אין ספק שחברת הכנסת טלי גוטליב עשתה כל כך הרבה רעש בכל כך מעט זמן, בווליום שרק הולך ומתגבר. גוטליב נחתה ברוח סערה אל תוך חיינו כנבחרת ציבור רשמית לאחר הבחירות האחרונות, ומאז לא עצרה באדום: היא משגרת חצים בכינון ישיר בדיוק, ברהיטות ובחדות לעבר השופטים, המפגינים ואנשי השמאל.
מי שחשב שהיא שופר או שכירת חרב של נתניהו גילה שהיא מינימום מגפון עם ערכת הגברה - והחרב יכולה להפוך גם לחרב פיפיות. גולן צוקרל, חבר מרכז ליכוד, מכנה אותה "טיל מונחה-לייזר".

בשבוע שעבר לא היססה לסרב לבקשות, אפילו לתחינות, של נתניהו להסיר את המועמדות שלה לוועדה לבחירת שופטים. זה הוביל למבוכה גדולה לקואליציה, אבל המערכה הראשונה מסתיימת בכך שמי שנבחרה לליכוד על תקן האישה החדשה, אחרי שנתניהו בעצמו העניק לה קיצור פז"ם כדי להתמודד, ניצבת מול "קינג ביבי" ומביאה אותו לצעוק עליה.

רונית ורדי, פרשנית וביוגרפית פוליטית, מספרת: "היא ישבה אצלו, הוא ניסה לדבר איתה, היא פתחה כמו שהיא יודעת לפתוח בפול גז, הוא נטרף מזה בעצם, צעק עליה נורא ונתניהו הוא לא אדם שצועק. זה קרה גם למני מזוז, כאשר הוא ישב בדיון שהיא הגיעה אליו כסניגורית בבית המשפט העליון. ומני מזוז ה'צנון', ה'יבשוש', העדין הזה אמר לה בסוף 'גברתי, את מוכנה לסתום את הפה?'".

טלי גם הפעם לרגע לא שותקת, הולכת בדרך שלה, מורדת, לא מתקפלת. שלום ירושלמי, הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, טוען: "טלי גוטליב באה לכנסת כדי לחגוג, לעלות על כל המתקנים בלונה פארק הזה. הבעיה עם טלי גוטליב - היא לא יכולה להתאפק. היא עכשיו עלתה על ה'מתקן' הזה בלונה פארק, התעמתה מול נתניהו, ירדה ממנו והיא עולה על מתקן עוד יותר גבוה וממשיכה לתקוף אותו". 

טלי גוטליב (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
"העם אמר את דברו ואני לא אסתיר את השמחה שלי". גוטליב | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ירושלמי מוסיף: "זה חסר תקדים, לא בטוח שאני זוכר מישהי שעושה כל כך הרבה כותרות אחרי 30 שבועות בכנסת. אתה רואה את כל הציוצים שלה אחרי העימות עם נתניהו - היא מגבירה את המתקפה ומגדילה את ההתפרעות, את החגיגה ואת הכיף".

"אומרת מה שהיא חושבת, לא רואה בעיניים"

אחרי המרד גוטליב נענשת ועדיין מצייצת כי "המלך (נתניהו) הוא עירום", לא ממצמצת לרגע בקרב שעשוי להכריע את העתיד הפוליטי שלה. 

משה קלוגהפט, יועץ אסטרטגי שייעץ בעבר לראשי הממשלה בנט ונתניהו, טוען: "היא צבעונית, פרובוקטיבית, אומרת מה שהיא חושבת, לא רואה בעיניים. יצא לי הרבה פעמים לעזור בבחירת אנשים לשריונים לרשימה, והדבר הראשון שחשוב זה נאמנות. אז אני חושב שנתניהו קצת בחר בסדר אחר".

או שהוא חשב שתהיה נאמנה.

"הוא זיהה, אני חושב, תמיכה אידיאולוגית מרשימה ועקבית כתמיכה איישת ומתברר שזה לא כך".

