אמצע היום, קניון M הדרך ליד נתניה, בחודש שעבר. עשרות צרכנים נכנסים למתחם, קונים ומבלים - כשללא ידיעתם איש עסקים נחטף לנגד עיניהם, לאור יום. הקבלן מצפון הארץ, שנסחט בסכום של מיליוני שקלים, הגיע למלון הבוטיק שבקניון לצורך פגישה דיסקרטית - כך הוא חשב. רק במקלחת התברר לו כי "הדייט" הוא עם נערת פיתוי, והמפגש הוא מלכודת פלילית מתוחכמת שעלולה להסתיים במותו.

הוא חשש לבקש עזרה מהעוברים והשבים בקניון, כדי שהחוטפים לא יפגעו בו - וכך האירוע כולו לא עורר חשד: אל מול החנויות והמסעדות במתחם הקניות המוכר בשרון, שלושה עבריינים - כך לפי האישום - הובילו את הקורבן באיומי אקדח עד לרכב הפרטי שלו, ומשם ליעד נסתר. הדרך לשם לוותה באלימות קשה ובאיומים: הוא נדרש לשלם לחוטפים סכומי עתק כדי שלא ישלם בחייו.

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן 

כתב האישום שהוגש בפרשה החמורה חושף כי הכול החל כשהקבלן נקלע לקשר עסקי שגוי: הוא נדרש לשלם מאתיים אלף שקלים לאדם בשם מוחמד ותד, תושב ג'ת שבמשולש. החוב המדובר אמור היה להיחתם עם העברת התשלום מצד הקבלן - אלא שאז ותד נקלע בעצמו לחובות רבים לגורמי פשיעה, והם הטילו עליו סנקציות. אותם עבריינים החליטו שהקבלן לא מחוייב לוותד אלא להם - והוא נדרש לשלם להם לא רק את הסכום המקורי, אלא עוד "ריבית" עצומה: מיליוני שקלים. 

"אם זה לא יקרה - נירה עליך ועל הילדים שלך"

כך גילה הקבלן על העונש, לפי החקירה: עבריין בכיר מהאזור זימן אותו לפגישה בביתו, ועדכן אותו כי החוב תפח. "התשלום יעבור אלינו והוא כעת עומד על שלושה מיליון שקלים, אבל אני מוכן להתפשר על מיליון וחצי שקלים תוך שבוע", הפציר בקורבן - שניסה בתגובה לגשר על הפער ולשוב לחוב המקורי שנקבע: "אני לא אוכל להתמודד עם סכום כה גדול בזמן כה כך קצר", שיתף בדאגה וחיפש דרך להימלט מהסחיטה העצומה אבל ללא הצלחה. זו הייתה רק תחילתה של שיטת הסחיטה הכלכלית ששינתה את חייו.

העבריינים שעמדו מולו במבנה הסגור לא השתכנעו מתחנוניו - ועברו לאיום ממשי: הם אמרו לקבלן שאם לא יעמוד בסכום שנקבע, ישלם בחייו וכך גם בני משפחתו. "אנחנו אכזריים, אתה תמצא דרך לשלם כי אם זה לא יקרה - נירה עליך ועל הילדים שלך". בו במקום הוא נאלץ "להיענות" לעסקה החדשה, בצל החשש הממשי לביטחון משפחתו. 

הוא ניסה להשיג את הכסף אך לאחר ימים ספורים הבין שלא יוכל לעמוד בדרישה הכספית. הקבלן קיווה שזו הייתה אזהרת שווא ותכנן לשלם את הסכום המקורי - 200 אלף שקלים - לוותד, שמולו התנהל בתחילת הדרך. במהרה הגיעה שיחת טלפון נוספת מהסוחטים: הוא אמר להם כי הוא מכבד אותם אך אין לו עניין להיפגש איתם או לשתף פעולה. איש העסקים הסביר כי כי מעולם לא היה מעורב בפלילים וכל חטאו הוא חוב פעוט יחסית שנקבע שיוסדר מול המכר העסקי. הוא תיאר לעצמו כי תשובתו עלולה לעורר את זעם העבריינים - אבל לא העלה בדעתו כמה רחוק הם מוכנים ללכת כדי להשיג את מבוקשם, בכל מחיר.

