אם חשבנו שישראל היא קודם כל סטארט אפ ניישן, מתברר שאנחנו מובילים גם בייצוא נוכלים. אחרי נוכל הטינדר סיימון לבייב, קבלו את "נוכל המסכה". ז'ילבר שיקלי נולד למשפחה יהודית בשכונה ענייה בפריז. כבר כילד הוא החליט שהוא יהיה עשיר - ולא משנה באיזו דרך. ב-1991 הוא עולה לישראל ועוסק בעיקר בהונאת גופים בצרפת, דרך הטלפון. עשור אחר כך הוא מכיר את שירלי: "זה כאילו קליק, אהבה ממבט ראשון. כמובן שגם בהתחלה שלנו היה משהו שהוסתר".

משהו שהוסתר - הוא היה נשוי

"הוא היה גם נשוי וגם הייתה לו מאהבת"

ואיך זה בשבילך? להיכנס כצלע שלישית, רביעית?

"האמת היא שכשידעתי את זה ועליתי על זה, ועליתי על זה מהר מאוד, הצבתי לו אולטימטום שזה או לפה או לשם ושאני לא מוכנה לזה. וככה זה היה - בתוך ממש ימים ספורים זה כבר היה 'לא אישה ולא מאהבת'".

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן 

על הפרידה מהמאהבת ז'ילבר שילם ביוקר. האישה שעזב, שגם לה קוראים שירלי, החליטה ללכת למשטרה ולהצביע על שיקלי כמוח מאחורי הפרשה שקרויה "הונאת הפרזידנט". קשה להאמין באיזו קלות הוא הצליח, ביותר מ-40, פעמים, להוציא סכומי עתק - עשרות מיליוני אירו מגופים שונים בצרפת כולל מבנקים ואפילו מדיסנילנד.

ז'ילבר שיקלי (צילום: מתוך שידורי FRANCE24)
הונאות ענק מהבית באשדוד, מעצרים והסגרות. ז'ילבר שיקלי | צילום: מתוך שידורי FRANCE24

"לא צריך להיות איינשטיין בשביל זה"

השיטה: ז'ילבר מתקשר לבנק מביתו שבתל אביב ובשיחה הראשונה מתחזה לנשיא הבנק ומודיע לפקידה שהיא נבחרה למשימה מיוחדת - לעצור כספי טרור שמועברים מחשבונות בבנק. ואז הוא מתקשר לפקידה שוב, כשהפעם הוא מתחזה לסוכן של שירותי הביטחון הצרפתיים ומבקש להעביר את הכספים לחשבון שפתח בהונג-קונג. 

"זה לא היה צריך להיות איינשטיין כדי לעשות דבר כזה", הוא הסביר בעבר. "לקחתי את השם של בעל הבית הראשי וביקשתי שהיא עושה מה שאני מבקש והיא עשתה". ואחת הבנקאיות שרומתה סיפרה: "האיש הזה אומר לי ככה - 'אני מתקשר אלייך, ייצרו איתך קשר, את צריכה לשתף פעולה, לעשות כל מה שיאמרו לך".

שירלי שיקלי, אשתו של ז'ילבר שיקלי (צילום: חדשות 12)
"הייתי הילדה שכאילו נמצאת לידו ואומרת: יאללה, הכול סבבה". שירלי שיקלי | צילום: חדשות 12

ושירלי מרחיבה: "אלה דברים שהם לא מובנים, כי לא הגיוני שמנהלת בנק תענה לך לטלפון ותעביר לך מיליוני אירו. זה היה משהו מסקרן, רציתי לראות איך הוא עושה את זה, לשמוע ולהבין. וכששמעתי למשל על הסיפור של בנק הדואר למשל - זה היה מצחיק, בדיחה. אמרתי לעצמי - איך מנהלת בנק שלמדה כל החיים שלה כדי להגיע לאיפה שהיא היום יכולה ליפול עם בן אדם שלא למד בחיים, בכלל? זה עשה לי התרגשות כזו כי גם אני לא למדתי אף פעם, אז זה היה נראה לי יפה". 

אבל את משטרת צרפת זה פחות הרשים, וב-2008 הוצא נגד שיקלי צו הסגרה. "באיזה יום הוא הלך להסתפר ותפסו אותו באיזשהו מקום פה באשדוד וזהו, חרב עולמי", היא נזכרת. ז'ילבר אמר אז בבית המשפט: "אין כסף, אין שום בעיה. הם בודקים את הבנק, הם עשו הכול, לא לקחנו שקל אחד. לא תהיה הסגרה למה אנחנו חפים מפשע ויהודי לא מגרש יהודי".

ז'ילבר שיקלי אחרי המעצר (צילום: החדשות 12)
"לא תהיה הסגרה, יהודי לא מגרש יהודי". ז'ילבר לאחר מעצרו ב-2008 | צילום: החדשות 12

ושירלי עמדה לצידו בבית המשפט ואמרה: "בעלי תמיד עבד ביושר, אני מוכנה שיבואו אליי הביתה וייראו איפה אני גרה וממה אני חיה. אני בסך הכול גרה בדירת חדר וחצי באשדוד ומתפרנסת מביטוח לאומי".