היא נולדה בבני ברק למשפחה דתית-לאומית. בצבא שירתה בתותחנים. את בעלה הכירה בבית הכנסת ולפני גיל 20 כבר נישאה. הם עברו לגבעת שמואל והביאו שלושה ילדים: התאומים מתנאל ויהונתן בני 24, ואוריה בת ה-11 שאובחנה כאוטיסטית בתפקוד נמוך - שאליה כולנו התוודענו כשהמפגינים הגיעו לפתח ביתה של גוטליב.
"היכולת לתקשר עם אחרים נמוכה ביותר, זה לחיות בתוך בועה", הסבירה בעבר גוטליב, "חוסר יכולת לבטא את עצמה, לתווך את עצמה, לבקש. זה ללמוד לחיות עם ילד שלא יחיה חיים מלאים, בעצם לחיות עם ילד לכל החיים".

ואולי הקטע שצולם בפתח ביתה מדגים את הניגודיות: אל המפגינים טלי יוצאת בשקט בלי האיפור ובלי צעקות, מדברת ברכות ובמתינות, מסכמת איתם איך לעבור מבלי לפגוע בילדה. אבל דקה אחר כך היא זועקת בכל הערוצים: "ב-6:10 מחכים לי אנרכיסטים מופרעים". 

"מבחינתי זה חורבן בית אמיתי"

המשפחה יצאה בשאלה לפני כעשור. ב-2016 טלי ובעלה ניר נפרדו. "הכרנו, התחתנו, 22 שנים כמעט היינו ביחד. בעלי ביקש שאשחרר אותו", היא שחזרה. "זה היה לי מאוד קשה ומצער, זו הייתה טרגדיה בעיניי - מבחינתי זה חורבן בית אמיתי. 'פשוט ירדה לי האהבה אלייך, קורה'". ב-2019, כשכבר היו גרושים, ניר היה בלב תחקיר של אדוה דדון בחדשות 12, עם טענות לניצול מיני של לקוחות.

התחקיר על ניר גוטליב:

את דרכה כעורכת דין התחילה כמתמחה בדין פלילי בפרקליטות מחוז תל אביב, המשיכה למשרד פרטי ויצאה לדרך עצמאית. עם הזמן, התמקצעה בהגנה על עברייני מין - וכמו כל דבר, גם את זה היא עושה בדרך מאוד שנויה במחלוקת. 

"נתנה לי להרגיש שאני שקרנית"

קראו לה "מגנת האנסים" ואמרו שהיא חוקרת מתלוננות בגסות. נועה (שם בדוי), בת 16 שהותקפה מינית בידי מיוצג של גוטליב שהורשע באונס, מספרת: "היא נותנת לי להרגיש שאני שקרנית, שאני קטנה מול כל המערכת הזו, שאף אחד לא מאמין בי, שצריך לעשות בדק בית בבית שלי - שזה כנראה אבא שלי שאשם ולא מי שבאמת תקף".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, מוסיפה: "נשים לא מצפות שסניגורית פלילית תשתמש בהליך הפלילי בצורה כל כך פוגענית ומשפילה. שמענו מנפגעות איך היא מסננת לעברן דברים תוך כדי, בהפסקות. היא לקחה את התפקיד שלה לרמה כל כך קיצונית, לא אנושית - האשמת הקורבן, משהו שהוא בלתי נתפס".

ב-2017 עמדה במרכזה של "סערת החוטיני", כאשר כחלק מהגנה על חשוד באונס טענה שהנאנסת בת ה-17 מעלה סרטונים עם חוטיני באינסטגרם. כאקט מחאה פוזרו 100 תחתוני חוטיני בכניסה לפרקליטות תל אביב. "זה נראה לכם נורמלי? יעלה בדעתו של מישהו שאפשר לומר שבגלל שמישהי לבשה חוטיני אפשר לאנוס אותה? זו הרי תת-רמה של מחשבה".