נקבע מותו של מוחמד ותד שנפצע אנוש באירוע הירי בג'ת
מוחמד ותד מג'ת, שאליו היה החוב הראשוני של הקבלן

ה"קלף" שנשלף כדי להלך אימים על הקורבן

"זו סצנת אימה שכאילו נלקחה מסרט הוליוודי", אומר רפ"ק איימן ברכאת, ראש מחלק ביטחוני ביחידה המרכזית של משטרת מחוז החוף על פרשת הסחיטה של איש העסקים. "איומים וסחיטת אנשי עסקים הפכו לשגרה בקרב גורמי הפשיעה בעולם התחתון שפיתחו שיטות יצירתיות כדי להניע את קורבנותיהם לשלם להם במהרה ולגרום להם להיפגש עימם", מוסיף רפ"ק ברכאת. והשיטה הפעם הייתה קלף "נערת הפיתוי" ששלפו העבריינים, במטרה להלך אימים על הקורבן ולאלץ אותו להעביר במהרה את מיליוני השקלים. 

החוב, נערת הפיתוי במלון, החטיפה
"נערת הפיתוי" נכנסת למלון לקראת הפגישה

למשימת הפיתוי גויסה תושבת חיפה: עבור כמה אלפי שקלים היא התאמצה לכבוש את ליבו של הקורבן כדי שישלם לעבריינים את החוב וה"ריבית". היא יצרה עם הקבלן קשר, תוך הצעות למפגשים דיסקרטיים. "היא הופעלה במטרה ישירה לפגוע בפרטיותו של הקורבן ולהפגיש אותו עם מבקשי החוב בדרך יצירתית", סיפר רפ"ק ברכאת מימ"ר מחוז החוף. לדבריו, "האישה שפעלה בחסות העבריינים מכרה לקורבן גרסה אמינה ולפיה מצאה אותו ברשת דרך בחורה אחרת שהיא מכירה". הקשר הווירטואלי שנוצר בין השניים הוליד מועד למפגש בחוף ים בקיסריה - פגישה שהיא למעשה "כיפה אדומה", תוכנית זדונית של העבריינים: הם החליטו לארוב שם לאיש העסקים בשעת המפגש ולחטוף אותו משם. 

התוכנית יצאה לדרך והתקרבה לשעת השין, אבל בדיוק אז החליט הקורבן לבטל את הגעתו וביקש לדחות את המפגש המסקרן ביומיים בעקבות אילוציו האישיים. המועד השתנה וכך חוף הים בקיסריה הוחלף, לבקשת הקורבן, במלון בוטיק בקניון M הדרך בבית ינאי, סמוך לנתניה. בהתאם, "נערת הפיתוי" עדכנה את החולייה בהתפתחויות.

"הם קבעו איתה בחניון של הקניון ושילמו לה במזומן עבור חלקה בתוכנית שלהם, ומיד לאחר מכן היא נכנסה למלון כדי לפגוש אותו", מספר פקד סעיד סלאח ראש צוות החקירה בימ"ר חוף על לב עלילת הפרשה, שהתרחשה בבוקרו של אחד מימי שלישי בחודש שעבר. בזמן שהקבלן שהה בחדר היוקרתי שבקומה השביעית והמתין למפגש הראשוני עם הדמות המסקרנת שהכיר, נערכו העבריינים לאור הירוק שיאפשר להם לחדור פנימה על מנת לבוא חשבון עם הקורבן. 

החוב, נערת הפיתוי במלון, החטיפה
החוטפים ליד המעלית במלון, לפני העלייה לחדר ל"כיפה אדומה"

"מסכת ההתעללויות החלה מיד עם כניסתם לחדר"

"חברי החוליה צעדו אחרי הצעירה והסתמסו איתה מהרגע שנכנסה לחדר במלון ונפגשה עם הקורבן ועד ההוראה שהגיעה העת להתפרץ לחדר", מספר פקד סלאח שעבר על כל מצלמות האבטחה כדי להשיג ראיות מאמתות בתיק. התיעוד שהגיע לידי מגזין N12 חושף כיצד התגלגלה ה"כיפה האדומה", שמתוארת בכתב האישום שהוגש נגד החוטפים: נערת הפיתוי הודיעה כי הורתה לקורבן להיכנס למקלחת כדי למשוך זמן - ובמקביל הפצירה בחברי החולייה להיכנס במהרה לחדר. השלושה התחמשו בסכין ובנשק מדומה, עלו במעלית ונכנסו במהרה לחדר שבו שהו הקורבן ו"נערת הפיתוי", והיא נמלטה ברגע שהגיעו. הקבלן שהתקלח לא ידע מה מצפה לו בחדר.