"כולם חיקו אותו וגם הצליחו"

אחרי ההסגרה, שירלי עברה עם התינוקת לצרפת וחייה סבבו סביב הביקורים בכלא וגידול התינוקת. שנה אחרי כן ז'ילבר, שנשפט לשבע שנות מאסר, שוחרר מסיבה טכנית למעצר בית זמני. "שחררו גם את הדרכון שלו ואז החלטנו שחוזרים", נזכרת שירלי.

שירלי שיקלי אחרי מעצרו של ז'ילבר (צילום: החדשות 12)
שירלי לאחר המעצר של ז'ילבר בישראל: "בעלי תמיד עבד ביושר" | צילום: החדשות 12

אבל מה זה החלטתם שחוזרים? אתם יודעים שהוא צריך לחזור לכלא

"הוא אמר שאם נתנו לו את הדרכון שלו אז הכול בסדר. תמיד היה משחק אותה ראש קטן כזה ואני הייתי הילדה שכאילו נמצאת לידו ואומרת 'יאללה, הכול סבבה, בוא". והוא שחזר: "באתי לפה עם הדרכון שלי, עברתי את ביקורת הדרכונים, הכול היה בסדר". לארץ ז'ילבר חזר ב-2009 כגיבור ו"עוקץ הפרזידנט" הפך לסרט עלילתי בצרפת. 

"הבנו שנשיא בנק עושה את מה שהוא רוצה, והוא יכול לבצע דברים בלתי נתפסים אם הוא מורה עליהם. לכן, החלטתי להתחזות לנשיא הבנק", הסביר באחד מהריאיונות. "כולם חיקו אותו וגם הצליחו. גם בזה הוא נתן את העזרה לכולם", מסבירה שירלי. "זה היה כמו מתכון באינטרנט. הוא התראיין לערוץ צרפתי ואמר שהוא לא רוצה לעסוק בזה יותר".

ז'ילבר שיקלי (צילום: החדשות 12)
ז'ילבר שיקלי על "הונאת הפרזידנט": "לא חשבתי לדקה אחת שזה יעבור" | צילום: החדשות 12

"דפק מכה והעביר 350 אלף דולר"

אבל כנראה מהרגלים ישנים קשה להיגמל. "היה יום אחד שאני והוא ישבנו מול הטלוויזיה והיה בפרסומות תרומה לילד שצריך השתלת לב בברלין. והבן אדם פשוט אמר לי 'תביאי את הטלפון, תתקשרי לשם'. אמרו שצריך להעביר 350 אלף דולר והוא פשוט נכנס לחדר - לא איתי כמובן, כן? - הוא דפק מכה והעביר לילד 350 אלף דולר".

אבל את מבינה שה-350 אלף דולר נלקחו ממישהו, נגנבו ממישהו

"לא, הוא לא הלך בחיים על אנשים פרטיים".

גם לחברות יש בעלים שהם אנשים פרטיים

"בסדר, יש ביטוחים".

יש אנשים שנפגעו ממנו

"זה מצחיק".

למה?

"כי זה מצחיק, אין מילה אחרת להגיד חוץ ממצחיק. איך מנהל בנק יכול לתת סכומים כאלה לבן אדם בטלפון?" וגם ז'ילבר הסכים: "זה מצחיק, אני צוחק כי זה היה מצחיק, לא חשבתי לדקה אחת שזה יעבור", טען בריאיון, "אבל זה עבר וזה אומר שיש משהו בתוך הבן אדם - כל מה שהוא מנסה לעשות זה עובד, אז אם זה עובד.."

"זה היה בדם שלו"

כל השנים הוא מבצע הונאות מהחדר כאן בבית, מה את יודעת שקורה?

"אני כל הזמן הייתי אומרת לו 'די, זהו, יש ארבעה ילדים, אתה לא צריך שום דבר, אתה יכול כבר להרים עסקים נורמטיביים ולחיות את החיים כמו שצריך - למה?' זה היה בדם שלו".

כשהוא מתחיל את העוקץ הגדול הבא, כשהוא מתחזה לשר ההגנה של צרפת...

"הסיפור הזה קצת הזיה", היא עונה. 

אם העונה הקודמת הייתה משחק ילדים, כאן כבר מדובר במשחק שראוי לסרט בנטפליקס. "הוא הצליח להיכנס לדמות של שר ההגנה הצרפתי, הוא קנה מסכת סיליקון והתאים אותה בצורה מדויקת", מסביר אורן רוזנפלד, מפיק הסרט "נוכל המסכה" בנטפליקס. "הוא עשה ניסויים עם המצלמה, למד את החדר של אותו בן אדם והצליח ממש לעבוד על אנשים. 80% מהאנשים האמינו לו".

