופים המודיעיניים האחרים כנגד מדינת ישראל: הגבולות מטושטשים והנכסים של צה"ל, מערכת הביטחון והמוסד – כולם נראים לפעמים אותו דבר. ענף 3 הפך להיות הקמ"ן (קצין המודיעין) של הנבחרת הזאת.

מיליציות איראניות בסוריה (צילום: Khalid Mohammed, ap)
על הכוונת באיסוף המודיעין. מיליציות איראניות בסוריה | צילום: Khalid Mohammed, ap

הענף המדובר נמצא במחלקת ביטחון המידע, ואנשיו יושבים בבסיסי אמ"ן משותפים – ובונים תמונת מודיעין רציפה על מה שהאויב יודע ומה שהוא מנסה לנסות. מדובר בענף לא קטן, והכוחות המתמיינים אליו הם מהקורסים הכי איכותיים שיש לאגף. בענף מתגאים באוכלוסייה המיוחדת שבו, שעובדת כתף אל כתף כדי לתת מענה לאתגרים ולמכשולים.

אחת המשימות הגדולות של הענף היא המערכה המורכבת על חופש הפעולה שלנו בלבנון, שמאותגר לא רק בטילי קרקע–אוויר אלא גם באופן מודיעיני, מצד מערכי איסוף הפרוסים בשטח. ענף 3 הוא האחראי לבניית התמונה של יכולות המודיעין הללו מצד האויב. להק מודיעין בחיל האוויר עובד בצמוד לענף 3 – אנשי הלהק אחראים לוודא שהמטוסים אינם "נופלים מהשמיים", אבל המקור המודיעיני נובע מפעילות ענף 3, ולכן הוא נהיה שחקן מפתח בכל היבטי העליונות המודיעינית.

אסמאעיל הניה, סאלח אל-עארורי במפגש עם עלי ח'אמנאי
הברית המדאיגה שמתהדקת. איסמאעיל הניה וסאלח אל-עארורי במפגש עם ח'אמנאי

היחסים בין איראן, חיזבאללה וחמאס

נושא אחר שמטריד את ענף 3 הוא עיבוי היחסים בין איראן, חיזבאללה וחמאס וחיזוקם: אנשי מודיעין בולטים בציר הזה נתונים במעקב, כדי שיתגלו יחסי הגומלין המודיעיניים שלהם. מהפעילות עולה תמונה מסקרנת של עולם שבו כל שחקני המודיעין השונים ויתרו על האגו שלהם, עובדים יחד ומשתפים ביניהם פעולה – כדי לשלוט במודיעין בצורה הנרחבת ביותר ולשבש את זה של האויב.

תקיפה ישראלית בסוריה באזור חומס
חלק מהתקיפות כוונו למטרות מודיעיניות. תקיפה בסוריה באזור חומס, השנה

בעזרת השב"כ והמוסד מתנהלים מעקבים אחרי אנשי המפתח בארגוני המודיעין השונים – ובמקרה אחד לפחות, כך מוכנים לגלות בענף, גם בוצעו עיכוב וחקירה של אדם כזה. הוא נלקח בידי גורם בקהילת המודיעין בישראל ושוחרר אחרי ימים מספר, לאחר שמוצה המידע שהיה יכול לתת. את כל המערך שסביבו הצליחו לזהות בזכות החקירה: מדובר באנשים המתעסקים בהקמה ובקיום של תקשורת בין חמאס לחיזבאללה ויודעים לפרוס יכולות מודיעין אפילו מאיראן לעזה – פעילות משמעותית מאוד שהייתה עלולה להצר את חופש הפעולה של צה"ל.

כאשר מדובר בפגיעות באנשי מפתח מהסוג הזה, ענף 3 הוא הקמ"ן להגנה על הסוד בהקשרים האלה: אנשיו אחראים לוודא שכל מבצע מיוחד יבוצע בצורה חשאית כך שהאויב לא יזהה אותה. החשאיות של צה"ל מאפשרת לו להוציא אל הפועל פעולות מיוחדות במוקדים שונים ובמרחק רב – יכולת חיונית בכל עת, ויש שיאמרו במיוחד כעת.