טלי גוטליב (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בקשתה להיות שופטת נדחתה בגלל "מזג שיפוטי". גוטליב בכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ונועה נזכרת: "לאחר שזכיתי כתבתי את הסיפור שלי בפוסט והיא תקפה אותי בפוסט משלי, לא הפסיקה לכתוב שקרים על גבי שקרים. אמרתי כמה נמוך היא יכולה לרדת, אני ילדה בת 16 שמגישה תלונה על מישהו שהרס לי את החיים, שרצחו לי את הנפש, למה את יורדת איתי לפסים כל כך נמוכים. היו צעקות בבית משפט, גם במסגרון, שמי שנאנסת היא לא באמת יכולה להעלות חיוך בתמונות באינסטגרם. זה היה מזעזע, בסופו של דבר צריך לייצג את האנשים האלה גם - אבל אני חושבת שיש דרך לייצג אותם. היא לא יכולה לדרוך על נפגעות ולעשות את זה עוד יותר קשה, שזה כואב ממש".

לעומת זאת, גוטליב הבהירה: "חובת הנאמנות שלי היא ללקוח. אם אני כבר הגעתי למצב שאני חוקרת מתלוננת, זה כי הלקוח שלי טען 'לא היו דברים מעולם, היא משקרת'. אני צריכה לעשות הכול כדי להפוך את העדות שלה ולקעקע את המהימנות שלה". 

"סאקרית של מצלמה, סאקרית של מסך"

בהמשך היא מנסה להתמודד לשיפוט ונדחית על סעיף "מזג שיפוטי". היא גם מנסה להתמודד לכנסת ברשימה למען זכויות אנשים עם מוגבלות ומקבלת 400 קולות, אבל אז היא מתחילה לככב בפאנלים בטלוויזיה והסגנון שלה - שרק לפני כמה שנים נחשב חריג - מתלבש בדיוק על רוח התקופה. פעילי הליכוד ומשפחת נתניהו שמים עין על הפרקליטות שמגינה עליו בחירוף נפש - ובחינם.

"אנחנו לא הצלחנו לבטא את התסכול שלנו בשטח או ברשתות או במדיה, והיא עשתה את זה בהליכה ובעצימת עיניים", חולק פעיל הליכוד צוקרל שבחים. "היא דיברה אל הלב שלנו ומאז הבנו שמדובר במשהו מיוחד ומפה זה התחיל להתגלגל פחות או יותר, המשיכה הזו להבין מי היא, ואנחנו יוצרים קשר איתה ומזמנים אותה לפעילות שלנו". על בחירתה אמרה גוטליב: "את היכולת שלי לנהל מאבקים מול הבכירים במערכת המשפט אני מעמידה לרשותם של אזרחי ישראל ולטובתם. העם אמר את דברו ואני לא אסתיר את השמחה שלי".

טלי גוטליב (צילום: פלאש 90)
"מגנת האנסים" שהפכה לבת בית בליכוד | צילום: פלאש 90

איך מפרידים בין הסגנון למהות? מה המהות? מה היא רוצה? מה באמת האידיאולוגיה שלה?

קלוגהפט: "אני לא חושב שהיא עושה משהו מסיבות של 'למתג את עצמה'. היא כזו, היא הייתה כזו וזה האופי".

ירושלמי: "בנימין נתניהו הביא אותה כדי שהיא תילחם עבורו בפרקליטות ובמערכת המשפטית"

ורדי: "היא באמת נראית מאוד אידיאולוגית אבל היא בעיקר סאקרית של מצלמה, סאקרית של מסך. אז את בטח תגידי - פוליטיקאי הוא לא סאקר של מצלמה? כן, אבל היא שיא חדש ומיוחד בדבר הזה"

והיא כמובן קיבלה את עיטור הכוכבות בחיקוי ב"ארץ נהדרת". הדמות התיאטרלית מוגזמת כמו המקור, עד שבאתר חדשות בין-לאומי פרסמו את תמונת החיקוי כ"טלי האמיתית". לפי ורדי, "הדמות שלה נבנתה לאט-לאט למקום שאנחנו רואים אותה היום, הדמות המוגזמת שלה, האיפור הכבד, ההתנהלות הקיצונית - כמעט קריקטורה". לעומת זאת צוקרל אומר: "הדימוי הציבורי של טלי גוטליב ברשתות, במדיה, בזמן הריאיונות, הוא שונה בפער עצום מהאדם ביום-יום".