"מסכת ההתעללויות החלה מיד עם כניסתם לחדר ובשלב הראשון הם צילמו את הקורבן בעודו עירום במקלחת", ציין אחד החוקרים. פקד סעיד סלאח, ראש צוות החקירה, הוסיף כי "הקורבן הוכה נמרצות בכל חלקי גופו בידי הנאשמים ששדדו ממנו גם אלפי שקלים במזומן, צ'ק בגובה עשרות אלפי שקלים לצד כרטיס אשראי". הם לא הסתפקו בשוד האלים ובתמונות המביכות, שצולמו כמובן ללא הסכמתו: החוטפים דרשו ממנו להתלבש ולבוא איתם, תוך כדי איומים על חייו. פצוע ומפוחד, הקבלן התלווה אליהם והתהלך איתם ברחבי הקניון: מסביב התהלכו קונים ומבלים, שלא דמיינו שהאדם שהולך מולם נשדד במלון שבפסגת המתחם ונחטף לעיני כול. 

החוב, נערת הפיתוי במלון, החטיפה
החוטפים והקבלן יוצאים מהחדר במלון

הוא הוליך את שוביו לרכבו, והם דרשו שיישב ליד הנהג וימלא את ההוראות שלהם - וכך עשה: הוא נלקח ברכב לביתו של אחד מחברי החולייה, בזמן שחברים אחרים בחולייה נוסעים בשתי מכוניות אחרות וצופים במתרחש. כשהגיעו לבית ביישוב סאלם, הקבלן הוצא מרכבו והוכנס לבית בכוח רב: הם בעטו בו והיכו אותו באגרופים. לאחר האלימות, כך עולה מהחקירה, ארבעת הסוחטים הודיעו לו: העונש שלך הוחמר. כעת הם דרשו ממנו 6.5 מיליון שקלים.

"אחד מהם הסתכל לו בעיניים ואמר לו 'דאגתי להביא אותך אליי, לצלם אותך היטב ואני אדאג גם להפיץ את הכול'", סיפר ראש מחלק ביטחוני בימ"ר החוף, רפ"ק איימן ברכאת. לדבריו, גם נאמר לקורבן שאם לא ישתף פעולה, "הם יכלאו אותו ויורידו אותו לבאר". הוא מצידו התחנן על חייו וביקש להסדיר מולם את החוב המקורי ולהגיע להסכם כי אין לו את הכסף הנדרש - אך הם סירבו.

רפ"ק איימן בראכת
"סצנת אימה שכאילו נלקחה מסרט הוליוודי". רפ"ק איימן בראכת

בשלב הבא, החוטפים שלפו מסמך התחייבות ועל פיו רכבו הפרטי של הקורבן יעבור לידיהם במסגרת חוב כלכלי. כפי שניתן לראות בתיעוד שהגיע לידי N12, הקורבן נאלץ לחתום בעצמו על המסמך בכתב ידו לעיני הסוחטים תוך איומים עזים ובעיקר בעקבות החשש הגדול לחייו. כך מסר הקבלן גם את המפתחות של רכבו הפרטי, שהועבר באותו היום לשטחי הרשות הפלסטינית בידי ארבעה שותפים מהחולייה. הם פירקו גם את מכשיר האיתוראן שברכב כדי למנוע מעקב אחריו. 

יצאו למסע קניות עם כרטיס האשראי שלו

אירוע החטיפה לא הסתיים בכך: אחרי מסכת העינויים של יותר מארבע שעות, הם החליטו לשלוח אותו לדרכו - עם השפלה נוספת. מפרטי החקירה עולה כי הם הכניסו אותו לרכב פרטי של אחד מהם - והורידו אותו בצומת מגידו ללא ארנק או רכוש - חוץ משטר של 50 שקל כדי שיוכל להגיע הביתה בתחבורה ציבורית. בעוד הוא מנסה לעכל את מה שקרה בשעות האחרונות והתחיל לחפש דרכים להגיע הביתה, החבורה יצאה למסע קניות על חשבונו באום אל-פחם באמצעות כרטיס האשראי שלו. בין היתר, כך עולה מכתב האישום, הם רכשו בגדים בשווי כ-5,000 שקלים והמשיכו לקניות במרכולית בסך מאות שקלים. 

באפיסת כוחות נפשית וגופנית, החליט הקורבן לנסוע באוטובוס לתחנת משטרת עירון כדי להגיש תלונה. כשצעד מתחנת האוטובוס לעבר הכניסה לתחנת המשטרה, התמוטט הקורבן לעיני המצלמות, בתיעוד שהגיע לידי N12. אנשי האבטחה במקום סייעו לו להתייצב והזעיקו צוות רפואי לנוכח מצבו המעורער: כבר באותה היממה הושלמה תלונתו במשטרה והחקירה הוטלה על שוטרי היחידה המרכזית של מחוז חוף ואלה תפסו את החוטפים והמעורבים. 