מסכה שבעזרתה התחזה ז'ילבר שיקלי לשר ההגנה הצרפתי (צילום: מתוך שידורי FRANCE24)
מסכה שבעזרתה התחזה ז'ילבר שיקלי לסגן שר ההגנה הצרפתי | צילום: מתוך שידורי FRANCE24

השקר המתוחכם - והביטוי שהפיל אותו

ז'ילבר, שהתחזה לשר ההגנה הצרפתי בזמנו ז'אן איב לה דריאן, התקשר לבכירים וביקש את עזרתם בהעברת כספים לשחרור שבויים צרפתיים מידי דאעש. "הוא כנראה גאון, זו תקופה שדאעש חוטפת אנשים ויש לחץ מאוד גדול", מציין רוזנפלד. "כל העולם מתעסק רק בזה, בחטופים ובדאעש, והוא רכב על זה".

בדרך הזו הוא הצליח לגנוב יותר מ-80 מיליון אירו ממנהיגי ועשירי העולם, עד שעשה טעות קריטית. את השיחה עם נשיא סנגל הוא סיים במילים "ויוה לה רפובליקה", מה שעורר את חשדו של הסנגלי שידע שהשר האמיתי לא נפרד כך בסיומן של שיחות. כל עוד שהה בישראל, ז'ילבר הצליח להתחמק ממאסר - אבל בשנת 2017 הוא לא עמד בפיתוי וטס לאוקראינה, שם נעצר.

שר החוץ הצרפתי ז'אן איב לה-דריאן (צילום: רויטרס)
אליו התחזה שיקלי: ז'אן איב לה-דריאן | צילום: רויטרס

"באוקראינה חשבתי שאני בתוך סרט אימה, הצמידו אותי למאפיה האוקראינית כדי לשמור על ז'ילבר", נזכרת שירלי. "ובדרך רצחו את הנהג שלי".

למה שירצו להוריד אותך?

"כי את נמצאת במדינה שהם יודעים שהבעל שלך יושב פה על מיליוני אירו ורוצים אותך כדי... איך החזקתי את בית הסוהר בשביל ז'ילבר? כל הזמן הייתי נותנת כספים כדי שישמרו עליו שם. הרי יש עבריין ששולט בבית הסוהר, זה לא כמו פה שיש מנהל בית הספר והכול הולך טוב - שם יש עבריין שהוא מחזיק את כל בית הסוהר. ככל שאת מטפטפת לו כספים, ככה הוא שומר על האסיר - מקרר, מיטה, הכול מבחוץ, הכול קניתי לו מחנויות רהיטים - עשינו שם אפילו שיפוץ בתוך החדר של קרמיקות והכול רק כדי שיהיה להם נוח, שהם ירגישו כאילו נכנס לשם ביל גייטס".

ארבעה חודשים היה שיקלי בכלא באוקראינה עד ששוב הוסגר לצרפת. בספטמבר 2020 שירלי התייצבה עם הבנות לצידו בבית המשפט לשמוע את גזר הדין - 11 שנות מאסר. אבל המכה הגדולה באמת מבחינתה הגיעה רגע אחר כך, כשהבינה שגם אותה הוא הונה.

ז'ילבר שיקלי ושירלי (צילום: מתוך פייסבוק, החדשות 12)
הלכה לצידו 15 שנים - עד שגילתה שהונה גם אותה. שירלי שיקלי עם ז'ילבר | צילום: מתוך פייסבוק, החדשות 12

"הוא עשה התאסלמות כדי להיות איתה".

"יצאתי מחוץ לאולם וישב שם עיתונאי והוא אמר לי 'מי את?' ואמרתי 'אני אשתו של ז'ילבר' והוא אומר לי 'אבל כבר ראיינתי את אשתו של ז'ילבר'. עניתי 'אולי ראיינת את אחותו או מישהי מהמשפחה?' ופתאום היא יוצאת מהאולם והוא אומר לי 'לא, הינה היא אשתו של ז'ילבר'. ואז נחנקתי, היא מישהי ערבייה ולא קיבלתי את זה, עם כל הכבוד - אני בסדר עם כל העדות, אין לי שום דבר רע, אני לא גזענית או משהו, פשוט למשפחה שלי הייתי שמחה שתהיה המשכיות של הדת שלנו. לא היה אכפת לי באמת שהייתה בחורה".

לא היה אכפת לך?

"פשוט לא קיבלתי את זה שהלך עם ערבייה, התאסלם כדי להתחתן איתה".

כשהוא עדיין נשוי לך

"כשהוא הוא עדיין נשוי לי. חשבתי שאני אהיה הבן אדם שיישאר לצידו תמיד".

מגיל 20 היא חיה תחת הכישוף של ז'ילבר, וגם היום - כשכבר יש לה קריירה וחיים משלה - שירלי לא מצליחה להפסיק להגן עליו. אולי היא מבינה בתוך תוכה שגם לה יש חלק במה שקרה, אולי היא עוד לא מוכנה להוריד ממנו את המסכה. "הוא היה במשך 15 שנה כמו הגורו שלי, אהבה בלתי ניתנת להסברה. מעצבן אותי לדבר על זה, נפגעתי מזה בסוף - למה זה עדיין כואב לי? כבר התגרשתי ממנו", היא מסכמת בעצב.