טלי גוטליב (צילום: יונתן זינדל/פלאש 90, קשת 12, אינסטגרם)
החיקוי והטעות באתר החדשות | צילום: יונתן זינדל/פלאש 90, קשת 12, אינסטגרם

השכנים מפרגנים: "שווה כמה מנדטים"

בביקור שערכנו בבניין של גוטליב, אנחנו מבינים שהיא נאה מאוד בעיני השכנים. "אני פה גרה לידה יותר מעשר שנים. הבחורה מהממת, מפרגנת, היא אדם מאוד חיובי", מספרת אחת השכנות. ומומו נקווה, שכן של גוטליב, מוסיף "את יודעת מה כיף בבוקר? לרדת במעלית אחרי שטלי הייתה. את לא צריכה בושם ולא כלום, כולך איב סן-לורן". על גוטליב הוא מספר: "שקטה, צוחקת, יושבת עם כולם, שותה קפה. הצעקנית והלוחמת והאגרסיבית - כל הדבר הזה, זו לא טלי שאני מכיר".

למרות היכולות הווקאליות, התחביב של טלי הוא דווקא ריקודי עם ואומרים שאין כמוה ברומבה. ב-2018, כשעוד פרסמה פוסטים נגד משפחת נתניהו, היא המליצה לחבריה ברשתות "לעזוב את הפוסיקט ואת יאיר נתניהו" להגיע לרקוד איתה בחוג השבועי. צמח בן אהרון, משתתף בריקודי עם, מצהיר: "אני מאוד מאוד אוהב את טלי, אני מכיר אותה באופן אישי. זה שהיא חברת כנסת ורוקדת איתנו זה בהחלט גאווה גדולה".

אז איך יסתיים הריקוד של טלי גוטליב? האם המוב שעשתה מול נתניהו גם יחרוץ את גורלה הפוליטי או שהיא תצילח להישאר על הרגליים גם אחרי הסלטה הפוליטית שעשתה? ירושלמי מזכיר כי "היו כאלה שחצו את הגבול ומצאו את עצמם בחוץ. אורן חזן למשל היה חבר כנסת מאוד פופולרי בהתחלה, עד שהתחיל את השטויות שלו כמו סלפי עם הנשיא טראמפ ומצא את עצמו בחוץ".

צוקרל מספר על התחושות בליכוד: "יש הרבה שאומרים 'אם היא עם ביבי, אני איתה. אם היא נגד ביבי, אני לא איתה'. אבל יכול להיות שעוד חודש-חודשיים הדברים יסתדרו והכול יחזור לקדמותו". וירושלמי מפרשן: "הליכוד היא מפלגה שמרנית בסוף, אתה לא יכול לעשות שם כל מה שאתה רוצה. יש שם משמעת סיעתית, יש כללים, יש גבול מסוים שמוכנים לקבל את טלי גוטליב והיא חצתה את הגבול".

ואולי העתיד צופן כיוון אחר? "יכול להיות שהיא תקים תנועה, יכול להיות", טוען השכן נקווה. "היא היום שווה כמה מנדטים. בטח, את שומעת שאוהבים אותה. איפה שהיא הולכת מעריצים אותה. אם זה יבוא לידי ביטוי היא תהיה עם 10 מנדטים". לפי ורדי, "טלי גוטליב היא עוד כוכבת שמשפחת נתניהו השיקה והזרימה לעולם הפוליטי. גם כאשר מירי רגב הגיעה, ההתבטאויות שלה אז חרגו מכל מסגרת שהכרנו. כך היה גם עם גלית דיסטל, כך היה גם עם אורן חזן. אנחנו כל פעם 'עולים ליגה', כל פעם עוד גבול נחצה".

יורדים ליגה.

"כן, יורדים ליגה". 

תחקיר: מאי פכט, הדי בירן ויעל יפה


תגובה

טלי גוטליב טוענת בתגובה על דבריה של נועה: "דברי המתלוננת נבדקו על ידי ועדת האתיקה של לשכת עוה"ד ולא נמצא ביסוס לתלונתה. חקירה נגדית של מתלוננת היא מורכבת ומתוחכמת, אוי לנו אם סניגורים לא יבצעו מלאכתם נאמנה".