פקד סעיד סאלח
"הם שילמו לה ומיד לאחר מכן היא נכנסה למלון כדי לפגוש אותו". פקד סעיד סאלח

לאחר שנעצרו, החבורה - ראתב סביחאת מהיישוב סלאם, עלי מונדר תושב עוספיה, אנס סלמאן מאום אל פאחם, אמיר אבו סראיה משפרעם ואחמד גאנם מטייבה - הואשמה במעשים החמורים. "מדובר בחולייה שפעלה בשיטתיות ורוב חבריה הם יעדי פשיעה המוכרים לנו היטב מאירועים פליליים אחרים שהתרחשו באזור", מספר ראש צוות החקירה, פקד סעיד סלאח. הראיות הרבות בתיק החקירה הבשילו להאשמת בשורת עבירות חמורות: חטיפה לשם סחיטה, שוד בנסיבות מחמירות, כליאת שווא, סחיטה בכוח ואיומים, לצד פגיעה בפרטיות, פירוק מרכב והונאה בכרטיס חיוב. 

החוקרים הגיעו גם ל"נערת הפיתוי": מרוות עיסא, תושבת חיפה, מואשמת כי נשכרה על ידם לביצוע המעשים. כתב האישום מייחס לה סעיפים של חטיפה לשם סחיטה, שוד בנסיבות מחמירות וסחיטה בכוח ובאיומים. חברי החולייה נאשמו אף בהדחה בחקירה, לאחר שנחשף כי הם פנו אל עיסא וביקשו ממנה לא לשתף פעולה בחקירה ולהגיד שהיא בכלל לא מכירה את המעורבים בפרשה. בעוד החבורה מחכה למשפט, מוחמד ותד - שאליו היה החוב המקורי של הקבלן - נרצח ביריות ביישוב שלו: היורה עדיין לא נתפס. 


תגובות

עו"ד עומאר מסארווה, המייצג חלק מהנאשמים בפרשה, מסר ל-N12: "הנאשמים כופרים במיוחס להם מכל וכל, לא דובים ולא יער. לא הייתה כל חטיפה ובוודאי לא סחיטה. המתלונן שהה במקום אינטימי עם הבחורה. עם היוודע הדבר לחבר שלה הוא תפס אותם על חם והמתלונן התלווה מרצונו לחבר שלה כדי לברר עימו את פשר הדברים. לגבי הסחיטה הנטענת - לא היו דברים מעולם. המתלונן פנה לנאשם אחד, שלא קשור לסיפור של הבגידה, וביקש ממנו שיגייס עבורו הלוואה כדי לסגור את חובותיו. הוא מסר את הרכב כערובה לפרעון ההלוואה ואף חתם על זיכרון דברים בהתאם. המשטרה אימצה למעשה את התזה השקרית של המתלונן במלואה, כאשר הוא מנסה להתחמק מפרעון ההלוואה. מחמת צנעת הפרט לא ניתן לפרט יותר לגבי הקשר שלו עם הבחורה".

עו"ד עומר מסארווה
עו"ד עומר מסארווה: "לא דובים ולא יער. לא הייתה כל חטיפה"

עו"ד עאדל דבאח, שמייצג חלק מהנאשמים בפרשה, מסר: "נכון שמדובר בפרשיה שעניינה חטיפת איש עסקים, סחיטה ותקיפה - אבל לאחר שעברנו על חלק מחומר הראיות נראה שמדובר בפרשיה הזויה שאינה נתמכת בחומר חקירתי כזה או אחר. חומר הראיות החסר אינו מגלם בתוכו סיכוי להרשעה בסעיפים המיוחסים בכתב האישום. אנו עדים לכתב אישום שנוגע לאירוע אחד בלבד, ובהתאם - ההר יוליד עכבר".

עו"ד עאדל דבאח
עו"ד עאדל דבאח: "נראה שמדובר בפרשיה הזויה שאינה נתמכת בחומר חקירתי"

עו"ד חמודי מסרי, המייצג את הנאשמת בפרשה: "מדובר בבחורה נורמטיבית ממשפחה נורמטיבית שמעולם לא הסתבכה בפליליים. לטענתה מכירה רק את אחד הנאשמים היכרות חברית בלבד. היא ניהלה עמותה שעזרה לנזקקים ובעלת מספר תארים אקדמיים. נהיה חכמים יותר לאחר העתקת ולימוד כל חומר החקירה".

עו"ד חמודי מסרי
עו"ד חמודי מסרי, פרקליטה של הנאשמת: "מדובר בבחורה נורמטיבית ממשפחה נורמטיבית"